Šaty s fotografiami rukojemníkov Hamasu aj róba vo farbe ukrajinskej vlajky pokropená krvou: Cannes sa bráni, ale politické posolstvá nezastaví

Laura Blajman-Kadar, ktorá vlani 7. októbra prežila teroristický útok palestínskeho hnutia Hamas na hudobný festival na juhu Izraela, prišla na filmový festival v Cannes v šatách žiadajúcich prepustenie unesených rukojemníkov.

20.05.2024 17:00
Laura Blajman-Kadar Foto: ,
Laura Blajman-Kadar prežila útok Hamasu na hudobný festival. Do Cannes prišla v šatách s fotografiami rukojemníkov a šerpou s nápisom "Priveďte ich domov".
debata

Na žltých šatách mala fotografia rukojemníkov, cez rameno čiernu šerpu s nápisom Priveďte ich domov, napísala agentúra AFP.

France Cannes 2024 Horizon: An American Saga Departures Čítajte viac Kevin Costner dohnal fanúšičky k slzám, hviezdny herec ovládol Cannes! Toto je jeho 5 detí, veľkú chvíľu si užili s otcom

Žena sa ešte minulý týždeň v stredu večer objavila na červený koberec v plášti, ktorý v prvej chvíli ukrýval šaty s jej posolstvom. Dôvodom je aj fakt, že filmový festival sa snaží zostať apolitický. Nie vždy sa mu to však darí. V minulých rokoch napríklad prebehla snaha zabrániť tomu, aby sa na červenom koberci objavila ukrajinská modelka Alina Baikova. Niekdajšia tvár Victoria's Secret mala na sebe trenčkot a pod ním šaty s odkazom „Putin, poj.., sa“. Keď si potom kabát dala dolu, ochrankári sa ju čo najrýchlejšie snažili dostať z dosahu médií.

zväčšiť Ukrajinská influencerka Ilona Chernobai na... Foto: CHRISTOPHE SIMON / AFP / AFP / Profimedia
778248810 Ukrajinská influencerka Ilona Chernobai na zábere z mája 2023, keď sa na protest proti vojnovému konfliktu poliala falošnou krvou.

Minulý rok sa zase niektorým médiám podarilo zachytiť momenty, ako sa ochrankár pred hlavným festivalovým kinom snaží odviesť ukrajinskú modelku a influencerku Ilonu Chernobai. Tá sa postavila na festivalové schody v róbe vo farbách ukrajinskej vlajky a poliala sa pred prítomnými červenou tekutinou pripomínajúcou krv.

Alina Baikova Čítajte viac Putin, poj.. sa, svietil drsný odkaz na tričku ukrajinskej modelky. Plán zhatila ochranka, žiadne vyzliekanie nebude...

Priestor v Cannes sa však stal aj miestom protestu v podobe gest či akejsi demonštrácie. Napríklad tento rok sa pred objektívmi objavila aj herečka Judith Godreche, ktorá prežila sexuálne obťažovanie a snaží sa roky poukázať na predátorské správanie mužov vo filmovom priemysle. Pred objektívmi stála držiac si dlane pred ústami spoločne s ďalšími ženami.

zväčšiť Režisérka a herečka Judith Godreche (dolu v... Foto: SITA/AP, Andreea Alexandru
France Cannes 2024 Furiosa: A Mad Max Saga Red Carpet Režisérka a herečka Judith Godreche (dolu v strede) so svojimi kolegami a kolegyňami na tichom proteste v Cannes.

Žltá farba v prípade šiat Izraelčanky Blajman-Kadarovej symbolizuje solidaritu s ľuďmi, ktorých Hamas doteraz väzní v pásme Gazy, ale aj s tými, ktorí útok prežili a s rodinami zavraždených. Preživšia z útoku na festival má francúzske a izraelské občianstvo. O svojich zážitkoch z útoku napísala v knihe Croire en la vie (Veriť v život), ktorá vyšla v marci.

Herečka Aubrey Plaza v kreácii Loewe na uvedení...
Luma Grothe pózuje na premiére filmu...
+22Režisérka a prezidentka festivalovej poroty...

Októbrový útok Hamasu vyvolal ťaženie izraelskej armády do Pásma Gazy, kde Hamas vládne. Počas tejto operácie už zomrelo viac ako 35 000 Palestín­čanov. Pri útoku Hamas a ďalšie ozbrojené skupiny uniesli viac ako 250 ľudí. Časť ich bola prepustená počas doteraz jediného pokoja zbraní, 128 ich je naďalej držaných v Pásme Gazy, 36 z nich je po smrti.

Herečka Isabelle Fuhrman na premiére filmu...
Herec Alejandro Edda.
+35Herečka Sienna Miller (druhá zľava) prišla so...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #protest #vojna #Cannes #únos #Pásmo Gazy

+ Snažte sa dať svojmu telu stravu minimálne trikrát denne, maximum je pätkrát.
Urobte všetko preto, aby ste si...

+ Na postave, ktorú máte ste dlho makali a všetko sa to vyplatilo, užívajte si to.
S finaciami nemáte problémy,...