Katka Koščová hodnotí tretie finále Superstar

06.11.2007 08:00
Katka Koščová
Speváčka Katka Koščová sa orientuje stále viac jazzovým smerom. Autor:

Počas druhého ročníka speváckej šou Superstar sa stali hodnotenia finálových večerov očami speváčky a prvej Superstar Katky Koščovej neodmysliteľnou súčasťou webu Pravda.sk. Nie je to inak ani pri tretej sérii. Ako naša spolupracovníčka a hudobne rozhľadená speváčka Koščová zhodnotila tretie finále z bratislavskej Incheby.

Kolo Balady zväčša dopadne slušne, lebo takmer každý spevák má v repertoári nejakú pomalú srdcovku.

Myslím si teda, že ak je možnosť využiť a ukázať to, v čom si je interpret istý a čo ovláda, nemalo by sa veľmi vymýšľať a experimentovať. Poznať čo najlepšie skladbu, ktorú idem spievať, je určite výhodou. Pri speve je potom možné sa viac uvoľniť a popracovať na výraze. U tohtoročných finalistov som však párkrát za večer mala pocit, že tápu v neznámych vodách.

Tretie finálové kolo otvoril ešte stále mierne hlasovo indisponovaný Marcel Berky. Dvakrát mu vo výškach preskočil hlas, ale to nepovažujem za chybu. Akokoľvek bolo jeho vystúpenie výrazovo trošku neisté, nebola som z neho rozčarovaná tak ako porota. Naopak ma v niektorých miestach prekvapil sýtosťou hlasu, páčilo sa mi, že bol menej afektovaný ako originál a teším sa, že mu to spieva aj v slovenčine. Jediná vec, ktorú by som mu vytkla je hmkanie po zabudnutí textu. Snáď to mohol nahradiť nejakým vokálom, alebo melodickou ozdobou, ktoré sú jeho doménou. A trochu pateticky a zbytočne na mňa počas jeho vystúpenia pôsobil naplaybackova­ný zbor…

Ivka Kováčová zvládla svoju pieseň od Bangles na vysokej úrovni. Melodicky si ju upravila tak, aby ju ustála, čo bolo od nej veľmi múdre. Tak mohla všetky tóny zaspievať s prehľadom, bez toho, aby kričala, mala problém vytiahnuť výšky, či stiahnuť najhlbšie tóny. Veľmi sa mi páčilo jej frázovanie, zaťažovala tóny, preto spievala malinko pozadu, čo dodalo piesni šmrnc a príjemné mäkké plynutie.

Vierka Berkyová vyzerala ako anjelik, ale…nerozumiem, prečo si vyberá také ťažké piesne. Táto skladba je okrem rozsahu nesmierne zložitá aj v tom, že jej chýba rytmika, ktorá by spevákovi presne určovala kedy nastúpiť. S týmto Vierka problém nemala, ten som videla v dĺžke slabík, ktoré bolo treba držať niekoľko dôb a vtedy bola takmer vždy pod tónom, výšky boli na hrane…

Musela sa sústrediť na všetky tieto komplikácie a opäť zabudla na výraz. Myslím, že pieseň by sa nemala interpretovať len po tónoch, ale aj po texte. Táto slečna nemusí nikomu nič dokazovať. Všetci vieme, že je talent, je muzikálna, má rozsah…no bohužiaľ, má podľa mňa zlý výber piesní. Chýba mi u nej ľahkosť a hravosť, ktorou ma ohúrila v semifinálových kolách.

Myslím, že Tomáš Krak nám v nedeľu predviedol svoje najlepšie finálové vystúpenie. Konečne to pre mňa malo potrebný feeling. Eltona Johna nám podal s citom a čisto. Okrem toho mu v tejto piesni vynikla pekná farba hlasu. Trošku by som zmäkčila jeho angličtinu (a vyhodila strašidelné sako), ale inak som bola dosť spokojná.

Dominike Mirgovej podobne ako Tomášovi myslím zatiaľ sadlo kolo balady najviac. Predviedla nám krásne jemné zamatové falzety. Prišla s piesňou, ktorá sa jej nesmierne hodila, sadla k jej prejavu a ako povedal Paľo, celé jej vystúpenie pôsobilo sviežo a súčasne. Dominika po svojom speve zinkasovala najdlhší aplauz. Podľa mňa zaslúžene.

U Michala Chrenka sa mi páči, že svoje kvality a veľmi slušné finálové vystúpenia dokáže každým kolom potvrdiť. Asi sa už opakujem, ale má naozaj krásnu farbu hlasu, spieval intonačne čisto (aspoň tak som to v telke počula ja, mám pocit, že v tomto mu porota trochu krivdila) a z jeho prejavu cítim istú pokoru, čo je mi dosť sympatické. Aj keď je pravda, že menej kamenný výraz by v jeho prípade nebol na škodu.

Martin Konrád…no, tak toto asi nevyšlo. Martin na mňa v nedeľu pôsobil strašne nesústredene, akoby sa nebol pripravoval. Bol vyhodený z rytmu, očividne sa na javisku cítil zle, akoby tam nepatril.

Čo bolo ale pre mňa zaujímavé sú miesta, ktoré sa mu podarilo zaspievať a tie zneli pekne. Pravdepodobne to bolo spôsobené snahou zachrániť, čo sa dá.

„Stískajko“ Robo Šimko nám ale po nepodarenej Martinovej Tublatanke predviedol ako inak už štandardne skvelú interpretáciu – tentoraz R.E.M. Jeho prejav mal šťavu ešte aj v balade, lebo tento mladý muž vie, čo je dynamika, vie kedy z intenzity hlasu ubrať, kedy naopak pridať. Má mieru a to, čo spieva a ako to spieva, je uveriteľné. Robo Šimko nám z kola na kolo predvádza, čo je to vyvážený a (ako hovorí Laco Lúčenič) výživný spev. Len tak ďalej…

Tretie finále možno bolo trochu usadenejšie ako predchádzajúce finálové nedele, ale spevákom piesne zväčša sadli. Toto kolo považujem teda spevácky za najvyrovnanejšie. Slovo srdiečko sa tu síce na môj vkus skloňovalo pričasto, no finalisti nám predviedli veľmi príjemné a čo je dobré aj rôznorodé „slaďákové“ vystúpenia. Ja som spokojná. 

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Neodkladajte pravideľné gynekologické prehliadky. Môžu nájsť neželané.
Všetko vopred premyslite,...

+ Budete cítiť vyčerpanosť, ale nebojte sa, čoskoro naberiete novú energiu.
Neprenášajte svoje...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk