Studenková oslavuje! Takto sa zmenila od čias filmu S tebou mě baví svět

, 19.05.2020 12:20
studenková
Pavel Nový a Zdena Studenková v komédii S tebou mě baví svět. Autor:

19. mája oslavuje temperamentná herečka, rodáčka z Bratislavy, 66 rokov. Pripomeňme si jej filmové a seriálové úlohy.

Do vienka dostala okrem krásy aj herecký talent. Jej cesta za umením však bola náročná. „Keď som mala deväť rokov, zostali sme s mamou samy. Otec si ako politický väzeň odpykával svoj trest a ja som bola preto čosi ako čierna ovca, tak v našej komunite, ako aj v škole. Nebolo ľahké žiť za socializmu s biľagom ‚nežiaduca‘,“ uviedla herečka v jednom z rozhovorov.

Zdena Studenková v seriáli Terapie (2019).
Zdena Studenková v seriáli Terapie (2019). Autor: HBO

Prvý raz sa pred kamerou objavila v česko-slovenskom kriminálnom poviedkovom filme Motiv pro vraždu (1974). V prvej poviedke režiséra Júliusa Matulu stvárnila postavu obete znásilnenia. Objavila sa tiež v divácky obľúbenej komédii Ota Krivánka Štipku soli (1977). Už o rok neskôr zažiarila v pôsobivom filme Panna a netvor (1978) v réžii Juraja Herza, kde ju kritika označila za herecký objav. V tom čase už Zdena Studenková patrila k najobsadzova­nejším slovenským herečkám. Venovala sa predovšetkým televíznej tvorbe. Diváci ju mohli vidieť v televíznej inscenácii Rembrandt van Rijn (1981), ktorá je výsekom životopisu slávneho maliara. Kritika ocenila, že mladá Zdena Studenková v úlohe Saskie pôsobila prirodzene, skromne a s noblesou.

Medzi jej najznámejšie filmové postavy patrí speváčka Gábina v divácky úspešnej komédii Marie Poledňákovej S tebou mě baví svět (1982). Herečka mala v čase nakrúcania snímky, ktorá sa neskôr stala v diváckom hlasovaní „komédiou storočia“, 28 rokov. Studenková sa v ňom pred kamerami stretla s hercami ako Július Satinský, Václav Postránecký, Pavel Nový, Jana Šulcová či Eliška Balzerová.

Zdena
		Studenková ako Libuše Kvapilová
		v...
Prvé
		moderovanie Plesu v opere pre
		Zdenu...
+22Zľava: Zdena
		Studenková a  tanečníčka
		Vierka...

Publikum ju mohlo vidieť aj v snímke Václava Matějku Anděl s ďáblem v těle (1983) a v pokračovaní Anděl svádí ďábla (1988). Vo filme Martina Šulíka Všetko čo mám rád (1992) vytvorila Zdena Studenková tragikomickú postavu žiarlivej exmanželky. Herečka sa objavila aj v televíznej adaptácii poviedky Fiodora Michajloviča Dostojevského Dvaja muži pod posteľou 1994, ktorá komediálnou formou podáva obraz zo života petrohradskej smotánky.

Neskôr stvárnila výrazné postavy v televíznych seriáloch – Medzi nami (2005), Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Panelák (2008), český seriál První republika (2014) či Terapie (2019).

Herečka Zdena Studenková a herec Lukáš Latinák...
Herečka Zdena Studenková a herec Lukáš Latinák v komédii Manžel na hodinu. Autor: Continental Film

V roku 2016 si zahrala v českej komédii Manžel na hodinu režiséra Tomáša Svobodu, kedy stvárnila „nechcenú“ manželku Bolka Polívku.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Zdena Studenková #S tebou mě baví svět #narodeniny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Najlepšie urobíte, ak sa nad dnešnými starosťami povznesiete.
Vo financiách nechajte situáciu dozrieť,...

+ Do nového dňa sa pustíte s elánom, ktorý veľmi rýchlo opadne.
Potrebujete viac financií na...