Umučení Celine Dionovou? Na Novom Zélande ju v obľube nemajú, dôvodom sú nočné súboje megafónov

Je na špičke hitparád po celom svete, má zástupy fanúšikov a získala nespočet ocenení za hity ako Think Twice alebo My Heart Will Go On. Jedno novozélandské mesto však tvrdí, že už má Céline Dionovej plné zuby.

04.11.2023 10:30
celine Foto:
Speváčka Celine Dion na archívnom zábere.
debata

Postarali sa o to milovníci „megafónových bitiek“, ktorí v popolnočných hodinách súťažia o to, kto jej baladu pustí hlasnejšie a čistejšie z reproduktora vo svojom vozidle, napísal spravodajský server BBC News.

Obyvatelia mesta Porirua spísali petíciu, aby nočnému vyčíňaniu urobili koniec. Ale účastníci megafónových bitiek tvrdia, že ide o ich spôsob sebavyjadrenia.

Pri týchto súbojoch sa na vopred určenom mieste zídu vozidlá vybavené ampliónmi, ktoré sa obvykle používajú skôr na varovanie pri mimoriadnych udalostiach. Zmyslom súťaže je pustiť hudbu čo najhlasnejšie a najzreteľnejšie.

celine dion Čítajte viac Ťažké chvíle Céline Dionovej: So zlomeným hlasom priznala vážnu chorobu

Céline Dion sa pre súťažiacich stala obľúbenou voľbou nielen vďaka svojim populárnym emotívnym baladám, ale aj preto, že väčšina jej hudby – vrátane oscarového hitu My Heart Will Go z filmu Titanic z roku 1997 – obsahuje vysoké tóny.

„Céline Dion je populárna, pretože má také čisté piesne. Snažíme sa používať hudbu, ktorá má vysoké tóny, je čistá a nemá veľa basov,“ povedal Paul Lesoa, jeden zo zakladateľov skupiny, ktorá v Aucklande organizuje megafónové bitky.

V autách môže byť sedem až desať tlampačov, pričom súťaže sa obvykle konajú celú noc. Prípravy trvajú týždne, pretože účastníci si megafóny obstarávajú na internete, a potom reproduktory a zosilňovače upevňujú do rámov umiestnených na autách.

Kaia Gerber Čítajte viac Nádhernú Kaiu Gerber sledovala celá rodina! Po boku slávnej mamy Cindy... Aha, veď to je Elvis!

Lesoa tvrdí, že stigma okolo týchto súťaží je nespravodlivá. „My jednoducho milujeme hudbu, milujeme tanec a robiť toto je lepšie ako chodiť do nočných klubov alebo piť v bare v meste, kde prepukajú bitky a tak,“ povedal s tým, že už žiadal mestskú radu Aucklandu o povolenie, ale zatiaľ nedostal odpoveď.

„V podstate každý má nejakého koníčka, a pretože náš koníček môže byť dosť rušivý a my chápeme, aký rušivý môže byť, chceme mať svoj vlastný vhodný a bezpečný priestor ďaleko od ľudí, kde ho budeme môcť prevádzkovať,“ do­dal.

Autor petície Wes Gaarkeuken, ktorý sa snaží dosiahnuť zákaz tlampačových bitiek v Porirue na novozélandskom Severnom ostrove, hovorí, že daňoví poplatníci už sú „unavení nečinnosťou a odmietavým postojom, ktorý v tejto veci prejavuje rada a starosta“.

Petícia nazbierala stovky podpisov a vyzýva mestskú radu Poriruy, aby zabránila ľuďom púšťať hudbu celú noc. Jeden zo signatárov petície k svojmu podpisu pripísal, že „spánok je základné ľudské právo“. Iná obyvateľka pripustila, že síce rada počúva Céline Dionovú – ale v pohodlí svojej obývačky a pri hlasitosti, ktorú si sama zvolí. Rozhodne jej nevyhovuje počuť útržky piesní kanadskej speváčky kedykoľvek medzi siedmou hodinou večernou a druhou hodinou rannou.

Christine Baumgartner a Kevin Costner Čítajte viac Musí sa vysťahovať, rozhodol sudca. Costnerova manželka dostala dátum, najtvrdšia bitka sa však stále čaká

Mestská rada Poriruy sa už skôr s účastníkmi tlampačových súbojov snažila dohodnúť, že sa budú schádzať v priemyselných častiach mesta a končiť do desiatej hodiny večer. Súboje sa ale opäť vrátili do obývaných oblastí.

Starostka Anita Bakerová povedala Rádiu Nový Zéland, že už má týchto súbojov „plné zuby“ a bude sa snažiť presadiť, aby ich ich účastníci prevádzkovali v miestach, kde ich nemusí počúvať každý – či už chce alebo nechce.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #noc #bitka #zvuk #Céline Dion #súboj

+ Nezabúdajte na tekutiny, vaše telo ich potrebuje viac ako si myslíte.
Nehrajte sa na niekoho kto všetko vie,...

+ Buďte opatrný hlavne vo veciach, ktoré sa týkajú vášho zdravia.
Neskúšajte, čo ste predtým ešte nerobili bez...