Sharon Stone či DiCaprio, Seagal aj Rourke: Putinovi kamoši z Hollywoodu... či skôr užitoční idioti?

S ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa kedysi bez problémov priatelili niektoré z najväčších hollywoodskych hviezd – od Leonarda DiCapria až po Stevena Seagala. Cítia sa teraz, keď Rusko podniklo inváziu na Ukrajinu, všetci previnilo? Nie tak úplne, píše denník The Guardian.

08.03.2022 06:20
Vladimir Putin, Steven Seagal Foto:
Záber z roku 2015, na ktorom si ruský prezident Vladimir Putin až prekvapivo srdečne trasie rukou s hercom Stevenom Seagalom vo Vladivostoku.
debata (19)

Bol to jeden z tých bizarných okamihov, kedy sa nevinná zábava prelínala s chodom dejín. Vladimir Putin v roku 2010 s piesňou Blueberry Hill na charitatívnej akcii pre deti v Petrohrade, zatiaľ čo mu nadšene tlieskal dav celebrít – vrátane Sharon Stoneovej, Kevina Costnera, Goldie Hawnovej, Gérarda Depardieua či Moniky Bellucciovej. Keď politik zanôtil prvé slová piesne – „I Found My Thrill“ – nevyzeralo to, že by si niekto z nich spomenul na inváziu do Gruzínska alebo na otravu bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka.

Hostia tejto udalosti sa na konci februára, keď Putin nemilosrdne udrel na Ukrajinu, museli cítiť hlúpo, možno aj zahanbene. Neboli ale jedinými západnými celebritami, ktoré ruskému štátnikovi prejavili náklonnosť. Na ich obranu treba podotknúť, že ich účasť na akcii zaistil producent, ktorý neskôr pre médiá uviedol, že o Putinovom vystúpení nemal vopred tušenie.

zväčšiť Aj americká herečka Sharon Stone sa v minulosti... Foto: Aleksey Nikolskyi / Sputnik / Profimedia
Vladimir Putin, Sharon Stone Aj americká herečka Sharon Stone sa v minulosti objavila po Putinovom boku. Na zábere z návštevy divadla a múzea v Sankt Petersburgu v roku 2010. Za ňou v pozadí kráča herec Gerárd Depardieu.

Podporu obliehanej Ukrajine teraz vyjadrujú hviezdy ako Angelina Jolie či Sean Penn a Mark Ruffalo. Hollywood sa ošíva pri spomienke na časy, kedy sa ukázať na verejnosti s Putinom nebolo absolútne neprijateľné. V polovici prvej dekády nového tisícročia Putin ešte len uštipkával z niekoľkých bývalých sovietskych území a „zo sveta bolo odstránených“ iba niekoľko menej známych disidentov – nič, čo by trápilo čitateľov amerických lifestylových magazínov.

Putinov macho obraz preto mohol podporiť v roku 2007 Jean-Claude Van Damme na MMA akcii v Petrohrade, zatiaľ čo Leonardo DiCaprio si s politikom a spolumilovníkom mačkovitých šeliem zaspieval na summite za ochranu veľkých mačiek v roku 2010.

ukrajina poľsko hranica utečenci Čítajte viac 13. deň: Evakuácia Mariupoľu sa pre ruskú paľbu nepodarila. Rusi opäť sľubujú pokoj zbraní

Putin, ktorého medzitým dostihla kritika za agresiu proti Čečensku a Gruzínsku a okolo jeho štátnych orgánov sa začalo vznášať podozrenie zo zabitia Litvinenka a novinárky Anny Politkovskej, potreboval len medzinárodnú legitimitu. Fotenie s veľkými hviezdami a pokusmi o vstup do najexkluzívnejších kruhov globálnej masovej zábavy pomohli normalizovať jeho nevyspytateľný štát v očiach sveta. Aspoň si to ruský štátnik myslel.

Keď v roku 2014 anektoval Krymský polostrov a bolo zrejmé, že sa svojho miesta na čele Ruska len tak nevzdá, Hollywood začal byť hanblivý. Prezident sa totiž so svojimi machiavelistickými geopolitickými plánmi a podozrivými úmrtiami svojich kritikov začal čím ďalej tým viac podobať bondovskému zloduchovi. Jeho rastúci odpadlický status ale niektoré filmové hviezdy neodradil. Nielen Depardieua, ale aj Mickeyho Rourka či Stevena Seagala. Naopak, tieto kožené ikony vyzerali, že ho aktívne prijímajú.

zväčšiť Záber z roku 2010: V tom čase ako premiér sa... Foto: Alexsey Druginyn / Sputnik / Profimedia
Vladimir Putin, Leonardo DiCaprio Záber z roku 2010: V tom čase ako premiér sa Vladimir Putin stretol aj s americkým hercom Leonardom DiCapriom.

Týchto mužov noviny The Guardian radia do tábora užitočných idiotov. Depardieu v roku 2013 prijal ruské občianstvo a spolu s ním aj osviežujúcu 13-percentnú daň. Vtedy kritizoval francúzsku vládu a jej plány na zvýšenie dane pre ľudí s najvyššími príjmami. Rusko v otvorenom liste nazval „veľkou demokraciou“. Na filmovom festivale v Litve o rok neskôr Ukrajinu vyhlásil za „súčasť Ruska“. Keď sa cez ukrajinsko-ruské hranice tento rok začali valiť tanky, Depardieu vyhlásil, že je proti tejto „bratovražednej vojne“.

Mila Kunis Čítajte viac Doteraz mlčala, teraz to prišlo: Nikdy som nebola pyšnejšia, že som Ukrajinka, vraví Mila Kunis

Mickyeho Rourka ruská anexia Krymu nijako nezasiahla; Putina v roku 2014 označil za skutočného džentlmena a v Moskve si zaobstaral fotografiu so štátnikovou podobizňou. „Párkrát som ho stretol a bol to naozaj pohodový, bežný chlap, díval sa mi vzpriamene do očí,“ povedal stanici Sky News. Seagal sa ani nesnaží svoj obraz vo svetle priateľstva s Ruskom vylepšiť. So získaním ruského občianstva v roku 2016 označil anexiu Krymského polostrova za „naozaj rozumnú“ a Putina nazval „jedným z najväčších svetových žijúcich lídrov“.

Zatiaľ čo jeho kamarát ničí zvyšok Ukrajiny, Seagal svoju podporu umiernil len maličko. „Rusko a Ukrajinu vnímam ako jednu rodinu a naozaj verím, že obe krajiny na vzájomný konflikt vyprovokovala tretia strana, ktorá míňa veľké peniaze za propagandu,“ povedal stanici Fox News.

Video
VIDEO: Ruskí vojaci sa presúvajú do Kyjevskej oblasti, propagačné video ruského ministerstva o­brany
19 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Sharon Stone #Leonardo DiCaprio #Vladimir Putin #Steven Seagal #Gérard Depardieu #celebrity #vojna na Ukrajine

+ Nezabúdajte byť sám sebou. Má to veľký vplyv na vaše psychické zdravie.
Sporenie vám ide, neskôr si za nasporené...

+ Posilňovanie imunitného systému vitamínmi a minerálmi zvyšuje odolnosť tela.
Mali by ste začať myslieť na...