Hviezdam Let's Dance vraví, budete chcieť tancovať nahé! Mikloško s Kanisovou miešajú lahodný módny koktejl pre diváka

Každú nedeľu večer sa už niekoľko týždňov ohlasuje prostredníctvom známej zvučky nová epizóda populárnej tanečnej šou.

09.04.2023 00:00
ZAK Zuzana Kanisová a dizajnér Fero Mikloško Foto:
Štylistka Zuzana Kanisová a dizajnér Fero Mikloško sú dôležitými postavami v tvorbe šou Let´s Dance.
debata (1)

Let's Dance má v logu trblietavú diskoguľu a v duchu odleskov svetla a flitrov, trepotania jemných pierok či dramatických tónov intenzívnych farieb, ktoré vynikajú pod dopadom svetiel reflektorov, sa nesie aj vizuálna podoba celej šou. O jej veľkú časť sa stará šikovný tím kostymérov, maskérov či hair-štylistov, medzi ktorými nechýbajú ani renomované mená z brandže.

Zuzana Kanisová Čítajte viac Obliekať Koleníka je radosť, je ako slovenský Bond. Ale sú aj veci, ktoré divák nevidí rád, hovorí štylistka

Aj ich zásluhou má program s výrazným diváckym zásahom patričnú mieru atraktivity. Možno by sa niekedy dalo povedať, že čím blyšťavejšie a trblietavejšie kostýmy sú, tým viac lákajú televízneho diváka naladiť si ďalšiu novú časť.

Ešte viac flitrov, farieb aj slovenských dizajnérov

Štylistka Zuzana Kanisová má v zozname svojich klientov prominentné mená z oboch strán česko-slovenskej hranice – či už ide o magazíny, televízie, alebo jednotlivcov. Roky je aj spolupracovníčkou na kľúčových projektoch televízie Markíza a Let's Dance je jedným z nich. Kanisová má na starosti styling kvarteta porotcov a dvojice moderátorov. Každý týždeň musí pripraviť tri dámske a tri pánske kreácie.

Štylistka Zuzana Kanisová a módny dizajnér Fero...
Štylistka Zuzana Kanisová a dizajnér Fero...
+25Mimoriadne dôležitá je aj zložka vlasy a...

Pri otázke, kto sa oblieka ľahšie, možno prekvapí. „Ono sa to nezdá, pretože mužské oblečenie je viac limitované – či už typom strihu, alebo tým, čo si muži obliekajú. Ale nie je vôbec ľahké, aby pánovi sadlo sako – s tým je oveľa viac práce, viac skúšania, než dať dokopy nejaké večerné šaty. Asi poviem, že ťažšie sa obliekajú muži – nie z kreatívnej stránky, ale ako čo-komu sadne,“ vysvetlila pre Pravdu.

Zuzana Kanisová pracovala aj na predchádzajúcich sériách, a tak vie porovnať, čo zostáva, čo sa mení a čo je v podobnej televíznej šou kľúčové. „Elegancia, noblesa, veľa flitrov, lesk, ale aj smokingy – skrátka elegantná móda s párty elementmi je niečo, v čom sa hýbeme už niekoľko rokov. Každý ročník sa však snažíme trochu pozmeniť. Verím, že v ôsmej sérii sa nám darí prinášať ešte sviežejšiu podobu večernej módy a tiež viac farieb ako v minulých rokoch,“ komentovala Kanisová.

zväčšiť Porotca Ján Koleník a jeho kolegyňa Adela... Foto: TV Markíza
Ján Koleník a jeho kolegyňa Adela Vinczeová Porotca Ján Koleník a jeho kolegyňa Adela Vinczeová vyzerali ako z hollywoodskeho filmu.

V duchu jej slov určite treba spomenúť ostročervenú róbu moderátorky Lucie Hlaváčkovej, v ktorej sa prihovorila divákom na vôbec prvom tanečnom večere. Kreácia od slovenského dizajnéra Fera Mikloška odštartovala farebný kokteil pompézne. Práve domáca móda je aj jednou z výrazných noviniek aktuálnej tanečnej série. Kým v minulosti sa opakovali na visačkách šiat zvyčajne len mená dvoch domácich tvorcov, Fera Mikloška a Michaely Ľuptákovej, teraz sa hlavná štylistka rozhodla so súhlasom televízie predviesť slovenskému divákovi talent ďalších slovenských návrhárov.

Video

VIDEO: Štylistka Zuzana Kanisová oblieka tváre Let's Dance – porotcov aj moderátorov. Čo všetko prezradila o tohtoročnej sérii tanečnej šou, ale tiež o svojich pracovných skúsenostiach alebo o tom, kto sa oblieka náročnejšie? Pozrite si v našom rozhovore.

