Hral Nikiho Laudu aj esesáckeho zloducha, teraz je z neho slávny dizajnér. Daniel Brühl exkluzívne pre Pravdu: Na Lagerfeldove fotky som sa nemohol pozerať

Dizajnér Karl Lagerfeld, ktorý zomrel v roku 2019, sa vracia. Na televízne obrazovky v novom seriáli. Pravda dostala exkluzívnu možnosť zhovárať sa s jeho hlavným predstaviteľom - nemeckým hercom Danielom Brühlom.

03.06.2024 00:00
Herec Daniel Brühl. Foto:
Herec Daniel Brühl.
debata (2)

Svet ho vnímal ako muža neuveriteľného talentu, fascinujúceho, no rozporuplného zároveň. Pre mnohých bol módny dizajnér Karl Lagerfeld do konca jeho života nečitateľnou záhadou. Vrstvy verejnej persóny, ktorá bola pre neho akýmsi brnením v kontakte s okolitým svetom, sa azda nikomu nepodarilo strhnúť úplne. Nový seriál Becoming Karl Lagerfeld, ktorý prichádza na obrazovky, sa o to pokúša unikátnym spôsobom. A s výnimočnými hereckými výkonmi.

Karl Lagerfeld Čítajte viac Betónové podlahy, steny zo skla: Do dražby mieri fascinujúci byt legendárneho Lagerfelda. Výhľad? Už ten je za milióny...

Stredobobom pozornosti v bohatom obsadení je nepochybne nemecký herec Daniel Brühl, ktorý stvárňuje ikonického módneho návrhára. Rodák z Barcelony, ktorý vyrastal v Kolíne nad Rýnom a svoju rolu bez zaváhania zvládol zahrať v troch rozličných jazykoch (okrem nemčiny sa diváci dočkajú francúzštiny aj angličtiny), bol vraj jasnou a prvou voľbou tvorcov. Diváci si ho možno ešte pamätajú z oceňovanej komédie Zbohom, Lenin. Ešte viac – už na hollywoodskej úrovni – zaujal ako Niki Lauda v dráme z pretekárskeho prostredia Rivali po boku Chrisa Hemswortha. Brühl disponuje nepopierateľným talentom a oddanosťou postave – každú jednu si pritom volí so zreteľom na to, aby ho nezaradili do žiadnej škatuľky. Lagerfeld mu toto prianie splnil.

Herec Daniel Brühl ako dizajnér Karl Lagerfeld...
Zľava: Théodore Pellerin, Jeanne Damas, Alex...
+12Herec Daniel Brühl.

„Vždy sa snažíte vstrebať čo najviac informácií a potom príde moment, v ktorom niečo nájdete a začnete si vytvárať svoju vlastnú verziu postavy,“ prezradil v exkluzívnom rozhovore pre Pravdu Brühl. Prípravy na šesťdielny seriál z produkcie francúzskej spoločnosti Gaumont, ktorý sa do medzinárodnej distribúcie dostáva vďaka streamovacej platforme Disney+, strávil čítaním Prousta a nemeckej poézie, pozeraním obľúbených Lagerfeldových filmov.

Herec Daniel Brühl ako dizajnér Karl Lagerfeld... Foto: Disney+
Herec Daniel Brühl ako dizajnér Karl Lagerfeld v seriáli Becoming Karl Lagerfeld. Herec Daniel Brühl ako dizajnér Karl Lagerfeld v seriáli Becoming Karl Lagerfeld.

V jednom momente dokonca aj v civilnom živote napodobňoval chôdzu a reč tela slávneho Karla, ba dokonca sa zhováral sám so sebou po francúzsky. „Ale potom príde chvíľa, keď sa všetkého musíte zbaviť. Dokonca nastal moment, keď už som nedokázal zniesť pozerať sa na obrázky skutočného Karla Lagerfelda. Viete, na natáčaní máte stále referenčné fotografie v oddelení kostýmov alebo make-upu. Povedal som im, prosím, dajte ich preč,“ opísal herec.

