Angelina Jolie prosí svet o pomoc: Nerobíme ani zďaleka to, čo by sme mohli!

Americká herečka a zvláštna vyslankyňa vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Angelina Jolie pri návšteve Burkiny Faso povedala, že svet nerobí dosť, aby utečencom pomohol.

23.06.2021 12:55
Burkina Faso Angelina Jolie Foto:
Záber z videa, na ktorom je zachytená herečka Angelina Jolie počas návštevy utečeneckého tábora video Goudebo v Burkina Faso.
1

Táto západoafrická krajina sa päť rokov potýka s bojom proti islamským radikálom. Zomrelo pri ňom niekoľko tisíc ľudí a vyše milión občanov opustilo domovy. 21-miliónová krajina poskytla tiež zázemie viac ako 22 000 utečencom, väčšinou Malijcom.

„Pravda je, že nerobíme ani polovicu z toho, čo by sme mohli a mali, aby sme utečencom pomohli vrátiť sa domov alebo aby sme pomohli krajinám, ako je Burkina Faso, ktoré si musia vystačiť so zlomkom humanitárnej pomoci, ktorú potrebujú na zabezpečenie základnej podpory a ochrany,“ citovala herečku agentúra AP.

zväčšiť Záber z videa, na ktorom je zachytená herečka... Foto: SITA/AP
Burkina Faso Angelina Jolie Záber z videa, na ktorom je zachytená herečka Angelina Jolie (vpravo) počas návštevy utečeneckého tábora video Goudebo v Burkina Faso.

Medzinárodný deň utečencov Jolie v nedeľu strávila v utečeneckom tábore Goudoubo a tam ukončila svoju dvojdňovú návštevu Burkiny Faso.

Malijčania do susednej Burkiny Faso utekajú od roku 2012, kedy v ich krajine začali bojovať islamskí radikáli. Boj sa rozšíril do okolitých krajín a vyvolal najrýchlejší pohyb utekajúcich ľudí na svete.

V máji Burkina Faso zažila krvavý útok, pri ktorom ozbrojenci zabili vo východnej provincii Yagha 132 civilistov. Podľa UNHCR nárast násilností vyčerpáva kapacity OSN snažiaci sa pomôcť pribúdajúcim utečencom.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #utečenci #Burkina Faso #Angelina Jolie

+ So športom a cvičením opatrne, aby ste si neublížili.
Nešetrite na zážitkoch, doprajte sebe aj svojim blízkym...

+ Zlo a zlá energia vám v živote bude šíriť len ďalšie zlé veci, preto ich odstráňte.
Začnite sa v práci viac...