Platinové jubileum kráľovnej Alžbety II. si pripomína aj Bratislava! Pozrite sa

Výstavu fotografií kráľovnej Alžbety II. pod názvom 70 rokov služby otvorili v utorok v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí.

02.08.2022 15:21
V?STAVA: Fotografie kr??ovnej Al?bety II. Foto: ,
Výstavu fotografií kráľovnej Alžbety II. pod názvom 70 rokov služby otvorili v utorok v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí.
debata (8)

Britské veľvyslanectvo si ňou aj na Slovensku pripomína platinové jubileum, teda 70 rokov od nástupu jej veličenstva na trón.

Výstavu fotografií kráľovnej Alžbety II. pod...
Výstavu fotografií kráľovnej Alžbety II. pod...
+2Výstavu fotografií kráľovnej Alžbety II. pod...

„Kráľovná Alžbeta II. počas svojho 70-ročného vládnutia navštívila viac ako 120 štátov a v roku 2008 spoločne s princom Philipom aj Slovensko,“ uviedol britský veľvyslanec na Slovensku Nigel Baker na otvorení výstavy, na ktorom sa zúčastnila aj starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová. „Kráľovná panuje dlhšie než iný monarcha v histórii, ale ešte dôležitejšie je to, že jej vládnutie charakterizuje mimoriadne oddanie a zmysel pre povinnosť,“ podčiarkol veľvyslanec.

APTOPIX Britain Platinum Jubilee Čítajte viac Priam magický okamih Alžbety II. počas nedeľných osláv! Meghan a Harry opäť chýbali

Výstava predstavuje archívne fotografie zo štátnej návštevy kráľovnej Alžbety a princa Philipa na Slovensku v roku 2008, keď navštívili Bratislavu a Vysoké Tatry. Niektoré z nich sú verejnosti prístupné po prvý raz. „Fotografie z tejto vzácnej návštevy zdobia už roky naše veľvyslanectvo. Som nesmierne šťastný, že zábery zachytávajúce jedinečnú atmosféru štátnej návštevy si vďaka výstave bude môcť pozrieť aj široká verejnosť,“ poznamenal Baker k výstave, z ktorej chce veľvyslanectvo urobiť putovnú expozíciu a v najbližších mesiacoch ju predstaviť aj ľuďom v iných slovenských mestách. Fotografie dokumentujú rôzne časti programu kráľovského páru a poskytujú pohľad späť na jednu z najvýznamnejších návštev v histórii samostatného Slovenska. Baker ďalej priblížil, že vystavené fotografie sú dielom troch talentovaných fotografov – Jany Amarandei, Andreja Bána a Petra Haasa.

Britská kráľovná Alžbeta II. s diamantovým...
Britská kráľovná Alžbeta II.
+21Britská princezná Alžbeta, neskoršia kráľovná...

Zábery zachytávajú britskú kráľovnú na stretnutí s vtedajším prezidentom SR Ivanom Gašparovičom, na hokejovom zápase v Poprade, na hrebienku pri stretnutí s horskými nosičmi, s umeleckými remeselníkmi v Spišskej Sobote i v kruhu slovenských osobností a umelcov. Na jednom zo záberov je Alžbeta II. zobrazená v rozhovore s legendárnym spevákom Miroslavom „Mekym“ Žbirkom. Ďalšia fotografia zaznamenáva slovenský temperament, ktorý britskej panovníčke na Hlavnom námestí v Bratislave predstavili tanečníci z folklórneho súboru Lúčnica.

V sérii fotografií nechýba oficiálny portrét platinového jubilea kráľovnej Alžbety II., ktorý urobil škótsky fotograf Ranald Mackechnie na zámku Windsor. Výstava na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí potrvá do 21. augusta.

Pozrite si video: Najkrajšie kráľovské róby

Obsah vznikol v spolupráci s Mall.tv

8 debata chyba
Viac na túto tému: #kráľovná Alžbeta II.
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Dávajte pozor na pribúdajúcu hmotnosť, začnite znížením množstva porcií.
O finančných zmenách sa...

+ Pitie silnej kávy na prázdny žalúdok vám nespraví dobre.
Dodatočné poplatky za letenku vás môžu...