Redmayna šokoval slabý pokrok v právach trans ľudí

Anglického herca Eddieho Redmayna, ktorý vo filme The Danish Girl odohrávajúcom sa v dvadsiatych rokoch 20. storočia stvárnil trans ženu Lili Elbe, šokovalo, aký malý pokrok zaznamenali práva transrodových ľudí.

22.11.2015 07:50
Eddie Redmayne Foto: ,
Herec Eddie Redmayne predstavil v Benátkach film The Danish Girl.
debata

„Niektoré veci, ktorými si Lili musela prejsť, ako násilie či diskriminácia, sa ani po takmer sto rokoch od tohto príbehu výrazne nezmenili. Vo veľkej miere sa vyskytuje diskriminácia v práci, diskriminácia transrodových ľudí všeobecne a tiež je časté násilie, zvlášť voči farebným trans ženám. Je tak trochu šokujúce, že sa za taký dlhý čas zmenilo tak málo,“ povedal 33-ročný rodák z Londýna pre agentúru Reuters.

Ako vysvetlil, v rámci prípravy na úlohu sa stretol s viacerými trans ľuďmi, no hrať Lili aj tak nebolo jednoduché. „Keď som prvý raz vyšiel na scénu, cítil som pohľady ostatných ľudí a to ma znervózňovalo. Bolo to zaujímavé, pretože to bolo niečo, o čom mi rozprávalo veľa (trans) žien,“ dodal.

Herec Eddie Redmayne na prvom oficiálnom zábere... Foto: Universal Pictures
Eddie Redmayne Herec Eddie Redmayne na prvom oficiálnom zábere z filmu The Danish Girls.

Držiteľ Oscara stvárnil v životopisnej dráme The Danish Girl dánskeho umelca Einara Wegenera, neskôr Lili Elbe, ktorá je známa ako jeden z prvých ľudí, ktorí podstúpili operácie na zmenu pohlavia. Ako žena začala žiť po svadbe a zákroky podstúpila v rokoch 1930 – 1931. Zomrela v septembri 1931, tri mesiace po poslednej operácii, a zanechala po sebe denníky.

Jej príbeh sfilmoval režisér Tom Hooper na motívy rovnomennej knihy Davida Ebershoffa. Do slovenských kín by mali snímku uviesť 4. februára 2016.

debata chyba
Viac na túto tému: #zmena #Eddie Redmayne #transgender #Danish girl #transrodový #postavenie

+ S nadváhou ste nemali nikdy problém, ani mať nikdy nebudete.
Splácanie dlhov šetrí peniaze na úrokoch a zlepšuje...

+ Vášmu telu chýbajú mliečne výrobky, neobmedzujte syry ani mlieko.
Prehodnocujte svoje predplatné služby, aby ste...