Puzzle, ktoré sa skladá samo

Stvárniť rodáka z Hamburgu, ktorý väčšinu života prežil vo Francúzsku a zaslúžil sa o raketový comeback ateliéru Chanel či úspech talianskeho kožusníckeho ateliéru Fendi, bolo pre Brühla ako skladačka s tisíckami kúskov. „Stane sa zaujímavou, keď ich máte pár a držia spolu a vy si pomyslíte – mám sa čoho držať. Pokračujete v hľadaní, kopaní a postupne strácate zábrany alebo strach, čo si o tom pomyslia iní. Pre mňa ako Nemca môže byť interpretácia ikonického nemeckého rodáka zväzujúca, ale v jednom momente som ju jednoducho potlačil. Zabudol,“ pokračoval predstaviteľ hlavnej úlohy očakávaného seriálu. Dodnes však vníma ako nápomocný fakt, že sa s Karlom Lagerfeldom stretol ešte za jeho života.

Pictured: Takehiro Hira as Ishido Kazunari.  CR: Kurt Iswarienko/FX Čítajte viac 9 miliónov zhliadnutí za pár dní, zo Šóguna je nový televízny megahit: Zhovárali sme sa exkluzívne s jednou z jeho hviezd

Módny polyglot a multitalent ho dokonca vtedy fotografoval, keďže aj profesia fotografa bola jednou z mnohých, v ktorých muž s typickým chvostom z bielych napudrovaných vlasov vynikal „Som rád, že som ho mohol stretnúť minimálne raz. Ale viete – stretol som charakter, ktorý vytvoril – persónu, ktorú predvádzal verejnosti. Šarmantný, vtipný, bystrý Karl Lagerfeld, ktorého máme všetci v pamäti,“ skonštatoval Daniel Brühl.

zväčšiť Herec Daniel Brühl stvárnil Karla Lagerfelda. Foto: Olivier VIGERIE / Disney+
Photocall Cast X Herec Daniel Brühl stvárnil Karla Lagerfelda.

„V závere nášho seriálu sa objavujú záblesky toho, ako sme ho poznali a v prípade, ak by náš príbeh pokračoval – čo v tejto chvíli nevieme – asi by sme sa približovali stále viac a viac persóne, akú si Karl Lagerfeld pre svet vytvoril. Veľmi podobnú napríklad Andymu Warholovi. Všetky tie štíty a vrstvy, ktorými sa chránil od vonkajšieho sveta. Ja som túžil zobraziť aj romanticizmus, citlivosť, zraniteľnosť mladého Karla Lagerfelda,“ vysvetlil.

Exkluzívne zábery z parížskej premiéry seriálu Becoming Karl Lagerfeld
Video
Zdroj: TV Pravda

Slová o komplikovanom dekódovaní mnohých osobností Karla Lagerfelda potvrdzuje aj Raphaëlle Bacqué, autorka knihy Kaiser Karl z roku 2019, ktorá inšpirovala vznik seriálu. So scenáristkou Isaure Pisani-Ferry pracovali na scenároch jednotlivých epizód. Zhodujú sa, že fascinujúcou črtou zosnulého tvorcu bolo fabrikovanie mnohých príbehov z jeho minulosti.„Bez prestania spriadal fiktívnu vlastnú históriu, očividne sa snažil zakryť svoju minulosť, svoje výstrednosti a citlivé miesta. Keď ho skúmate a dúfate, že o ňom napíšete seriál, musíte rozlúštiť všetky rozprávky, aby ste našli pravdu. A realita je takisto mimoriadna, alebo možno ešte vzrušujúcejšia ako fikcia,“ skonštatovala novinárka a spisovateľka Raphaëlle Bacqué. V zahmlievanej skutočnosti a snahe o jej odhalenie sa však skrýva aj priestor na odvážnejšie experimentovanie s ukladaním jednotlivých faktov a interpretáciu objaveného. A to seriálu nepochybne dodáva náboj a atraktivitu.

