Vzniká film o legendárnom Nepelovi: Hlavný hrdina chýba, Hildu Múdru si zahrá... Arabela!

Životopisné filmy sa tešia popularite v Hollywoode, ale pár ich vzniklo už aj v domácich končinách. Minulý rok zaujala snímka Zátopek, do zoznamu príbehov skutočných hrdinov - športových velikánov pribudne čoskoro aj projekt o Ondrejovi Nepelovi.

, 10.06.2022 15:00
Ondrej Nepela Foto:
Ondrej Nepela pôsobil na ľade ako elegán – aj na rozlúčkovom svetovom šampionáte 1973 v Bratislave.
debata (4)

Osud legendárneho slovenského krasokorčuliara Ondreja Nepelu zaujal natoľko režiséra Jakuba Červenku, že sa rozhodol natočiť o ňom celovečernú snímku. „Dôvodom, prečo som sa rozhodol natočiť film o dnes už takmer zabudnutom krasokorčuliarovi, je jeho nadčasový životný príbeh vrátane odkazu, ktorý po sebe zanechal a ktorý je aktuálny aj pre ľudí 21. storočia. Je ním boj o osobnú slobodu a možnosť sebarealizácie,“ prezradil Červenka.

zväčšiť Jana Nagyová v roku 2018. Foto: profimedia
Jana Nagyová Jana Nagyová v roku 2018.

Momentálne spoločne s tvorcami a producentmi dávajú dokopy štáb i herecké obsadenie. Jedno meno už na verejnosť preniklo, respektíve sa ním pochválili práve tvorcovia pripravovaného filmu. Stvárnenia hlavnej ženskej postavy, Nepelovej trénerky Hildy Múdrej, sa zhostí slovenská herečka Jana Nagyová, ktorá sa najviac preslávila úlohou kultovej princeznej Arabely. Predstaviteľa Nepelu tvorcovia zatiaľ ešte len hľadajú, pričom kasting už postúpil do finálnej fázy.

Emil Za  topek  Va  clav Neuz  il   OH Helsinky 1952 1 Čítajte viac Neužil vyráža dych ako Emil Zátopek. Tá podoba je úžasná a prvé kritiky... oslavné!

V roku 1973 sa Ondrej Nepela ocitol v zložitej situácii. Rok predtým sa konala olympiáda v japonskom Sappore a on dostal od politických funkcionárov prísľub, že ak získa olympijské zlato, bude môcť opustiť ČSSR a odísť do USA účinkovať vo vysnívanej ľadovej revue. Z Japonska sa vrátil so zlatou medailou, ale po prílete domov ho čakala studená sprcha v podobe zákazu vycestovať do USA.

Jeho ďalší osud bol podmienený ‚povinnosťou‘ vyhrať majstrovstvá sveta 1973 v Bratislave. Potom sa rozhodne, či bude môcť odletieť z rodnej krajiny. „Stal sa z neho vtáčik uväznený v dvojitej klietke jednou bol vtedajší režim a druhou jeho vlastná sexuálna orientácia,“ uvádza Červenka.

Česká herečka Martha Issová stvárnila vo filme...
Herec Václav Neužil ako český bežec Emil...
+8Česká herečka Martha Issová stvárnila vo filme...

Snímka s pracovným názvom Nepela: Cesta za slobodou má zachytávať kritických 24 hodín v živote Ondreja Nepelu. Homosexualita bola totiž v tom čase považovaná za sexuálnu úchylku, štátnou mocou bola perzekvovaná a spoločnosťou odsudzovaná. Nepelova motivácia opustiť Československo teda súvisela aj s jeho túžbou po slobodnom ľúbostnom živote.

Začiatok natáčania je plánovaný na koniec roka 2023 a snímka by mala prísť do kín v roku 2024. Za kameru sa postaví slovenský kameraman Martin Štrba, o kostýmy sa postará jeho manželka, kostýmová výtvarníčka Katarína Štrbová Bieliková, umelecký maskér Juraj Steiner bude mať na starosti masky.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #film #rola #Jana Nagyová #kasting #Ondrej Nepela #Hilda Múdra #Jakub Červenka
Flowers

+ Nemusíte mať obavy z nečakaných stretnutí, zvládnete ich aj pod stresom.
Naplánujete finančný rozpočet na...

+ Trápia vás znamienka na pokožke, preto sa zveríte do rúk odborníka.
Rátajte s tým, že za krásu sa...