Minecraft oslavuje! Od Švéda, ktorý hru vymyslel, ju odkúpil Microsoft. Stvoriteľa sveta kociek však ignoruje. Dôvod?

Počítačová hra Minecraft, ktorej prvá verzia bola predstavená 17. mája 2009, je dnes celosvetovým fenoménom, ktorému sa venujú ľudia každého veku.

17.05.2024 14:00
Minecraft Foto:
Počítačová hra Minecraft, ktorej prvá verzia bola predstavená 17. mája 2009, je celosvetovým fenoménom.
debata

Typické kockované motívy na sebe nesú tričká alebo školské tašky, existuje aj zvláštne edícia stavebnice Lego. S tou má pritom Minecraft spoločné viac ako len predanú licenciu. Aj svet Minecraftu je totiž stvorený z kociek – hoci virtuálnych – v trojrozmernom prostredí a z rôznych materiálov, ako je piesok, kameň či zlato, ktoré sa dajú ťažiť a spracovávať na rôzne nástroje. Hráči môžu stavať obydlia, pestovať rastliny, chovať zvieratá, obchodovať, vytvárať technické zariadenia aj nadväzovať vzťahy. Alebo tiež bojovať.

Hru Minecraft vytvoril dnes štyridsaťštyriročný švédsky autor Markus „Notch“ Persson. Alfa verzia pre počítače bola vydaná verejne 17. mája 2009 a plná verzia hry, už pod hlavičkou Perssonovej firmy Mojang, vyšla 18. novembra 2011 na Minecone, čo je oficiálne stretnutie hráčov Minecraftu. Hneď v roku 2011 sa stala najobľúbenejšou hrou v mnohých herných magazínoch. Názov Minecraftu je zložený zo slov ťaženia (mine) a výroba (craft). Hra sa podľa odborníkov orientuje predovšetkým na detskú kreativitu a jej rozvoj a rozvíja aj detskú fantáziu. Deti sa tiež podľa expertov môžu vďaka hre naučiť aj programovať. Odborníci tiež oceňujú fakt, že Minecraft je v zásade bezpečné virtuálne prostredie.

Minecraft, ktorý sa dá hrať na počítačoch aj smartfónoch, je jednou z najúspešnejších hier všetkých čias, počet predaných licencií presiahol 300 miliónov a odhaduje sa, že si ho každý mesiac zahrá 140 miliónov ľudí. Už v roku 2014 prevzal spoločnosť Mojang americký softvérový gigant Microsoft za 2,5 miliardy dolárov. Po akvizícii Mojang opustil jej zakladateľ Persson, z ktorého obchod urobil jedného z najbohatších Švédov. Kvôli kontroverzným výrokom voči príslušníkom komunity LGBT, rasistickým poznámkam a príklonu ku konšpiračným teóriám dnes už pri Minecrafte nezohráva žiadnu rolu a Microsoft jeho osobnosť skôr ignoruje.

debata chyba
Viac na túto tému: #Minecraft

+ Vyhýbajte sa toxickým návykom ako fajčenie či nadmerné pitie alkoholu.
Každá drina stojí za to, výsledky sa môžu...

+ Dlho strávený čas na telefóne, či internete vám vôbec neprospieva.
Myslíte si, že šťastie vás bude vždy...