„O spoločenské a kokteilové šaty sa tento rok postaral tiež Patrik Haaz, návrat k módnej tvorbe šiat pre nás urobil aj Lukáš Kimlička prostredníctvom pôvabnej fialovej róby s flitrovanou textúrou,“ prezradila Kanisová. Diváci sa tiež dočkali a ešte dočkajú mien ako Pavol Dendis alebo Michael Kováčik. Samozrejme, nechýba ani konfekčná večerná móda, ktorú štylistka objednáva špeciálne na daný večer.

Vinczeovú je radosť obliekať, Koleník je ako Bond

Keď sa prejdeme šatňou, kde Zuzana pracuje, všetko je dôkladne zoradené a rozdelené. Jednotlivé vešiaky sú označené menami, každý z nich má svojho „televízneho majiteľa“: samozrejme, na pohľad pútavejšia – určite aj vzhľadom na počet dekoratívnych elementov v podobe krištáľov, čipky a peria – je dámska móda.

zväčšiť Štylistka Zuzana Kanisová (vľavo) oblieka... Foto: Peter Zakovic
ZAK Zuzana Kanisová Štylistka Zuzana Kanisová (vľavo) oblieka moderátorov a porotu. Na snímke pri konzultácii s Adelou Vinczeovou v šatách od Fera Mikloška.

Pod šatami sú zoradené páry topánok, na poličkách zase tróni bižutéria, od náušníc cez náramky až po náhrdelníky. Jediné, čím sa v prípade Let's Dance nemusí Zuzana Kanisová zaoberať, sú kabelky. Tie priestor na obrazovke nedostanú. Veľkým benefitom je v prípade tria žien, teda porotkýň Adely Vinczeovej a Tatiany Drexlerovej a moderátorky Lucie Hlaváčkovej, aj ich figúra. „Majú výborné postavy, takže to je radosť obliekať,“ pochvaľuje si Kanisová.

ZAK  Lucia Hlaváčková Čítajte viac Tehotná Cibulková, Fašiangova láska v ilúzii nahých šiat či trblietavá Dara. Ale kráľovnou je diva v červenom Hlaváčková!

U pánov, ktorým musí všetko sadnúť tak, aby v televíznom prenose nerušili odstávajúce ramená, pokrčený či príliš tesný rukáv alebo napínajúce sa gombíky na košeli, prevláda biela a čierna. Ani to však nemusí byť nuda. Najmä, ak má odborník k dispozícii nositeľa, ktorý v kvalitnej pánskej konfekcii vynikne. „Janko Koleník je pre mňa doslova nový James Bond. Slovenský Bond. Mám radosť, že s ním mám možnosť spolupracovať, pretože on je vyslovene elegantný typ. A myslím si, že sa aj veľmi dobre cíti v elegantných veciach,“ pochvaľuje si Kanisová.

S choreografom Jánom Ďurovčíkom pracuje tak, že prihliada viac na jeho osobný štýl, v ktorom nechýba ležérnosť v podobe bielych tenisiek či niekedy tričiek. Najkonzervatívnejší zo všetkých, ale v dobrom zmysle slova, je podľa Kanisovej Viktor Vincze. „Má rád smokingy, má rád aj klasické jednoradové obleky,“ opisuje štylistka. Kľúčom v jej vlastnej práci je podľa Kanisovej spokojnosť nositeľa.

zväčšiť Štylistka Zuzana Kanisová a módny dizajnér Fero... Foto: TV Markíza
Zuzana Kanisová a módny dizajnér Fero Mikloško Štylistka Zuzana Kanisová a módny dizajnér Fero Mikloško (druhý sprava) v zákulisí s tanečníkmi šou Let's Dance.

„Je pre mňa dôležité, aby sa ľudia dobre cítili, aby dobre vyzerali a merítko spokojnosti, ktoré pri tom mám. To je vlastne výsledok sčítania viacerých faktorov. Ako sa ten-ktorý človek cíti, ako je spokojný režisér a, samozrejme, ako reaguje divák. Pretože robíme šou, ktorá je určená predovšetkým divákovi,“ komentovala módna profesionálka.

Volány? Možno budúci rok…

Zohľadniť divácke hľadisko má tiež isté špecifiká. Kanisová sa už rokmi naučila, že pri televíznej šou s veľkým zásahom sa nemôže púšťať do príliš veľkých módnych experimentov. „Pri výbere odevu musím hľadať veci, ktoré nie sú príliš extravagantné. Je to vkus prijateľný pre väčšinu a oku ľúbivý. Cieľom je krásna a elegantná šou.“ Z jej slov však vyvstane aj ďalšia otázka. Čo teda divák nemusí?

