Knechtová zažila Žbirku tak, ako málokto: Naučila som sa od neho, že aj ja môžem...

Speváčka Katarína Knechtová bola jednou z mála, ktorá poznala zosnulého hudobníka Mekyho Žbirku nielen z koncertného pódia, ale aj zo zákulisia a súkromia. Ich spolupráca trvala viac ako desať rokov. Meky bol veľmi známy, do súkromia si však nikoho nepúšťal.

06.04.2023 10:30
Knechtová Foto:
Populárna speváčka a hudobníčka Katka Knechtová na promo snímke.
debata

„Bolo to veľmi pekné obdobie. Začalo sa tým, že Meky ma veľmi často pozýval spievať niektoré jeho staršie pesničky, na ktorých som vyrastala, – Baladu o poľných vtákoch a podobne. Pýtala som sa, načo ma volá, veď on ma nepotrebuje. Stala som sa súčasťou jeho koncertov. A potom, keď nahrával album v Abbey Road, tak povedal, že je čas nahrať spoločnú pesničku, aby sme nespievali stále len staré piesne. A od toho momentu som bola na tých koncertoch stále,“ prezradila nedávno speváčka.

Mosty Gesharim 2021 - Miroslav Žbirka Čítajte viac Hrob Mekyho Žbirku je dokončený, manželka ho ukázala fanúšikom. Zdobí ho krásny motív

Hudobní kolegovia však nemali k sebe blízko len na pódiu, ale aj mimo neho. „Zažila som ho aj trocha zákulisne. Videla som, že Meky mal trému, že vie byť nahnevaný, niektoré veci riešil aj s horúcou hlavou alebo aj s pokojom Angličana. Som rada, že som to mohla zažiť. A potom ešte obrovské džentlmenstvo muža, ktorému záleží, aby som sa vždy cítila komfortne a dobre. S obrovským šarmom a zmyslom pre humor,“ dodala Knechtová, ktorá kedysi začínala v skupine IMT Smile a na hudobnej scéne je už viac ako 25 rokov.

zväčšiť Katka Knechtová a Miro Žbirka  počas galavečera... Foto: TASR, Pavel Neubauer
Knechtová Žbirka Krištáľové krídlo 2018 Katka Knechtová a Miro Žbirka počas galavečera Krištáľové krídlo za rok 2018 v Slovenskom národnom divadle.

Aj napriek vlastným bohatým skúsenostiam sa pri kontakte s takou legendou, ako bol Meky Žbirka, núka otázka, či mohla Katarína niečo nové od neho odpozerať. „Boli situácie, keď púšťam veci z hlavy a poviem si, že to nemusí byť dokonalé. Meky vždy chcel, aby všetko bolo dokonalé. Zažila som raz pred jedným priamym prenosom Mekyho, že má neskutočnú trému. Bol neuveriteľným spôsobom nervózny, že to znervóznilo už aj mňa. Tak som si povedala, aké je to ľudské, že ten človek má stále rešpekt pred publikom. To mi veľakrát pomáha pred mojím koncertom, že aj ja som iba človek a môžem byť nervózna, aj keď som už od štrnástich rokov na pódiu,“ doplnila Knechtová.

Žbirka miro Čítajte viac Rok bez Mekyho! Zájdite na Olšany, príďte v piatok na Račko, pozýva jeho manželka Katka

V Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu je od 3. februára otvorená výstava Miro Žbirka: Roky a dni. Viac ako 300 artefaktov na 28 paneloch mapuje viac ako 50-ročnú dráhu tohto skvelého interpreta. Výstava potrvá do konca septembra.

Miroslav Žbirka by oslávil 70. narodeniny

Pozrite si zábery zo života speváka Miroslava Žbirku.

Fotogaléria
Miroslav Žbirka a Marika Gombitová.
Spevák Miroslav Žbirka počas vystúpenia na 7....
+7Miroslav Žbirka a Jana Kirschner na archívnej...
debata chyba
Viac na túto tému: #Katarína Knechtová #Miroslav Žbirka

+ Máte len jednu šancu na zmenu, preto ju využite naozaj naplno.
Nie ste neporaziteľný, avšak vaše argumenty sú...

+ Prejdite sa dnes do prírody a ujasnite si v hlave čo vlastne chcete.
Peniaze síce nemáte, ale dokážete si...