Podľa agentúry Reuters to povedal premiér Mark Rutte na otázku dvoch poslancov z jeho liberálnej Ľudovej strany pre slobodu a demokraciu.
Holandsko sa v roku 2001 stalo prvou krajinou, ktorá sobáše homosexuálnych párov umožnila. Podľa Reuters sa ale predpokladalo, že to nemusí platiť pre panovnícku rodinu, pretože by potom nastali komplikácie s dedičstvom trónu.
Dedičkou holandského trónu je teraz princezná Amalia, ktorá oslávi v decembri osemnáste narodeniny. Predseda vlády Rutte uviedol, že otázka ohľadom manželstva je „čisto teoretická“ a že by konečné slovo mal parlament, ktorý musí s kráľovským sobášom súhlasiť. „Kabinet si nemyslí, že by dedič trónu alebo kráľ mal abdikovať, ak si bude chcieť zobrať partnera rovnakého pohlavia,“ povedal Rutte.
Korunná princezná Amalia celú záležitosť nekomentovala a o jej súkromnom živote sa toho vie len málo. Očakáva sa, že Amalia nastúpi budúci rok na univerzitu. Otázku novinárov podnietila jedna z kníh o najstaršom dieťati kráľa Willema-Alexandra, v ktorej sa špekulovalo o tom, čo by sa stalo, keby sa Amalia rozhodla vziať si osobu rovnakého pohlavia a napríklad si adoptovala dieťa.