Dokáže zahrať zloduchov aj kladných hrdinov! Všestranný Ed Harris oslavuje 75

28.11.2020 00:00

Americký herec Ed Harris, ktorý sa narodil 28. novembra 1945, nepatrí medzi najväčších hollywoodskych lámačov sŕdc ani najsilnejších superhrdinov.

Herec Ed Harris na premiére filmu The Face of...
Herec Ed Harris na premiére filmu The Face of Love v roku 2014. Autor: SITA/AP, Richard Shotwell

Jeho tvár však diváci dobre poznajú, či už z rolí kladných hrdinov alebo zloduchov. Zaujal ako protivník Seana Conneryho a Nicolasa Caga v akčnej Skale, organizátor záchrany v Apolle 13 alebo v titulnej úlohe životopisnej drámy o americkom modernom maliarovi Jackson Pollockovi, ktorú aj sám režíroval.

Rodák z Englewood v štáte New Jersey na strednej škole vynikal v americkom futbale a čakalo sa, že urobí veľkú kariéru aj v univerzitnom športe. Mladý Ed v sebe však objavil herecký talent a vášeň pre divadlo a osud ho nakoniec zavial úplne iným smerom. Začínal na menších scénach, od 80. rokov minulého storočia dostával stále viac príležitosti aj pred televíznou kamerou a časom si ho všimol aj Hollywood. K prvým výraznejším rolám patrila tá v sci-fi Priepasť z roku 1989.

Herec Ed Harris ako arizonský senátor John...
Herec Ed Harris ako arizonský senátor John McCain a herečka Julianne Moore ako Sarah Palinová v televíznom filme z produkcie HBO Prezidentské voľby.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: SITA/AP, Phil Caruso

Okrem Skaly a Apolla 13 (za ktoré si vyslúžil okrem iného nomináciu na Oscara) sa preslávil aj rolou básnika umierajúceho na AIDS v Hodinách režiséra Stephena Daldryho z roku 2002. Zaujal tiež v americkom filme Nepriateľ pred bránami z roku 2001, kde stvárnil nemeckého majora Erwina Königa, protivníka legendárneho sovietskeho ostreľovača Vasilija Zajceva počas bojov o Stalingrad.

Zlatá soška od filmovej akadémie mu síce unikla, inak má ale na svojom konte množstvo cien, vrátane Zlatého glóbusu, ktorý dostal za úlohu senátora Johna McCaina v televíznom filme Prezidentské voľby (2012). Najnovšie hral Harris v pokračovaní leteckého Top Gunu, ktorého uvedenie posunula pandémie koronavírusu na budúci rok.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

debata
Viac na túto tému: #rola #kariéra #jubileá hviezd #Ed Harris

+ Jedzte viac rýb a zeleniny, prospeje vám to.
Nebuďte stále zo všetkého otrávený, ľudia si myslia, že vás...

+ Pite dostatočné množstvo tekutín, je to veľmi dôležité.
S cvičením začínajte pomaly, inak by ste si mohli...