Z lásky k cviklovej polievke vypuklo v hlavnom meste Litvy poriadne šialenstvo

Hlavné mesto Litvy bolo v sobotu dejiskom prvého ročníka festivalu obľúbenej studenej cviklovej polievky šaltibarščiai.

12.06.2023 00:00
Vilnius Foto:
Festival ružovej polievky v Litve v meste Vilnius.
debata

Hoci je polievka z červenej repy obľúbená v mnohých východoeurópskych krajinách, nároky na ňu si robí práve Litva, uviedla tlačová agentúra AFP.

„Nie je to len polievka – je to spôsob života,“ uviedla mestská agentúra pre cestovný ruch Go Vilnius, ktorá zorganizovala festival na počesť ružovej polievky z kefíru, uhoriek, cvikly a kôpru. Pokrm sa konzumuje studený a počas horúcich letných dní je veľmi vyhľadávaný. Polievka sa zvyčajne podáva s kyslou smotanou a varenými vajíčkami, alebo aj s varenými alebo opekanými zemiakmi. V Litve je základom letného menu.

zväčšiť Festival ružovej polievky  v Litve v meste... Foto: ČTK / imago stock&people / Zygimantas Gedvila
vilnius Festival ružovej polievky v Litve v meste Vilnius.

Podľa Litovčanov jedlo vzniklo v Litovskom veľkokniežatstve, ktoré existovalo do roku 1795 a zahŕňalo územia v dnešnom Bielorusku, Rusku a na Ukrajine. Poľsko a Bielorusko však patria k tým, ktorí spochybňujú toto litovské dedičstvo.

Festival ružovej polievky sa konal na pozadí stoviek ukrajinských vlajok vlajúcich po hlavnom meste. V Litve, pobaltskej krajine s 2,7 milióna obyvateľov, požiadalo totiž o azyl už viac ako 80.000 Ukrajincov – utečencov pred vojnou.

„Oslava pomáha odpútať pozornosť od vojny na Ukrajine,“ povedala Rasa Kašetiené, ktorá bola spolu so svojou dcérou oblečená celá v ružovom – podobne ako v sobotu aj mnohí ďalší obyvatelia a návštevníci Vilniusu. Na miestach, kde sa konali podujatia festivalu, sa predávala ružová zmrzlina, koktaily tejto farby či ružové parfumy.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vilnius #cviklová polievka

+ Zbytočný stres a napätie môže spôsobovať trvalú nervozitu a strach.
Vhodný čas na prehodnotenie dlhodobých...

+ Vdýchnite hlboko, uvoľnite stres a pocítite väčšie šťastie.
Váš cieľ je na skok od vás, preto sa teraz určite...