Tie naopak priťahujú veľmi špecializovaných a organizovaných zlodejov, proti ktorým miestna polícia vedie rok čo rok rovnaký boj. Napísala to agentúra AFP.
V polovici mája v tejto hre na žandárov a zlodejov triumfovali zlodeji, keď sa im podarilo z ruky okoloidúceho v Cannes ukradnúť hodinky za viac ako 100 000 eur. Druhého mája sa naopak podarilo zatknúť päť osôb, ktoré sa pokúsili okradnúť člena katarskej kráľovskej rodiny o hodinky značky Richard Mille v hodnote odhadovanej na 600 000 eur.

Od 1. apríla bolo podľa prokuratúry v Cannes zaznamenaných viac ako desať krádeží alebo pokusov o krádež tohto typu. V roku 2023 ich bolo 38 a vlani 32, prevažne v období od mája do septembra. Zlodeji sú však aktívni tiež v turistickom letovisku Saint-Tropez a na predmestí Monaka, potom nasledujú bohatých do Paríža, Londýna, Barcelony, Ženevy alebo Mníchova.
Vo francúzskom departemente Alpes-Maritimes vlani dosiahla hodnota ukradnutých peňazí a majetku 8,3 milióna eur; medzi úlovkami zlodejov bolo aj 301 kusov hodiniek. V roku 2023 dosiahol ich lup zahŕňajúci tiež 275 hodiniek hodnotu odhadovanú na 6,9 milióna eur.
Okradnúť môžu aj miestni
Hlavným akčným rádiom týchto zlodejov-špecialistov je stred mesta Cannes, potvrdil agentúre AFP prokurátor v Grasse Damien Savarzeix. Fungujú tam dva hlavné typy zlodejov, dodal Savarzeix. Prvým sú miestni obyvatelia, ktorí využijú príležitosť – akou je napríklad podnapitý majiteľ rolexiek odchádzajúci z nočného klubu. Druhý typ predstavujú oveľa organizovanejšie skupiny, často z talianskeho Neapola, ktoré majú prepracovaný systém a zameriavajú sa na hodinky v cene nad 100 000 eur.

Znalec najprv vytipuje drahé hodinky u niekoho z okoloidúcich. Zlodej ho potom okradne, buď nenápadne alebo s pomocou násilia, a následne naskočí na motorku riadenú komplicom, ktorá ho bleskovo odvezie preč. Hoci Cannes aj Saint-Tropez majú k dispozícii plány, ako uzavrieť únikové cesty z mesta, „všetko sa to odohrá príliš rýchlo“, hovorí šéf súdnej polície v Alpes-Maritimes Eric Antonetti. Tak ako 1. mája, keď sa polícii nepodarilo zastaviť motorku so zlodejom utekajúcim po krádeži hodiniek značky Patek Philippe.
Spojme sa proti zlodejom
Ešte minulý týždeň sa začal v Nice stretávať špecializovaný styčný úrad, ktorého úlohou je zjednotiť právomoci roztrieštené medzi políciou, žandárstvom a rôznymi prokurátormi v oblastiach, kde sa pohybujú rovnaké zločinecké skupiny. Posilňuje sa aj spolupráca s talianskymi, švajčiarskymi, nemeckými a španielskymi bezpečnostnými silami.
Prípad katarského princa dokazuje, že to môže fungovať. Deň pred krádežou si žandári všimli podozrivý skúter. Zapojili informácie získané z Talianska a Švajčiarska, začali intenzívne sledovanie a následne spustili kontroly pri všetkých výjazdoch z mesta. A vďaka všetkým týmto krokom sa im úspešne podarilo zatknúť všetkých členov gangu.
Gang tvorili muži z Neapola vo veku 32 až 44 rokov, ktorí sa dopustili podobných trestných činov aj na ďalších miestach v Európe. Teraz budú 11. júla postavení pred súd v Grasse a hrozí im niekoľkoročný trest odňatia slobody. „Nemôžeme ale tvrdiť, že sme zvíťazili. Je to len vyhraná čiastková bitka, pretože máme čo do činenia s dobre štruktúrovanými a pomerne agilnými sieťami, ktoré sa dokážu prispôsobiť,“ varoval šéf úradu starostu Cannes Thierry Migoule.
Trh prekvitá
Zlodejom hrá do kariet skutočnosť, že trh s luxusnými hodinkami z druhej ruky prekvitá a na najvzácnejšie modely existujú dlhé poradovníky. Napríklad hodinky katarského princa, na ktoré mali zlodeji zálusk začiatkom mája, by im už vyniesli takmer dvojnásobok sumy 350 000 eur – toľko stáli ako nové.
Aby sa ukradnuté hodinky dostali späť do legálneho obehu, sú najsofistikovanejšie siete schopné sfalšovať sériové čísla a dodať potrebné škatuľky a falošné certifikáty.

Luxusné hodinky sú mimoriadne atraktívnou a bezpečnou investíciou, zdôrazňuje prokurátor z Nice Damien Martinelli. Ako príklad uvádza jedného obchodníka s drogami, ktorý utekal pred spravodlivosťou a na útek si zobral krabicu drahých hodiniek, ktoré postupne rozpredával.