Správny kolega je dar

Projekt Becoming Karl Lagerfeld sa odohráva začiatkom 70-tych rokov minulého storočia – v časoch, keď Karl pracuje pre značku Chloé a stále balansuje medzi nutkaním byť tvorivým mužom v pozadí alebo si uchmatnúť pozornosť a slávu typickú pre dizajnérske ikony vtedajších čias. Popri zobrazovaní pomerov v parížskej a európskej móde a postupnom odkrývaní zrodu jedného z najunikátnejších návrhárov histórie sa veľkou mierou koncentruje aj na Lagerfeldov súkromný (výsostne platonický) vzťah s Jacquesom de Bascherom či rivalitu s Yves Saint Laurentom a najmä jeho partnerom Pierrom Bergém. Život mu výrazne ovplyvňuje aj jeho nemecká matka, s ktorou žije v jednom byte. Do kariéry vstupujú osobnosti ako Marlene Dietrich či Paloma Picasso, ale aj ikony módnej žurnalistiky, ktoré v tom čase držali v rukách obrovskú moc a perom dokázali otvárať dvere do jednotlivých ateliérov či spôsobiť absolútny prepadák kolekcie.

zväčšiť Herec Daniel Brühl stvárnil Karla Lagerfelda... Foto: Disney+
Disney - Becoming Karl Lagerfeld - Daniel Bruhl Theodore Pellerin 3 Herec Daniel Brühl stvárnil Karla Lagerfelda (vľavo) a Theodóre Pellerin si zahral Jacquesa de Baschera.

Brühl si nevie vynachváliť najmä mladého kolegu Theodora Pellerina, ktorý stvárnil De Baschera. „Zamiloval som sa do neho asi po piatich minútach. Je to skvelý herec, ktorý mi celú cestu uľahčil. Pomohol mi nájsť dôveru v seba samého – dokonca musím povedať, že po 25 rokoch herectva patria niektoré z našich spoločných scén pravdepodobne medzi najlepšie, aké som s iným hercom robil. Je dar, keď dostanete takú príležitosť,“ vysvetlil pre Pravdu 45-ročný Brühl.

Lily-Rose Depp a Karl Lagerfeld Čítajte viac S Lagerfeldom sa lúči módny svet aj celebrity: Internet plnia smutné odkazy

Na výsledok, ktorý diváci čoskoro uvidia a ktorý sa možno dočká aj ďalšej sezóny, je podľa vlastných slov hrdý. „Čím som starší, tým viac hľadám výzvy, ako urobiť niečo, čo som ešte nerobil. Milujem moment vzrušenia a nervozity. Nenazval by som to strachom, ale akousi horúčkou… a to, čo sa nám podarilo, vo mne podobné pocity vyvolalo,“ uzavrela hviezda snímok ako Nehanební bastardi či seriálu Psychiater, ktorú si diváci nepochybne začnú pamätať aj ako Karla Lagerfelda. V novej roli jednoducho potvrdzuje, že patrí medzi skutočné herecké talenty starého kontinentu.

Pompézne čísla

Šesťdielny projekt patrí medzi najambicióznejšie európske produkcie a potvrdzujú to aj čísla z jeho produkcie. Pre seriál Becoming Karl Lagerfeld vzniklo alebo bolo zapožičaných viac ako 3000 kostýmov, pričom kostýmová dizajnérka Pascaline Chavanne so svojím tímom vytvorili aj niekoľko dokonalých replík pre interpretáciu dobových prehliadok značiek Chloé a Yves Saint Laurent.

Herec Daniel Brühl stvárnil Karla Lagerfelda. Foto: Disney+
Herec Daniel Brühl stvárnil Karla Lagerfelda. Herec Daniel Brühl stvárnil Karla Lagerfelda.

Pre postavu Karla Lagerfelda navrhli a vytvorili 40 unikátnych kombinácií a kompletov, ktoré doplnili aj excentrické šperky či brošne. Nakrúcalo sa päť mesiacov a filmári s hercami sa ocitli na bezmála päťdesiatke lokácií v Paríži a Francúzsku. Počet účinkujúcich aj s komparzom je ohromujúci – prekračuje číslo 2200 ľudí. Seriál Becoming Karl Lagerfeld štartuje na obrazovkách Disney+ už 8. júna.

Trailer k seriálu Becoming Karl Lagerfeld
Video
Zdroj: Disney+

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #seriál #nakrúcanie #rola #Karl Lagerfeld #Daniel Bruhl #exkluzívne #Becoming Karl Lagerfeld

+ Počas dňa vás prepadne melanchólia, ktorá sa môže zmeniť až na depresiu.
Kolegyňu, ktorá sa vám...

+ Konzumujte viac vitamínov, aby ste podporili imunitu. Výživa je základ.
Starosti nepretriasajte pred...