Jana Kovalčiková Čítajte viac Takto zapadla Kovalčiková medzi sexi tanečnice, rozvášnená Marcinková len kúsok od dokonalosti - top momentky 5. Let's Dance

„V každom období sa nájde nejaký element, ktorý nie je úplne pochopený alebo populárny. Neviem, či to je otázka času, že možno s odstupom času sa ten prvok rehabilituje v diváckych očiach. Ťažko povedať. Ak mám však pomenovať jednu vec, z rokov, ktoré pôsobím v tejto brandži, sa mi zdá, že slovenský divák nemá veľmi rád volány,“ komentuje s úsmevom. Styling odevu pre televízny projekt je podľa Kanisovej doslova alchýmia. Je to ako spájanie ingrediencií, ktoré sa zladia v chutnom a lahodnom výsledku. „Nositeľ, šaty, televízia – všetko dokopy musí zapadnúť," dodáva Kanisová.

Kilá kamienkov, stovky metrov látky

Popri podobe ústrednej šestice tvárí, ktoré programom sprevádzajú a hodnotia spoza porotcovského pultu, je tu však aj druhá – čo do počtu aj omnoho náročnejšia stránka práce s módou a kostýmami. Reč je, samozrejme, o šatách pre účinkujúcich, ale aj sprievodných tanečníkov. Na starosti ich má už spomenutý Fero Mikloško, slovenský dizajnér, ktorý si pri projekte Let's Dance môže v pomyselnom životopise naozaj odškrtávať funkciu za funkciou. Okrem jeho prehliadkových kreácií na moderátorke a porotkyniach sa v minulosti na jednom z ročníkov zúčastnil aj ako súťažiaci. „Odvtedy je Let's Dance moja srdcovka,“ hovorí a hoci príprava kostýmov musí byť minimálne taká náročná ako tvrdé tréningy tanca, pre neho je to vraj psychohygiena.

zväčšiť Všetko, čo sa hýbe na tanečnom parkete, v tom... Foto: TV Markíza
Let´s Dance Všetko, čo sa hýbe na tanečnom parkete, v tom máme prsty, hovorí módny dizajnér a šéf kostýmovej zložky Fero Mikloško o šou Let's Dance.

„Kostýmy sa pripravujú vždy kolo dopredu po porade a rozhodnutí, čo kto bude tancovať, aký druh tanca obliekame. Všetka kreatíva je na mne – počnúc návrhmi až po kúpu materiálov. Samozrejme, pomáha mi aj môj tím, ktorý je počtom maličký, ale veľmi výkonný,“ hovorí Mikloško s úsmevom a rovno strúha aj pochvalu svojim kolegom z kostymérskeho „gangu“. „Každý jeden z nich ovláda od šitia cez zdobenie až po samotné obliekanie a úpravy všetko,“ vysvetľuje návrhár.

Mario Cimarro, Bronislava Gregušová Čítajte viac Večer plný lásky? Cimarro sa zaľúbene škeril vedľa slovenskej krásky, no vyhráva šťastie v očiach zaľúbenej Hospodárovej

Za pár týždňov vysielania ôsmej série už stihli vytvoriť desiatky kostýmov. „Na chodbách v zákulisí nám vešiaky praskajú vo švíkoch a to sme ešte len v polovici. Sú to naozaj desiatky metrov látok a určite kilá kamienkov, flitrov a pierok, ktoré sme už použili. Zároveň sa však snažíme aj nejaké veci zrecyklovať. Pracujeme aj s kostýmami z predchádzajúcich sérií, prešívame ich alebo upravujeme, snažíme sa ich riešiť aj ekologicky,“ prezrádza Fero Mikloško.

Budete chcieť tancovať nahé, vraví dámam

Pri tvorbe tanečných kostýmov sa treba riadiť istými pravidlami. Asi neprekvapí, že dôraz sa kladie na špecifické strihy, ktoré musia byť prispôsobené pohybu. „Za roky, ktoré pôsobím v tejto šou, som sa nesmierne veľa naučil aj o odevoch na tanec. Hlavným materiálom je elastan, a to naozaj vo všetkých spracovaniach. Či ide o látky na frak, pánske saká, alebo dámske šaty. Prispôsobené pohybu musí byť aj zdobenie. Napríklad perie je veľký trend v móde aj v spoločenských tancoch. Musíme však presne vedieť, kam ho dať a ako ho upevniť, aby neobťažovalo tanečného partnera,“ vysvetľuje slovenský dizajnér.

zväčšiť Pri tvorbe tanečných kostýmov sa pracuje najmä... Foto: TV Markíza
Gabriela Marcinková, kostýmy, Let´s Dance Pri tvorbe tanečných kostýmov sa pracuje najmä s elastanom a kostýmy musia byť bezpečné pre dámy, aby neodhalili nechcené. Na snímke herečka Gabriela Marcinková.

