Hviezdu prvej veľkosti z nej urobil nemecký film Modrý anjel z roku 1930, v ktorom ju režisér Josef von Sternberg pretvoril do provokujúcej, drzej, ľahko vulgárnej a veľmi príťažlivej barovej speváčky. Ešte pred vojnou odišla do Hollywoodu, kde točila s najvýznamnejšími režisérmi a hrala po boku mnohých hviezdnych hercov. Herečka, ktorá vďaka svojej popularite nastavila trendy a stala sa vzorom pre ďalšie slávne hviezdy, zomrela pred 30 rokmi, 6. mája 1992, v Paríži.
Berlínska rodáčka (narodená 27. decembra 1901) zaujala ostro nesúhlasný postoj k nemeckému nacizmu a prijala americké štátne občianstvo. Mnohí krajania jej po vojne vyčítali, že spievala americkým vojakom v zákopoch severnej Afriky, Talianska a Francúzska, odkiaľ útočili na rozpadajúce sa Nemecko. V USA za to ako prvá žena dostala Medailu slobody.
K najznámejším filmom, v ktorých Dietrichová účinkovala, patrí Šanghajský expres natočený v roku 1931, ďalej Plavovlasá Venuša, neskôr pracovala napríklad s Orsonom Wellesom na filme Dotyk zla (1957), významný je aj Norimberský proces Stanleyho Kramera z roku 1961.
Medzi najznámejšie piesne patrí jej verzia hitov Lili Marleen alebo skladba Where Have All The Flowers Gone (Povedz, kde tie kvety sú).
V roku 1984 vydala Dietrichová vlastný životopis. Tesne po jej smrti vyšla v New Yorku biografická kniha, niesla názov Moja matka Marlene Dietrichová. Autorkou bola jej dcéra Maria Rivaová (narodená 1924), ktorá demaskovala tajomstvom zahalenú ikonu pomerne surovým spôsobom. Obe verzie sa tak podstatne rozchádzajú.