Tanečné kolo hodnotí Katka Koščová

13.11.2007 07:50

Už štvrté finále má za sebou tretia séria speváckej súťaže Superstar. Jej nedeľňajšie finále s témou Tanečné kolo si pozrela aj naša spolupracovníčka - speváčka Katka Koščová. Opäť vám prinášame jej postrehy a zhodnotenie speváckych výkonov.

Tanečné kolo je dosť špecifická záležitosť. Mnohí finalisti (najmä chlapci) v ňom vidia strašiaka, pretože k ich prirodzenému prejavu nepatrí hopsanie na scéne. Iní sa naňho tešia, lebo môžu predviesť kvality svojej pohybovej kultúry. Je to zväčša finále plné zvratov…

V tanečnom kole v 1. Superstar pohorel favorizovaný rocker Samo Tomeček a naopak zažiaril dovtedy nesmelý a nepohyblivý Tomáš Bezdeda. Myslím, že v tomto kole aj keď má názov aký má, nejde o predvádzanie tanečných kreácií spevákmi, ktorým to nie je vlastné. Predsa len toto je spevácka súťaž, ide skôr o to, ako sa kto dokáže po speváckej stránke vyrovnať s týmto žánrom. S iným frázovaním, rytmizovaním a podobne.

Nedeľný večer hneď v úvode rozhýbali Adela s Pycom a húfom farebnej mládeže. Netuším, či na nich robili konkurz, ale zaplnené javisko a spoločná choreografia pôsobili veľmi efektne. Večer svojím speváckym výkonom otvorila Dominika Mirgová, ktorá vyzerala fantasticky (dokonca mi pripomínala J.Lo), úžasne sa hýbala, na pódiu pôsobila suverénne a veľmi prirodzene. Toto kolo jej určite vyšlo po vizuálnej stránke. Omnoho menej komplexne už na mňa zapôsobil jej spev. Najvyššie tóny boli opäť na hrane jej rozsahu a neuverila som jej slovenčinu, v ktorej bolo na môj vkus priveľa amerického „cartoon“ afektu. Nie všetky feelingy, ktoré sa dajú použiť v angličtine, sú použiteľné aj v slovenskom jazyku. V každom prípade sa mi zdalo Dominikino vystúpenie po vizuálnej stránke najšťavnatejšou interpretáciou večera.

Tomáš Krak prišiel s piesňou, ktorou porotu a aj mňa ohúril na košickom kastingu. Čakala som teda, že to tam prevalcuje. Avšak na to, že túto pesničku spieva ako sám povedal pridlho, bol jeho výkon dosť neistý, až som mala dojem, že odfláknutý. Tomáš vypadával z rytmu, občas bol popredu a pocitovo sa do piesne vôbec nevložil – podobne ako to bolo v prvých dvoch kolách. Azda najviac ma však zarazilo vyhlásenie, že pesničku si nevybral sám, bola mu pridelená. Neviem, aké pomery vládnu v súčasnosti v zákulisí, no my sme si mohli piesne vyberať sami. V každom prípade si neviem predstaviť, že by ma niekto donútil zaspievať to, čo nechcem (okrem najkrajšej SMSky, ku ktorej ale nebola alternatíva :).

Všetci asi v nedeľu čakali na dopredu avizované tanečné vystúpenie rockera Roba Šimka. Robo však na zlosť neprajníkov odchádzal z javiska so cťou. A aj keď to nebol zďaleka jeho najlepší  výkon, tanečné kolo ustál, a to doslovne. Robo asi nie je zvyknutý na tento typ rytmizovania, frázy sú u Toma Jonesa kratšie ako bývajú v rockových veciach, preto šiel finalista občas rytmicky dopredu. Ako povedal Paľo Habera, stačilo túto pieseň trocha usadiť. Robo sa dobre počúval, škoda len toho osvedčeného heavymetalového postoja a gest – ale aspoň ostal svoj.

Pri výkone Ivky Kováčovej som bola unesená scénou a tanečníkmi. Mala som pocit, že pozerám MTV Music Awards. Ivka však pôsobila na pódiu trochu stratene. Myslím, že táto poloha sexy tigrice nie je pre ňu to pravé, v jej podaní nie je pre mňa uveriteľná. Súhlasím s Paľom Haberom, že táto pieseň jej nesadla. Jej hlas v nej znel roztrasene a vo vystúpení mi chýbala dynamika a dráždivosť, ktorú Can´t get u out of my head nutne potrebuje. Mala som pocit, že aj samotná Ivka sa v tejto polohe cítila zle.

Marcel Berky nám naopak predviedol komplexne najlepší výkon večera. V tomto kole sa očividne cítil ako ryba vo vode. Pôsobil prirodzene, celé som mu to zhltla. Veľmi dobre sa mi na to pozeralo, teda až na vokalistov, ktorí akoby prišli z inej planéty a vizuálne sa do tohto vystúpenia nehodili. V prestrihoch na mňa pôsobili vyslovene rušivo. Pripadalo mi to celé nepripravené a myslím, že aj stylisti na nich mohli trochu viac popracovať.

Martin Konrád mal veľmi sympatickú dokrútku, očividne sa na tanečné kolo tešil. A po predchádzajúcom finále sa mu podarilo trošku si napraviť reputáciu. Mal pekné a čisté refrény, čo sa ale o slohách bohužiaľ povedať nedá (ešteže tých refrénov tam bolo viac). Problém však vidím v tom, že už spomínaná dokrútka bola atmosfericky výraznejšia a zaujímavejšia ako samotné Martinovo živé vystúpenie. Zasa mi tu chýbal výraz, emócia, feeling…

Vierka Berkyová bola príjemným osviežením na záver. Dancing Queen jej myslím zatiaľ sadla najviac zo všetkých doterajších finálových večerov, ale stále čakám na niečo z čoho budem mať zimomriavky. Na Vierku sa v nedeľu dobre pozeralo, aj sa to dobre počúvalo (až na neistý začiatok), no táto slečna má podľa mňa na viac.

Tanečné kolo dopadlo v celku slušne, len škoda, že v mojom vnímaní zarezonoval najviac začiatok s tancujúcim davom a moderátormi. Celému večeru chýbalo trocha viac dynamiky a expresivity…a možno som len bola unavená z toľkých reklám. Bodka.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Neodkladajte pravideľné gynekologické prehliadky. Môžu nájsť neželané.
Všetko vopred premyslite,...

+ Budete cítiť vyčerpanosť, ale nebojte sa, čoskoro naberiete novú energiu.
Neprenášajte svoje...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk