Aurela dostala Zuzana Smatanová, Miroslav Žbirka aj kapela Desmod

04.03.2005 22:59

Tohtoročné ceny Aurel sú rozdané. Niesli sa v znamení Zuzán, dvojíc rodinných príslušníkov, Miroslava Žbirku ale aj niekoľkých "živých" protestov. Najlepšou speváčkou sa stala Zuzana Smatanová, v mužskej kategórii zvíťazil samotný moderátor večera Miroslav Žbirka a spomedzi nominovaných skupín boli úspešní chlapci z kapely Desmod.

Úvod aurelovského večera odpálil Miro Žbirka spoločne so synom Davidom a kapelou Masaker, ktorí divákom v Istropolise zahrali skladbu Cesta zakázanou rýchlosťou. Meky vyjadril nádej, že týmto vystúpením už definitívne ukončil hudobnú kariéru svojich potomkov a pridal pár vtipov.

Bohužiaľ, treba podotknúť, že moderátorskú funkciu tentoraz Meky nezvládol na výbornú, ako sa mu to darí väčšinou. Niekoľkokrát prevarené vtipy, ale aj vlažné publikum, či architektonicko čudne vyriešená scéna prispeli k tomu, že piatkový priamy prenos z bratislavského Istropolisu vyznieval dosť rozpačito. Prvá polovica programu patrila udeľovaniu cien v kategóriách zvukový záznam, producentský výkon, najlepší obal či inštrumentálny výkon. Sošky tučniakov odovzdával najprv Pavol Hammel s dcérou Lindou, potom sa objavili markízacki moderátori Vera Wisterová (ktorá si neodpustila malú reklamu na nočnú reláciu Kuul Klub) a Jopo, muzikant Janko Lehotský so synom Jurajom a na záver Jano Baláž a Vašo Patejdl.

Práve Janko Lehotský získal aj Cenu za celoživotný prínos a poďakoval sa „tým stotridsiatim, plus-mínus, akademikom, ktorých ja vôbec nepoznám a ktorí ma mali strašne radi a zdvihli ceduľky – či ako sa to vlastne hlasuje.“

Okrem Lehotského však pobavil prítomných divákov pravdepodobne aj Róbert Slovák, ktorý ďakoval za cenu za najlepší obal a nezabudol vo svojej ďakovačke spomenúť bývalého ministra kultúry, opakované nominácie a trošku si „rýpnuť“ do slovenských umelcov a hudobného priemyslu. Práve opakovaná nominácia skladby Na čiernom koni, ktorá sa stala skladbou roka minulý rok a IFPI (Medzinárodná federácia fonografického priemyslu) ju nominovala aj za rok 2004, vyvolala medzi niektorými nominovanými umelcami nevôľu. Na čiernom koni sa však napokon skladbou roka nestalo a cenu si odniesli členovia kapely Desmod za pesničku Pár dní, ktorá rotuje vo všetkých slovenských rádiách a v ktorej spieva aj Zuzana Smatanová.

Práve Zuzana si z Istropolisu odniesla tučniaka za najlepší ženský spevácky výkon. Trochu zvláštne vyzneli ďakovné slová ďalšej Zuzany, a síce Mojžišovej, ktorá preberala cenu za producenta Oskara Rózsu a divákom vlastne len odovzdávala odkaz od oceneného: „Oskar by chcel touto cestou poďakovať federácii, že si ho konečne všimla po päťdesiatichdvoch vyprodukovaných albumoch.“

Cenu za najlepší album, ktorú získalo IMT Smile, prišiel prevziať Tomi Okres. Ten poznamenal, že je jediným zástupcom kapely v hľadisku a možno sa budúci rok už nedostaví na Aurela nikto. V hľadisku chýbali aj ďalší východniari – chalani z No Name, ktorý sa na udeľovaní vraj nezúčastnili „z osobných dôvodov“. Všetko však napokon dobre dopadlo a záver programu patril českej kapele Kryštof.

Kto získal Aurela?
Cena za celoživotný prínos Janko Lehotský
Objav roka Mango Molas
Najlepší mužský spevácky výkon Miroslav Žbirka
Najlepší ženský spevácky výkon Zuzana Smatanová
Najlepší výkon hudobnej skupiny/dua Desmod
Album roka IMT Smile – Exotica
Skladba roka Desmod – Pár dní
Najlepší zvukový záznam Ľuboš Války a Martin Roller – album Zuzana Mojžišová
Najlepší inštrumentálny výkon Marián Čekovský
Najlepší videoklip Ondrej Rudavský – Na čiernom koni (Jana Kirschner)
Najlepší obal Róbert Slovák a Viliam Lauko – Automati (Puding Pani Elvisovej)
Najlepší producentský výkon Oskar Rózsa – Zuzana Mojžišová (Zuzana Mojžišová)
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Myslíte na to ako vyzeráte a pritom zanedbávate svoje zdravie.
Dnes dosiahnete vaše osobné víťazstvo, v...

+ Zmenili ste sa, avšak len na pohľad, to však partnerke nestačí.
Momentálne si nemôžete dovoliť ďalší...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk