Nič ho už nikdy nezastavilo, Stallone sa zaťal ako 15-ročný! Slávny Rocky oslavuje 75

Keď mal 15 rokov, upútal ho v kine film s názvom Herkules: "Vtedy som sa rozhodol, že chcem vyzerať ako on. Začal som s tvrdým tréningom a nič ma už nikdy nezastavilo."

06.07.2021 00:00
Sylvester Stallone Foto:
Sylvester Stallone v Cannes.
debata (3)

Jeho kariéru odštartovala boxerská dráma Rocky, ktorú napísal a zároveň v nej hral aj hlavnú úlohu. Neskôr lákal divákov do kín ako neohrozený bývalý vojak Rambo, časom ale Stalloneho kariéra nabrala klesajúcu tendenciu. Hral v nie veľmi vydarených komédiách a ani akčné filmy nestáli za veľa. Pred pár rokmi ale herec, ktorý 6. júla oslavuje 75. narodeniny, chytil „druhý dych“.

Stallonemu pomohol hlavne návrat ku koreňom jeho filmového úspechu. Žiadne ďalšie experimenty s nevinným humorom alebo komiksové postavy, ale čistá akcia, v ktorej nepriatelia hynú po desiatkach a dobro a zlo majú jasne načrtnuté kontúry. V roku 2008 mal premiéru štvrtý diel série o Rambovi s podtitulom Do pekla a späť, najkrvavejší zo všetkých, ktorý urobil radosť hlavne fanúšikom akčného žánru. Filmoví kritici síce snímku skôr zavrhli, Stalloneho to ale nezastavilo.

Sylvester Stallone a jeho manželka Jennifer...
Sylvester Stallone v Cannes.
+2Sylvester Stallone v roku 1993.

O dva roky neskôr potom prišiel do kín film Expendables, ktorý mnohí považujú za esenciu akčného žánru 80. rokov, prenesenú do nového tisícročia. Sylvester Stallone bol scenáristom aj režisérom snímky, v ktorom má partia vyslúžilých vojakov za úlohu zlikvidovať zlého diktátora. A zahral si hlavného hrdinu, ktorému sekundovali Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Dolph Lundgren, Mickey Rourke ale aj zástupca mladšej generácie akčných hercov Jason Statham.

Film, v ktorom nechýbal ani zradný agent CIA, zarobil v kinách 200 miliónov dolárov. Vďaka tomu sa dočkal (zatiaľ) dvoch ďalších pokračovaní, natočených v rovnakom duchu, s podobným hereckým obsadením a kasovým úspechom. Stallone si ale za prvú časť odniesol aj nomináciu na anticenu Zlatá malina, jednu z mnohých v jeho kariére.

zväčšiť Sylvester Stallone a jeho tri dcéry. Foto: SHUTTERSTOCK
Sylvester Stallone Sylvester Stallone a jeho tri dcéry.

Celkovo bol na Zlaté maliny nominovaný dvadsaťkrát – a polovicu nominácií premenil na víťazstvo. Vlani ale Stallone dokázal, že vie zaujať aj náročnejšie publikum. Nechal sa totiž od dvadsaťdeväťroč­ného, neveľmi známeho režiséra Ryana Cooglera presvedčiť, aby si ešte raz zahral Rockyho, avšak bez účasti na scenári či réžii.

„Jeho spodobnenie Rockyho Balboa ako starého, unaveného muža, ktorý sa prebojoval k skutočnej múdrosti, je precítené, ale v žiadnom prípade otrepané,“ písala kritika o snímke Creed. Stallonemu výkon priniesol Zlatý glóbus aj nomináciu na Oscara.

Americká filmová akadémia si ho tak všimla po dlhých 38 rokoch, predtým si vyslúžil nomináciu v roku 1978 za scenár a herecký výkon v prvom diele Rockyho (ani vtedy si ale pozlátenú sošku z pódia neodniesol, na rozdiel od režiséra, strihača a producentov). Rocky bol pritom Stalloneho „dieťa“, prvú verziu scenára napísal v marci 1975 v priebehu pár dní a neskôr vedenie štúdia United Artists presvedčil, aby mu dalo šancu v hlavnej úlohe. Pôvodne sa totiž uvažovalo o Robertovi Redfordovi alebo Burtovi Reynoldsovi.

Krátko po tridsiatke tak Stallone, ktorý sa narodil ako nechcené dieťa talianskeho kaderníka Franka a mladučkej barovej tanečnice Jackie, konečne uspel. Osud mu pritom priveľmi dobré karty nerozdal, od pôrodu mal poškodený nerv v tvári a ťažkosti s rozprávaním. „Prišiel som na svet poznačený na celý život,“ spomínal „Sly“, ktorý bol v detstve slabý a neduživý a musel znášať posmešky spolužiakov. Niet divu, že bol problémovým žiakom a často striedal školy.

Sylvester Stallone Čítajte viac Akční vyslúžilci? Rozhodne nie! Pozrite na svaly Stalloneho, Schwarzeneggera či Lundgrena

Keď mal 15 rokov, upútal ho v kine film s názvom Herkules: „Vtedy som sa rozhodol, že chcem vyzerať ako on. Začal som s tvrdým tréningom a nič ma už nikdy nezastavilo.“ V rokoch 1965 až 1967 študoval vo Švajčiarsku, kde začal boxovať, jazdiť na koni a hrať divadlo. Jeho prvé filmové pokusy po návrate do USA boli rozpačité. O jeho scenáre nejavili producenti záujem, herecké úlohy sa tiež nehrnuli a tak prijal aj úlohu v soft porne Večierok u Kitty a žrebcov (1970).

Na tú by neskôr najradšej zabudol, to ale platí aj pre mnohé drahé hollywoodske filmy, v ktorých sa objavil. Okrem siedmich filmov s Rockym hral štyrikrát Ramba (prvýkrát v roku 1982), skúsil si aj ľahšie filmy – Stoj, lebo mamička vystrelí !, Tango a Cash alebo jeden z dielov detskej série Spy Kids. Väčšinou si za ne, podobne ako za komiksového Sudca Dredda, odniesol okrem slušného honoráru len zlé kritiky. „Sly“ totiž – ako potvrdí každý jeho fanúšik – najlepšie zvláda role drsných chlapov.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Silvester Stallone #Jennifer Flavin