Vedieme snáď s Nórmi vojnu? Briti každý rok frflú na vianočný stromček darovaný nórskou metropolou

Nórska metropola Oslo daruje každoročne Londýnu zo svojich zasnežených lesov vianočný strom ako poďakovanie Británii za jej pomoc počas druhej svetovej vojny.

12.12.2023 00:00
stromček Foto:
Vianočný stromček na Trafalgarskom námestí.
debata

Reakcie bývajú ale občas rozpačité, až kritické. Strom pred slávnostným rozsvietením na Trafalgarskom námestí musí uraziť dlhú cestu po ceste a po mori, čo sa podľa pestovateľov podpisuje na jeho vzhľade. Briti sa potom sťažujú, že je preriedený, vypelichaný, strapatý či jednoducho škaredý, píše agentúra AFP.

Každý strom vypravovaný cez Severné more je starostlivo vybraný, zabalený a odoslaný najkratšou možnou cestou. Ako sada nábytku Ikea má aj nórsky vianočný strom k sebe pribalené náhradné diely, v jeho prípade ide o desiatky konárov, ktorými je možné strom po príchode zahustiť. Počas niekoľkých dní je totiž vianočný strom – ktorý má aj svoj vlastný účet na sieti X – prevezený zo suchého a chladného severského prostredia nákladným autom na loď, kde sa ocitne na slanom morskom vzduchu, aby nakoniec po ceste ďalším nákladným autom skončil v miernej a vlhkej anglickej zime.

Posmešných reakcií sa dočkal predovšetkým v roku 2021. „Vedieme snáď s Nórmi vojnu?“ pýtal sa vtedy jeden z britských diskutérov na internete rozhorčený vzhľadom stromu, zatiaľ, čo ďalší ho popísal ako „ošklbané kura“. Strom vtedy vyvolal také sklamanie, že mesto Oslo zvažovalo, že Londýnu pošle nový strom s hustejšími vetvami.

„Stromy, ktoré posielame, sú obvykle dokonalé tam, kde rastú, cestou sa ale môže stať veľa vecí,“ hovorí pestovateľ Knut Johansson, ktorý má na starosti správu lesov v oblasti nórskej metropoly.

Strom musí merať 19 až 21 metrov, aby nebol pre prepravu po ceste príliš veľký, ale zároveň, aby nepôsobil drobne vedľa Nelsonovho stĺpu, ktorý sa týči na Trafalgarskom námestí do výšky 52 metrov.

Britská veľvyslankyňa v Nórsku Jan Thompsonová na občasný výsmech Britov hovorí, že strom nemá vyzerať ako z rozprávky od Disneyho. „Nikdy nebude stopercentne dokonalý, ale práve tým je výnimočný. Je to skutočný strom, ktorý vyrástol v nórskom lese,“ uvádza Thompsonová. „A Vianoce nebudú Vianocami, kým nebude na Trafalgarskom námestí rozsvietený vianočný strom,“ dodáva veľvyslankyňa.

„Je to výraz vďačnosti za podporu, ktorej sa nám dostalo počas druhej svetovej vojny,“ hovorí starostka mesta Oslo Anne Lindboeová. „Znamená to ale oveľa viac. Žijeme v naozaj veľmi temnom čase a vianočný strom symbolizuje mier, pospolitosť a priateľstvo medzi mestami,“ podotýka. Nórska metropola však podľa niektorých správ zvažuje, či v tradícii posielania vianočného stromu do Londýna pokračovať s ohľadom na ekológiu. Oslo by malo túto otázku vyhodnotiť budúci rok.

Tohtoročný vianočný strom už na Trafalgarskom námestí stojí a od turistov a okoloidúcich zožal podľa AFP priaznivé reakcie. „Je to fantastické. Prináša to do mesta vianočnú náladu,“ povedali agentúre Becky a Gareth Woodovi. Tiež Betty a Kevin Saundersovci zo severného Anglicka tradíciu pochválili. „Je to krásne gesto. A je zadarmo!“ uviedli k vianočnému stromu, ktorým Nóri vyjadrujú poďakovanie okrem iného za to, že Londýn poskytol nórskemu kráľovi Haakonovi VII. útočisko po invázii nacistov do Nórska v roku 1940. Oslo strom Londýnu posiela od roku 1947.

Iní Briti sú podľa príspevkov na sociálnych sieťach aj tento rok sklamaní. „Kde je druhá polovica?“ pýtal sa jeden z diskutérov po tom, čo si prezrel fotografie stromu stále pokriveného po dlhej ceste, napísala agentúra AFP.

debata chyba
Viac na túto tému: #Vianoce #stromček

+ Stanovenie časových limitov pre cvičenie zvyšuje efektivitu tréningu.
Organizácia pracovného dňa podľa priorít...

+ Športom a upravenou stravou znížite hmotnosť, s ktorou nie ste spokojní.
Vedľajší príjem by vám uľahčil...