Káčer Donald oslavuje! Na čom si najradšej pochutná? Paradoxne, na pečenej husi

Káčer Donald patrí, podobne ako jeho dlhoročný súputník zo štúdia Walta Disneyho Myšiak Mickey, k najpopulárnejším postavičkám sveta kreslených filmov.

09.06.2024 00:00
káčer donald Foto:
Donaldovu postavičku síce vymyslel Walt Disney, podobne ako u iných hrdinov z jeho štúdia, do života ju uviedli iní.
debata

Figúrka v námorníckom klobúčiku, červenom motýliku a modrej košeli sa na filmovom plátne prvýkrát objavila pred 90 rokmi, 9. júna 1934. Po osemminútovej groteske Múdra sliepočka nasledovali v rýchlom slede ďalšie a v roku 1936 už dostal káčer s nezameniteľným hlasom hlavnú úlohu.

Práve skrehotanie, ktorému sa dá ťažko rozumieť, je Donaldovým poznávacím znamením. Postavička za hlas vďačí Clarencovi „Ducky“ Nashovi, ktorý cholerického vtáka nahováral dlhých 50 rokov, až do roku 1985. Hovorí sa dokonca, že práve vďaka hercovmu hlasu vznikla samotná postava. Filmový kritik Leonard Maltin v predhovore jednej z knižiek o Donaldovi píše, že ho Walt Disney vytvoril po tom, ako počul Nasha jeho „káčerovým“ hlasom recitovať riekanku Mary Had a Little Lamb.

Mickey 's Mouse Trap Čítajte viac Vraždiaci Mickey Mouse s nožom v ruke? Áno, už je to možné. Pozrite si trailer

Zakladateľ najslávnejšieho štúdia animovaných filmov práve v tom čase skúšal vytvoriť novú postavičku, ktorá by mala oveľa viac negatívnych vlastností, ako „poctivec“ Mickey. Káčer Donald je tak medzi zvieratkami z Disneyho súboru zďaleka najväčší cholerik a keď ho napríklad niekto vyprovokuje, nejde pre ranu ďaleko. Káčer má ale dobré srdce. Vlastne, každý druhý či tretí káčerov úmysel je dobrý, ale takmer vždy sa rozbehne tým nesprávnym smerom.

Keď ale káčer v námorníckom obleku narazí na problém alebo napríklad nepriateľa oveľa väčšieho a silnejšieho, ako je on sám, rozhodne pred ním neuteká. K ďalším jeho povahovým črtám patrí záľuba v lenošení, rád ale aj fotografuje, zbiera známky, hrá tenis alebo sa v televízii pozrie na šport či komédie. A nikdy nevynechá príležitosť poriadne sa napchať. Najradšej maškrtí donuty a lievance, ale pochutná si aj na steaku alebo – trochu paradoxne k jeho živočíšnemu pôvodu – pečenej husi.

Donaldovu postavičku síce vymyslel Walt Disney, podobne ako u iných hrdinov z jeho štúdia, do života ju uviedli iní. V prípade káčera to bol najmä kresliar Carl Barks, pôvodne jeden z mnohých Disneyho animátorov. Na prelome 30. a 40. rokov pracoval na niekoľkých Donaldových filmoch, neskôr začal vytvárať veľmi populárne komiksové zošity. Okrem iného namaľoval domovské mesto Káčerov a podieľal sa na zrode trojice Donaldových nezbedných synovcov – Dulíka, Bubíka a Kulíka.

Hašterivý káčer získal na obľube počas druhej svetovej vojny, keď si publikum obľúbilo „ostrejšie“ postavy. Podobne ako ďalší animovaní a komiksoví hrdinovia sa zapojil aj do agitácie, napríklad v groteske Donald rukuje z roku 1942. Vodcova tvár z roku 1943 potom bola ocenená Oscarom za najlepší kreslený film. Donald predstavuje robotníka vo fabrike na muníciu, ktorý musí zasalutovať, kedykoľvek sa niekde objaví tvár Adolfa Hitlera. Celý film sa končí jeho prebudením a záberom na Sochu slobody.

Po vojne káčer so svojimi priateľmi a príbuznými v komiksových príbehoch precestoval všetky svetadiely, pozrel sa na Severný pól aj do vesmíru. Časom sa ale menilo prostredie, pre ktoré Disneyho štúdio Donaldove príbehy vytváralo. Pred vojnou veľmi obľúbené krátke filmy určené pre kiná už divákov, zvyknutých sedieť pri televízii, veľmi neťahali. Kým do 50. rokov sa nakrúcalo okolo piatich filmov ročne, neskôr sa objavoval jeden animovaný príbeh za rok či dva. Celkovo vzniklo takmer 180 donaldovských snímok určených pre kiná. V posledných desaťročiach sa potom Káčer Donald podobne ako mnoho jeho kreslených súputníkov presunul hlavne na televíznu obrazovku.

debata chyba
Viac na túto tému: #Káčer Donald

+ Dostatok spánku a odpočinku je nevyhnutný pre mentálnu pohodu a šťastie.
Veľké zmeny nie sú vždy dobré riešenie,...

+ Pravidelné cvičenie uvoľňuje endorfíny, ktoré vám dodajú optimizmus.
Po finančnej stánke sa vám vždy darilo, ale...