Keď v júni 1971 napísal bývalý profesionálny vojak a neskôr novinár a vojnový korešpondent Frederick Forsythe knihu Deň šakala (na Slovensku vydaná pod názvom Šakal), sotva tušil, akej odozvy sa dočká. Triller z prostredia profesionálnych vrahov, priam dokumentaristicky odhaľujúci zákulisie vysokej politiky, policajného vyšetrovania a špionážnych techník sa stal bestsellerom a položil základy pre rozkvet špionážnych románov a trillerov. Len necelé dva roky trvalo, kým sa dočkal filmovej verzie.
Čítajte viac Fotografoval DiCapria, nahé krásky pre Pirelli aj utečencov z Haiti: Najlepšia prísada dobrej fotky je realita, hovorí exkluzívne pre Pravdu Bruce WeberSnímka z roku 1973 je dodnes považovaná za filmovú klasiku a práve ona stála pri inšpirácii a zrode myšlienky nakrútiť rovnomenný seriál The Day of the Jackal. Minulý piatok mal slovenskú premiéru na platforme SkyShowtime a Pravda mala exkluzívnu možnosť ako jediné médium na Slovensku aj v Česku hovoriť s jeho hlavnými hviezdami – hercom Eddiem Redmayneom a herečkou Ursulou Corbéro.
Oscarový koncert tajomného zabijaka
„Našiel som na YouTube video staršieho rozhovoru s Davidom Bowiem. Bolo zo sedemdesiatych rokov a myslím, že bolo prvým rozhovorom, keď ho niekto spovedal mimo jeho umeleckých postáv,“ začína Eddie Redmayne. „Rozpráva potichu, má ten svoj záhadný štýl, ktorým vás vtiahne do dialógu. Novinár ho pritom celý čas mierne podpichuje, akoby provokuje a Bowie mu vysvetľuje, že sa vo svojich alter egách cíti pohodlnejšie ako keď je sám sebou. Neviem povedať, ako presne, ale našiel som v tom istú inšpiráciu,“ vysvetľuje pre Pravdu britský herec svoj postoj k budovaniu postavy nájomného vraha.
Jeho Šakal je iný ako stvárnenie Edwarda Foxa vo filme z roku 1973 a absolútne odlišný než verzia, s ktorou sa v roku 1997 na veľkom plátne (nie príliš úspešne) predstavil Bruce Willis. Redmayne na obrazovkách od prvej minúty fascinuje priam choreografickou presnosťou pohybov, minimalistickým prejavom, ktorému sa však darí budovať v divákovi napätie aj očakávanie. Zvláda scény streľby, útek v aute uličkami zaplneného mesta a keď chladnokrvne vystrelí z pištole, nik nemá pochýb, že sa díva na dokonalého zabijaka.
Keď sa Redmaynea pýtam, či považuje rolu Šakala za najfyzickejšiu vo svojej doterajšej kariére, na pár sekúnd sa zamyslí, aby sa v pamäti vrátil k postavám, ktoré sú dnes už súčasťou filmovej histórie. „Pri natáčaní filmov série Fantastické zvery bola moja postava tiež fyzicky náročná. V niektorých scénach som si pripadal ako Buster Keaton. Často som bol doráňaný a dobitý a to sa mi v úlohe Šakala nedialo. Ale fyzickosť milujem vo všetkých jej podobách,“ uviedol herec. „Aj v Kabarete si bol úžasný, všetky tie pohyby, ktoré sa tam odohrávajú,“ zapája sa do konverzácie herečka Ursula Corbéro, aby zložila kolegovi poklonu. „Bolo to úžasné, ale vyzeralo to ako poriadna drina,“ dodáva španielska hviezda, ktorá v seriáli Deň šakala stvárňuje postavu Šakalovej manželky Nurie.
Čítajte viac Exkluzívny rozhovor pre Pravdu: Tínedžerská hviezda Joe Locke dostala životnú príležitosť, je to priam sureálneRedmayneovea slabosť pre herecké party, do ktorých zapája fyzický prejav a pohyb, sa zrodila už pri filme, ktorý zmenil aj jeho kariérny život. „Nikdy som nechodil na hereckú školu, takže keď som pracoval na snímke Teória všetkého, spolupracoval som s tanečnicou Alex Reynolds. Prvýkrát som pracoval čisto cez fyzický pohyb, a to ma odvtedy sprevádza,“ komentoval pre Pravdu. Za stvárnenie vedca Stephana Hawkinga v spomenutom filme má doma Oscara. A za Kabaret zase divadelnú cenu Laurencea Oliviera.
Naivne romantická manželka
Bez uznania a trofejí však nie je ani rodáčka z maličkej katalánskej dedinky neďaleko Barcelony. Tento rok získala cenu pre najlepšiu televíznu herečku za seriál Horiace telo, ešte viac pozornosti a uznania má však za postavu hrdinky Tokio v megahite Papierový dom (Money Heist). Mimochodom, práve tu vidieť, aký fenomén je súčasná televízna produkcia – popularitu hviezd v seriáloch, ktoré sa stali globálnym fenoménom, možno merať aj číslom sledovateľov. Pôvabná Španielka ich má vyše 20 miliónov (jej oscarový kolega „len“ zhruba 100-tisíc).
