Smutné výročie! Iveta Bartošová by oslávila 55 rokov, jej turbulentný život sa skončil tragicky

08.04.2021 00:00
Iveta Bartošová
Speváčka Iveta Bartošová. Autor:

Vo štvrtok 8. apríla 2021 si pripomíname nedožité 55. narodeniny speváčky Ivety Bartošovej, ktorá patrila od konca 80. rokov k hviezdam populárnej hudby. Tragicky zomrela 29. apríla 2014 ako 48-ročná v Uhříněvsi pri Prahe.

Posledné roky svojho života žila Bartošová pod drobnohľadom bulváru. Prekonávala osobné problémy, psychický stres a liečila sa tiež zo závislosti od liekov. Jej kariéra, ale aj osobný život sa v posledných rokoch odohrával v sínusoide. Po momentoch, keď ju bulvárne médiá zachytávali zúboženú a v zlom stave, sa snažila o návrat a ďalšie pokusy o naštartovanie kariéry.

Speváčka Iveta Bartošová a Peter Sepeši.
Speváčka Iveta Bartošová a Peter Sepeši. Autor: Alan Pajer

Bartošová sa trikrát stala Zlatou slávicou, vystupovala v úspešných muzikáloch a zahrala si tiež vo filme. Ivete Bartošovej osud priniesol ľudsky i umelecky turbulentný, tragicky ukončený, no hudbou obdivuhodne naplnený životný príbeh. Nová kompilácia Supraphonu Knoflíky lásky/ Největší hity 1984–2012, zostavená producentom Pavlom Vaculíkom, prináša v dvadsiatich skladbách to najlepšie z jej hudobnej dráhy.

Pavel Vaculík, hudobný skladateľ stojaci na začiatku i na konci hudobnej dráhy Ivety Bartošovej, vybral skladby z takmer troch dekád albumov a singlov, ktoré speváčku zaradili medzi elitu českej populárnej hudby.

Speváčka Iveta Bartošová.
Speváčka
		Iveta Bartošová a Peter Sepeši.
+4Speváčka Iveta
		Bartošová.

„Je to neuveriteľné, ale je to tak, Iveta by tento rok oslávila 55. narodeniny. Ešte neuveriteľnejšie však je, že odkedy nás opustila, ubehlo už sedem rokov… Prvýkrát som sa s ňou stretol v Jihlave na súťaži mladých talentov v roku 1983. Okamžite ma zaujala svojím krásnym, zdravým, zvonivým hlasom, sebaistým osobným prejavom bez akýchkoľvek manierov, a zároveň nežnosťou a zvláštnou plachosťou. Mala vtedy sladkých sedemnásť, tesne pred maturitou a bolo z nej cítiť radosť zo života a veľké odhodlanie pracovať na svojej speváckej kariére. Spojenie Ivety s Petrom Sepešim ako speváckej dvojice bola trefa do čierneho. Nielenže spolu ladili svojimi hlasmi, ale vyžarovala z nich prirodzenosť a bezprostrednosť, a navyše sa na nich dobre pozeralo. Okamžite si získali fanúšikov. Moja spolupráca s Ivetou a Petrom trvala len krátko, do leta 1985, ale za tú krátku dobu sme urobili neskutočne veľa práce. Po smrti Petra Sepešiho sa naše cesty rozišli. Iveta začala spievať sama. Vypracovala sa na jednu z popredných speváčok populárnej hudby. Získala všetky prestížne ocenenia tej doby a stala sa skutočnou hviezdou. Určite to bolo vďaka jej veľkému talentu a usilovnosti, ale tiež vďaka spolupráci s Ladislavom Štaidlom. Moje ďalšie pracovné stretnutie s Ivetou bolo až v roku 1998, kedy sme s ďalšími autormi pracovali na Ivetinom comebacku po určitej stagnácii v jej sólovej dráhe. Comeback bol závratný a Iveta bola opäť na vrchole svojej kariéry. Naša ďalšia a posledná spolupráca bola v roku 2012. Vtedy som netušil, že je naozaj posledná. Nie je cesty späť… Bol som pri jej začiatku i konci,“ uviedol pri príležitosti vydania spomienkového albumu Pavel Vaculík.

Po Bartošovej zostal syn, Artur Štaidl, ktorý bol jej jediným dieťaťom. Narodil sa v roku 1996 počas jej vzťahu s hudobným skladateľom Ladislavom Štaidlom. S ním speváčka žila v rokoch 1986 – 1999. V roku 2008 sa vydala za herca a producenta Jiřího Pomejeho, po dvoch rokoch sa však rozišli. V roku 2013 sa vydala za podnikateľa Josefa Rychtářa, s ktorým žila v Uhříněvsi.

Iveta Bartošová

Speváčka Iveta Bartošová.
Speváčka Iveta Bartošová. Autor: Lenka Hatašová

Prvýkrát na seba výrazne upozornila v roku 1983 v súťaži Mladá píseň v Jihlave. Než sa vydala na sólovú dráhu, spievala v skupinách Balet a Kroky Františka Janečka. Do povedomia verejnosti sa výrazne zapísala v roku 1985 hitovým duetom Knoflíky lásky, ktorý naspievala s Petrom Sepéšim a z ktorého sa v podobe singla predalo viac ako 200 000 kusov. Na jar 1987 začala spolupracovať s producentom Ladislavom Štaidlom.

Iveta Bartošová naspievala množstvo hitov ako Málo mě zná, Medové dny, Víš lásko, Dva roky prázdnin, Dej mi ruku, Útoč láskou či Tichá píseň. Jej albumy ako napríklad: I.B., Blízko nás, Natur, alebo Tobě získali zlaté i platinové platne Supraphonu. V rokoch 1990 a 1991 zvíťazila v ankete Zlatý slávik, a nadviazala tak na svoje prvé víťazstvo z roku 1986. Podobne úspešná bola v ankete televíznych divákov TýTý, ktorú vyhrala v rokoch 1991, 1992 a 1993.

Medzi veľké hviezdy českej populárnej hudby patrila ešte koncom 90. rokov, kedy vystupovala v úspešných muzikáloch. V roku 1997 debutovala ako Adriana v Draculovi Karla Svobodu, neskôr hrala i v jeho Monte Cristovi. Spievala tiež v Miss Saigon, v Bedároch, rozprávkovom muzikáli na ľade Mrázik či v Johanke z Arku. Na Slovensku účinkovala v Pomáde.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

0 debata debata
Viac na túto tému: #výročie #Iveta Bartošová

+ Základom krajšej a pevnejšej postavy je zdravá strava.
Začnite si šetriť do budúcnosti, raz sa vám to...

+ Neseďte celý deň pri televízore, nerobí vám to dobre.
Je na vás vidno, že vás vaša práca baví.
...