Vrchní, prchni! Jeden z najslávnejších filmov Josefa Abrháma. Chýbalo málo a úlohu by dostal iný herec

V utorok, 17. mája, obletela Česko aj Slovensko smutná správa. Vo veku 82 rokov zomrel jeden z najslávnejších českých hercov, Josef Abrhám.

17.05.2022 11:00
debata (3)

Počas svojej hereckej kariéry si zahral desiatky vážnych aj komických rolí, vďaka ktorým sa stal hereckou legendou. Vo filme Vrchní, prchni! vytvoril „nesmrteľnú“ postavu čašníka Dalibora Vránu, pred kamerou snímky sa stretol aj so svojou manželkou, Libušou Šafránkovou. Tá zomrela len pred jedenástimi mesiacmi, 9. júna 2021 vo veku 68 rokov.

Josef Abrhám Čítajte viac Zomrel herec Josef Abrhám. Za herecké vlohy vďačil aj slovenským predkom

Dnes už kultová komédia Vrchní, prchni! sa k divákom dostala začiatkom roka 1981. Zožala obrovský úspech a teší sa z neho dodnes – aj po štyroch desaťročiach. Pod jej divácku obľúbenosť sa bezpochyby podpísali aj jej predstavitelia – Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová či Karel Augusta. Hlavným hrdinom komédie sa však stal Josef Abrhám, ktorý si falošného vrchného zahral ako 41-ročný.

Rolu falošného čašníka vznikla podľa scenára Zdeňka Svěráka a v réžii Ladislava Smoljaka. Pritom nechýbalo veľa a komédia by priniesla slávu inému českému hercovi.

Josef Abrhám

Pozrite si snímky zo života zosnulého českého herca Josefa Abrháma.

Fotogaléria
Milan Lasica (vľavo) a český herec Josef...
Cenu Karla Čapka za rok 2003 si 24. mája 2004 v...
+11Český herec Josef Abrhám si 19. júna 2010 na...

Úloha falošného vrchného Dalibora Vránu mala pripadnúť hercovi Petrovi Nárožnému (84). O scenár k filmu sa postaral Zdeněk Svěrák a ten písal rolu pre Nárožného. Proti jeho obsadeniu do filmu bol však režisér snímky, Ladislav Smoljak. "Nárožný vtedy vystupoval v trojici so Šimkom a Sobotom v úlohách, ako sám hovoril, blbých nervákov. Ja som mal o Daliborovi Vránovi úplne inú predstavu, ktorú spĺňal iba Josef Abrhám. Nechcel som humor na prvý pohľad, chcel som činoherca, ktorý tam ten vtip dostane jemnejšie,“ zaspomínal si Smoljak pre televíziu Prima.

zväčšiť Herec Josef Abrhám na zábere z roku 2003. Foto: Profimedia
81057691 Herec Josef Abrhám na zábere z roku 2003.

Rozdielna predstava o hlavnom hrdinovi vniesla medzi tvorcov niekoľko ostrých hádok, napokon to však bol práve Svěrák, ktorý režisérovi ustúpil. Bez podmienky to však nebolo – Svěrák trval na tom, že zlú správu oznámi Nárožnému práve Smoljak. Tak sa aj stalo a ako uviedli obaja tvorcovia legendárnej komédie, bol to počas nakrúcania filmu ich jediný spor.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #Josef Abrhám

+ Doprajte si občas "digitálny detox", aby ste našli viac pokoja a sústredenia.
Finančne ste zaobstaraný ešte na...

+ Nezabúdajte sa starať o seba, je dôležité, aby ste so sebou boli spokojný.
Vaše šťastie vás opúšťa, dbajte na...