Pri rozhovore Ursula prezrádza, že keď sa prvýkrát začítala do scenára, charakteru Nurie nie celkom rozumela. „Bola som trochu zmätená z toho, kto vlastne je. Nevedela som, či sa snaží vyhnúť niektorým informáciám, aby mohla žiť lepší život, alebo je len naivná či príliš…“ uvažuje Ursula Corbéro. „Romantická?“ doplní ju jej seriálový manžel. Áno, romantická, to je dobré slovo, smeje sa sympatická herečka. Môže nás láska až tak zaslepiť? Pýtam sa ja a odpoveďou je mi úprimná reakcia, ktorá rozosmeje oboch. „Zlato, jasné, že hej. Prežila som to a to sa považujem za rozumného človeka, nie som slabá. Ale niekedy sa v našom emocionálnom živote stane niečo, s čím nedokážeme nič urobiť. Aj keď všetci naokolo hovoria: toto nie je pre teba dobré… Potrebujeme čas, aby sme všetko spracovali,“ uvažuje Ursula Corbéro.
Traumatické zážitky
Herecká dvojica, ktorá v seriáli stvárňuje manželský pár, je očividne zohratá a za mesiace nakrúcania, ktoré prebiehalo v Rakúsku, Maďarsku či Chorvátsku, si vybudovala kamarátsky vzťah. Vnímanie nakrúcania televízneho projektu s veľkolepým rozpočtom a ešte veľkolepejším striedaním lokácií a akčnými scénami je však pre každého z nich odlišné. „Pri rozhovoroch všetci hovoria o akčnej šou, ale pre mňa to akcia vôbec nebola,“ vysvetľuje s humorom Ursula Corbéro. „Bol to úplne iný svet a tiež úplne iná postava, aké som doteraz hrala. Bolo to… bolo to náročné,“ pokračuje.
Čítajte viac Ako dieťa skoro umrela, pre osýpky stratila sluch. Príbeh prvej ženy, ktorá preplávala Lamanšský prieliv, láka na výnimočný osud aj hviezdnu hrdinkuNa otázku, čo jej dalo zabrať najviac, však odpoveďou opäť neprekvapí len mňa, ale aj svojho seriálového manžela. „Nakrúcanie s batoľatami. Bola to moja prvá skúsenosť, veľká výzva. Na začiatku som nemala potrebné zručnosti a cítila som sa trochu frustrovaná a zároveň zodpovedná,“ vysvetľuje. „Prvé nakrúcanie bolo príšerné. Priam traumatizujúce. Chodila som na terapiu. Po každej scéne s malými deťmi som bola na Zoome s mojou terapeutkou v Barcelone,“ odhaľuje pred kamerami v rozhovore pre Pravdu 35-ročná herečka.
Eddie Redmayne ju poľutuje, aby odhalil svoje „najťažšie“ momenty. Pre herca, ktorý je zvyknutý na nakrúcanie celovečerných filmov a veľkej hollywoodskej produkcie, je to vlastne televízia samotná. Výzvu, intenzitu pracovného procesu a extrémy, ktoré v nej ako umelec vníma, však s nadšením prijíma. „Pri televízii často nemáte všetky scenáre hneď na začiatku. Nikdy neviete presne, kam smerujete. Ale čo sa mi na tomto projekte páčilo, bola zmes rôznych žánrov. Zároveň to znamenalo, že sa musím prispôsobovať za pochodu. Bolo to ako prílivová vlna. Keď sa zdvihla, už som nemal čas z nej zoskočiť a musel som len pokračovať,“ vysvetľuje nadšene hlavná mužská hviezda projektu, reakcie na ktorý tvoria najmä nadšené ódy divákov v krajinách, kde už mal Deň šakala premiéru začiatkom novembra.
Okrem Redmaynea a Corbéro je jednou z hviezd a magnetom na obrazovke aj herečka Lashana Lynch, predstaviteľka agentky MI6 Bianky, ktorá rozohráva so Šakalom napínavú naháňačku a divácky atraktívnu hru na mačku a myš. Odvíjajúci sa dej seriálu zároveň prináša komplexný pohľad do psychiky postáv, ktoré by sa mohli v zlom scenári premeniť na ploché, ba priam roboticky konajúce figúrky. Seriál z produkcie Peacock Original a scenár Ronana Bennetta, ktorý pôvodnú látku adaptoval do modernej doby, však prinášajú presný opak. Uveriteľné a prekvapujúce charaktery a poctivú a dobrú televíznu zábavu. Fanúšikovia knihy od Fredericka Forsytha dobre vedia, ako sa príbeh končí. V seriáli Deň šakalavšak zostáva priestor otvorený. Napríklad aj na to, aby sa mohla nakrúcať druhá séria. Potvrdená bola len pred pár týždňami.
Seriál Deň šakala môžete na Slovensku sledovať na platforme SkyShowtime.