Český choreograf, ktorý mal letieť na Mesiac, potvrdil zrušenie vesmírnej misie: Veľkých snov sa nebojím, odkázal

Japonský miliardár Jusaku Maezawa zrušil misiu dearmoon, ktorá mala byť prvou súkromne financovanou okružnou cestou okolo Mesiaca a v ktorej posádke vybranej z približne milióna uchádzačov mal byť aj Čech.

02.06.2024 14:29
704465271 Foto:
Český choreograf Yemi A.D. na zábere z leta 2022.
debata

Reč je o známom českom choreografovi Yemim A. D. Ten už o zrušení cesty informoval vo videu na svojom instagramovom profile. „Misia dearMoon mi dala niečo, čo mi nikto nemôže zobrať. Dala mi silu nebáť sa veľkých snov, dala mi viac odvahy ísť v ústrety nečakaným šanciam a priviedla mi do života nových priateľov,“ uviedol český choreograf na sociálnej sieti. Dodal, že bude „veriť svojej tvorbe a umeniu, aby ho priviedli k ďalšiemu cieľu, či už to bude ďalšie kozmické dobrodružstvo alebo učenie humanoidných robotov reči tela“. Zároveň svojim fanúšikom odkázal, že človeka nedefinujú jeho pády, ale to, ako sa po nich znovu postavia na nohy.

LA Premiere of "The Lord of the Rings: The Rings of Power" Čítajte viac Z červených kobercov priamo do vesmíru! Bezosova partnerka sa chystá na vesmírny let so ženskou posádkou

Vesmírna výprava, ktorú začal miliardár plánovať v roku 2018, sa podľa pôvodného plánu mala uskutočniť do konca minulého roka na palube rakety Starship vyvíjanej spoločnosťou SpaceX Elona Muska. „Bohužiaľ, štart v roku 2023 sa stal nerealizovateľným a bez jasného harmonogramu v blízkej budúcnosti urobil Maezawa s ťažkým srdcom nevyhnutné rozhodnutie projekt zrušiť. Ospravedlňujeme sa za tento výsledok všetkým, ktorí sa na tento projekt tešili a podporovali ho, vážime si to,“ uvádza oficiálne vyhlásenie k zrušeniu misie, ktoré bolo zverejnené v sobotu prvého júna.

zväčšiť Japonský miliardár Yusaku Maezawa na archívnom... Foto: SITA/AP, Eugene Hoshiko
Japan Yusaku Maezawa Japonský miliardár Yusaku Maezawa na archívnom zábere z roku 2022.

Vo vyhlásení sa tiež píše, že „Maezawa a členovia posádky dearMoon budú pokračovať vo výzvach vo svojich odboroch,“ ale nespomína, či a kedy bude tím znovu usilovať o obnovenie misie. „SpaceX si budeme hlboko vážiť, pretože sa aj naďalej vydáva do neprebádaných oblastí, zatiaľ čo my sami sa vydáme v ústrety ďalšej výzve,“ stojí v závere.

Britain Royals Čítajte viac Princovi Williamovi sa nepáčia lety do vesmíru, znepokojená je aj kráľovná! Ostré vyjadrenie si neodpustila

Maezawa zbohatl na predaji módy, keď spustil najväčší japonský internetový obchod s módou Zozotown. V roku 2021 sa stal prvým japonským civilistom, ktorý sa vydal na ISS, a na misii dearMoon sa plánoval zúčastniť spolu s osemčlennou posádkou, ktorej členmi mali okrem Yemiho A.D. byť okrem iného hviezda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #cesta #zrušenie #vesmírna misia #Yemi

+ Domácich koláčikov bolo dosť, upravte svoj jedálniček čo najskôr.
Kým do niečoho investujete, tak si to poriadne...

+ Zabúdate na zeleninu, má to zlý vplyv na váš organizmus.
Nenechajte sa v práci vytočiť, bude to mať trvalé...