Práca na tvorbe tanečných kostýmov stojí na množstve drobných detailov, ktoré si divák ani nedokáže uvedomiť. Jedným z príkladov sú telové body pri dámskych kreáciách, ktoré priam držia šaty pokope. „Zapínanie pri štandardných tancoch má body aj v rozkroku, keďže sukňa je dlhá a pri zdvíhačkách nič nevidieť. Pri latinskoamerických tancoch ho tam nemôžeme umiestniť – pri toľkej gymnastike, ktorú tanečnice prevádzajú na parkete, by to nebolo vhodné,“ odtajňuje kostýmové tajomstvá Mikloško.

Núka sa aj otázka, či sa najmä celebritní účinkujúci nehanbia. Predsa len, nemajú taký návyk na často odvážne kostýmy ako ich profesionálni taneční partneri a partnerky. „Pre mňa sú tie konzultácie s nimi jednoduché. S mnohými sa osobne poznám, takže zavelím, ja vás obliekam, vy tancujete a hotovo,“ hovorí s humorom slovenský návrhár. Potom však už vážnejšie priznáva, že niektoré dámy cítia ostych – najmä pri prvom kole – a páni ešte v úvode zvyknú utrúsiť poznámku, či si fakt majú dať priehľadnú košeľu alebo flitrovaný top.

Ján Koleník a jeho kolegyňa Adela Vinczeová Čítajte viac Adela, toto je zásah do čierneho! Vinczeová v priehľadnej róbe ovládla tanečný večer, s Koleníkom vyzerali ako z Hollywoodu

„Dámam hovorím, že po prvom kole budú chcieť tancovať nahé a pánom, že nie všetko, čo sa blyští, im uberie na mužnosti,“ smeje sa Mikloško a jedným (humorným) dychom dodáva, že občas sú účinkujúci materská škola a oni v kostymérni pedagógovia. „Ale napokon všetci do toho idú a ešte si to aj užívajú,“ podčiarkuje.

Moderátorka šou Let´s Dance Lucia Hlaváčková v...
Porotca a herec Ján Koleník.
+22Moderátorka šou Let´s Dance Lucia Hlaváčková v...

Potrpí si na to, aby poslal pred kamery vkusne vyzerajúce modely. Aj pre neho je vraj najdôležitejšie, aby výsledok práce splnil niekoľko kritérií. Účinkujúci musia dobre vyzerať, dobre sa v kostýmoch cítiť, ale tiež sa v nich bez problémov hýbať. Keď potom vidí na obrazovke vystúpenie toho-ktorého páru a všetko zapadne tak, ako má, je spokojný. „Musím úprimne povedať – je to pre mňa krásna práca a veľmi si cením aj to, akej podpory sa nám dostáva zo strany celého tímu Let's Dance a Markízy. Bez nich by sme takú nablýskanú šou neurobili.“

A koľko to celé stojí?

Pri výrobe na kľúč a pre televíznu šou je možné ceny stlačiť smerom nadol. Pri klasických tanečných kostýmoch sa však cena dámskeho kostýmu pohybuje od sumy 500 až do 2 000 eur, záleží na použitých materiáloch a dekoratívnych elementoch. U pánov je cena kostýmu od 400 do 1 000 eur. Obuv sa ráta extra, pričom kvalitné tanečné topánky štartujú na sume 100 eur. Líšia sa tiež topánky na štandardné tance a latinskoamerické tance. Čo sa týka večernej módy, ktorú prezentujú moderátorské tváre a porota, v prípade dám sa cena dizajnérskeho modelu hýba v sume od 1 000 do 3 000 eur a kompletný pánsky look v pánskej konfekcii štartuje na sume 400 eur, zvyčajne je však vyšší – záleží na cene saka či obleku.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #móda #tanec #Fero Mikloško #kostýmy #Zuzana Kanisová #Adela Vinczeová #Let´s Dance

+ Veľké výkyvy, ktorými častujete svoje telo sa vám môžu nepekne vrátiť.
Tento deň bude náročný na financie,...

+ Povinnosť zúčastniť sa firemnej akcie prinesie ťažkosti s alkoholom.
Neexistujú žiadne obmedzenia, nejestvujú...