Hoci je polievka z červenej repy obľúbená v mnohých východoeurópskych krajinách, nároky na ňu si robí práve Litva, uviedla tlačová agentúra AFP.
„Nie je to len polievka – je to spôsob života,“ uviedla mestská agentúra pre cestovný ruch Go Vilnius, ktorá zorganizovala festival na počesť ružovej polievky z kefíru, uhoriek, cvikly a kôpru. Pokrm sa konzumuje studený a počas horúcich letných dní je veľmi vyhľadávaný. Polievka sa zvyčajne podáva s kyslou smotanou a varenými vajíčkami, alebo aj s varenými alebo opekanými zemiakmi. V Litve je základom letného menu.
Podľa Litovčanov jedlo vzniklo v Litovskom veľkokniežatstve, ktoré existovalo do roku 1795 a zahŕňalo územia v dnešnom Bielorusku, Rusku a na Ukrajine. Poľsko a Bielorusko však patria k tým, ktorí spochybňujú toto litovské dedičstvo.
Festival ružovej polievky sa konal na pozadí stoviek ukrajinských vlajok vlajúcich po hlavnom meste. V Litve, pobaltskej krajine s 2,7 milióna obyvateľov, požiadalo totiž o azyl už viac ako 80.000 Ukrajincov – utečencov pred vojnou.
„Oslava pomáha odpútať pozornosť od vojny na Ukrajine,“ povedala Rasa Kašetiené, ktorá bola spolu so svojou dcérou oblečená celá v ružovom – podobne ako v sobotu aj mnohí ďalší obyvatelia a návštevníci Vilniusu. Na miestach, kde sa konali podujatia festivalu, sa predávala ružová zmrzlina, koktaily tejto farby či ružové parfumy.