Zateplenie domu platíte raz, šetríte stále

12.10.2006 16:17

V priemernej domácnosti sa takmer dve tretiny energie spotrebujú na vykurovanie. Cez steny pritom uniká tretina celkových tepelných strát budov. Spolu so stratami tepla cez nevyhovujúce okná je to viac ako polovica. Keď potom príde vyúčtovanie za spotrebovanú energiu, nestačíme sa nad nedoplatkami čudovať.

Pri kombinácii zatepľovacieho systému obvodových stien s výmenou okien alebo ich úpravou možno dosiahnuť výrazné zníženie spotreby energie na vykurovanie v starších domoch, nové domy budú o toto množstvo šetrnejšie k peňaženke majiteľa.

Podľa odborníka spoločnosti zameranej na zatepľovacie systémy Baumit Tomáša Seppa, zatepľovanie domov, odborne nazývané termická sanácia, sa stalo v poslednom období nevyhnutnosťou. „Riešenie vysokej energetickej náročnosti budov je iba v dodatočnom zatepľovaní,“ vysvetľuje.

„Najväčší podiel na trhu zatepľovacích systémov majú jednoznačne kontaktné zatepľovacie systémy s izolantom na báze polystyrénu alebo minerálnych vlákien. Cenovo najdostupnejší sú práve systémy na báze polystyrénu, ktoré predstavujú asi 80-percentný podiel na trhu. Izolant na báze minerálnych vlákien sa uplatňuje najmä v zatepľovacích systémoch, pri ktorých sa kladie dôraz na požiarnu odolnosť a vyššiu paropriepustnosť,“ hovorí Sepp.

Nové trendy
Podľa Tomáša Seppa prichádzajú na trh v posledných rokoch aj inovatívne systémy, ktoré v sebe spájajú viacero výhod spojených s vysokou priepustnosťou ako Baumit open.  Okrem použitia nových zatepľovacích systémov je trendom aj používanie hrubších izolantov, čo má priamy vplyv na úsporu energie. Ak v deväťdesiatych rokoch prevládala hrúbka izolantu okolo 5 cm, dnes sa pohybuje na úrovni 10 až 12 cm. Je to odraz lepšej informovanosti staviteľov, ako to bolo donedávna.

Aj Tomáš Sepp sa prikláňa k názoru, že zatepľovanie by mali realizovať špecializované, a najmä certifikované firmy, ktoré svojich odborníkov neustále školia o používaní novších technológií. „Neodborné spracovanie zatepľovacích systémov viedlo v minulosti k vážnym poruchám, ktorých odstraňovanie býva veľmi nákladné,“ dodáva.

Možné úspory
„Nekvalitný komponent môže znehodnotiť funkčnosť celého systému, preto tu platí známe príslovie, že nie sme dosť bohatí, aby sme mohli kupovať lacné zatepľovacie systémy. Jednoznačne sa oplatí investovať do progresívneho a značkového zatepľovacieho systému, ktorý je garanciou funkčnosti a zaručí aj ochrannú a estetickú funkciu fasády na najvyššej úrovni,“ odporúča Sepp.

Blízku budúcnosť vidí odborník Baumitu v približovaní obytných domov k takzvaným pasívnym domom. Pri nich je určujúcim kritériom práve kvalitné zateplenie obvodovej konštrukcie a vzduchotesnosť objektu. „Hrúbky izolantov v takýchto progresívnych konštrukciách sa pohybujú na úrovni 25 až 30 cm, pričom novodobé systémy riešia aj otázky iného spôsobu kotvenia izolácie a konštrukčné detaily.“

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Vypnúť reklamu
0 debata debata

+ S cvičením začnite pomaly, v opačnom prípade by ste si mohli ublížiť.
Dajte si na chvíľu pokoj od práce,...

+ Neseďte celý deň pri televízore, nerobí vám to dobre.
Je na vás vidno, že vás vaša práca baví.
...