Negatívna reklama je tiež reklama! Kúsky reklamného mága Barnuma vo svojej dobe šokovali svet

07.04.2021 00:00
Phineas Taylor Barnum
Phineas Taylor Barnum - jeho múzeum kuriozít mu prinieslo veľké imanie a slávu. Autor:

Americký šoubiznisový podnikateľ Phineas Taylor Barnum, ktorý zomrel 7. apríla 1891 vo veku 80 rokov, sa do histórie zapísal ako reklamný mág.

Jeho reklama bola šokujúca, prehnaná, bombastická, polopravdivá – ale vždy nanajvýš účinná. Slávu získal podnikaním v cirkusovom a varietnom odvetví, majstrovsky ale tiež dokázal vo svoj prospech využiť tlač, ktorej servíroval škandalózne „odhalenia“, a to aj také, ktorá sa týkali jeho samého.

Podnikateľ, ktorý sa držal hesla „Negatívna reklama je tiež reklama“, sa nevyhýbal mystifikáciám ba ani otvoreným klamstvám. K jeho prvým zaznamenaným kúskom patrila asi osemdesiatročná černoška, ​​ktorú celkom úspešne vydával za 160-ročnú bývalú pestúnku prezidenta Georgea Washingtona. Veľké imanie a slávu mu prinieslo múzeum kuriozít, ktoré v New Yorku prevádzkoval v rokoch 1842 až 1865 a ktoré bolo kombináciou zoo, múzeá, varieté a freak show – prilákal sem až 15 000 návštev­níkov denne.

Phineas Taylor Barnum.
Phineas Taylor Barnum. Autor: SHUTTERSTOCK

Príkladom Barnumovej zásady, že aj negatívna publicita je výnosná, bola kauza slona Jumba, ktorý bol roky bežným exponátom v zoologickej záhrade v Londýne. Keď ho Barnum v roku 1882 kúpil, zaplatil si u britských novinárov kampaň proti sebe – „Vráťte Jumba domov,“ hlásali titulky novín. Keď Jumbo odchádzal do USA, nebolo snáď v Británii človeka, ktorý by tým nebol pohoršený a Američania sa na slona len triasli, keď ho vyfúkli Angličanom.

Až ako 61-ročný sa Barnum vrhol do podnikania, ktoré ho preslávilo po celom svete, vrátane Česka. Svoju „najväčšiu šou na zemi“, cirkus Barnum-Bailey, vozil po Európe v 67 špeciálne vyrobených železničných vagónoch, šou vtedy mohli vidieť diváci na pražskej Invalidovni.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

debata
Viac na túto tému: #Phineas Taylor Barnum

+ Dariť sa vám bude vo všetkých oblastiach, najmä v zdraví určite.
Snažte sa, inak by to pre vás nemuselo...

+ Svoju negatívnu energiu si nevybíjajte na svojej rodine, navštívte odborníka.
Netrápte sa s peniazmi, máte...