Tetris zlomil niekoľko rekordov! Kde sa zrodil nápad na slávnu počítačovú hru? Aké je tajomstvo jej názvu?

Počítačová hra Tetris, ktorú naprogramoval 6. júna 1984 pracovník moskovskej akadémie vied Alexej Pažitnov, ponúka "obyčajné" skladanie rôzne tvarovaných kociek do riadkov.

06.06.2024 00:00
tetris Foto:
Hra Tetris.
debata

Aj napriek tomu, alebo možno práve preto dokáže Tetris prikovať hráčov k obrazovkám počítačov a herných konzol na dlhé hodiny. Podľa údajov serveru gamespot.com sa Tetrisu doteraz predalo na všetkých dostupných platformách vyše 520 miliónov kusov a je tak najpredávanejšou počítačovou hrou všetkých čias.

Minecraft Čítajte viac Minecraft oslavuje! Od Švéda, ktorý hru vymyslel, ju odkúpil Microsoft. Stvoriteľa sveta kociek však ignoruje. Dôvod?

Názov Tetris, ktorý autor svojmu nápadu dal, vznikol ako kombinácia slova tenis, Pažitnovovho obľúbeného športu a predpony tetra, ktorá odkazuje na štyri dieliky, z ktorých sa všetky hracie kocky skladajú. Neznámu hru spopularizoval potom koncom 80. rokov tvorca hier Henk Rogers jej spojením so spoločnosťou Nintendo. Tetris sa stal bestsellerom a postupne vznikol rad viac či menej podarených klonov. V Tetrise sa dokonca konajú majstrovstvá sveta.

V roku 2023 mala premiéru britsko-americká snímka Tetris zachytávajúca príbeh o vzniku rovnomennej hry a jej masívnom rozšírení do sveta.

debata chyba
Viac na túto tému: #tetris

+ Tráviť čas pred technikou celé dni vám škodí viac ako si myslíte.
Zaslúžite si v živote veľkú zmenu, urobte to...

+ Trávenie času s rodinou a priateľmi vám prinesie radosť a pocit naplnenia.
Šetriaci režim vám asi nič nehovorí,...