Fero Joke ako dobrovoľník: Vždy sa dá nejako pomôcť, len nestraťme empatiu

Oni sa chcú vrátiť domov, ale, žiaľ, nemajú kam. Takže našou úlohou, až povinnosťou, je pomôcť im začleniť sa do bežného života, povedal populárny komik.

09.04.2022 10:30
fero joke Foto:
Komik Fero Joke ako dobrovoľník pre organizáciu Človek v ohrození.
debata (3)

Na Slovensku už o štatút dočasného útočiska požiadalo viac ako 60 000 Ukrajincov a Ukrajiniek. Pomoc ľuďom so začlenením sa do slovenskej spoločnosti sa poskytnutím ubytovania len začína. Komik Fero Joke sa o tom presvedčil ako dobrovoľník pre organizáciu Človek v ohrození.

zväčšiť Komik Fero Joke ako dobrovoľník pre organizáciu... Foto: Človek v ohrození
fero joke Komik Fero Joke ako dobrovoľník pre organizáciu Človek v ohrození.

„Oni sa chcú vrátiť domov, ale, žiaľ, nemajú kam. Takže našou úlohou, až povinnosťou, je pomôcť im začleniť sa do bežného života. Či už ste podnikateľ, učiteľ v škole, asistent, lekár, sestra, vždy sa dá nejako pomôcť,“ apeluje známy komik na všetkých Slovákov. Podľa jeho slov sa pomaly vytráca chuť pomáhať a začíname si zvykať na to, čo sa deje za našimi hranicami. "Dôležité je, aby sme zostali voči Ukrajincom a Ukrajinkám otvorení a empatickí, aby sa mohli začleniť do normálneho života,” dodáva. Ako dobrovoľník organizácie Človek v ohrození v Prešove v týchto dňoch pomáha matkám s deťmi s vybavením lekárov, pošty, cudzineckej polície ale aj súdov a školy.

ukrajina kramatorsk Čítajte viac 44. deň: Rusi zasiahli stanicu s ľuďmi čakajúcimi na evakuáciu, zahynulo 50 osôb

Začlenenie Ukrajincov a Ukrajiniek do spoločnosti je dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje veľa práce. "Zaistiť ubytovanie a stravu je nízky štandard. Ak sa bavíme o tom, že sa ľudia majú uchytiť, vybaviť si aspoň nejaké dokumenty, integrovať sa hoci len dočasne, potrebujú asistenciu. Z našej skúsenosti vieme, že nestačí byť v takomto kontakte len prvých pár dní. Budú potrebovať sprevádzanie, kým si nájdu prácu a budú sa vedieť osamostatniť a fungovať v tomto štáte,” hovorí o komplexnosti pomoci Lenka Zápotocká, vedúca oddelenia Programov sociálnej integrácie v Človeku v ohrození.

Sociálni pracovníci sa tiež snažia o spríjemnenie času deťom zmysluplnými aktivitami. Tie sú pre ne v traumatických časoch mimoriadne dôležité. Vytváranie pocitu bezpečia v cudzom prostredí zohráva veľkú rolu. Človek v ohrození preto zriaďuje aj detské kútiky v priestory internátov a stredných odborných škôl, ktoré na takúto situáciu neboli pripravené. "Deti, ktoré ešte nie sú umiestnené v škole, nemajú celý deň kam ísť. Je veľmi dôležité, aby mohli vyjsť zo svojej izby a necítiť sa zle. Verejný priestor ubytovne pozostáva len z chodby a schodiska. Deti tiež nemôžu len tak bez doprovodu vychádzať do širšieho okolia a celé prostredie je pre ne cudzie a neznáme. Detské kútiky toto menia, prinášajú pocit bezpečia i čohosi známeho, sú preto mimoriadne dôležité,“ vysvetľuje Michal Sládek zo združenia Spolka, ktoré Človeku v ohrození pomáha s vybavovaním detských kútikov v centrách. Podporte aj vy prácu organizácie Človek v ohrození.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Fero Joke

+ Nehľadajte argumenty ako to nejde urobiť, budete len na smiech.
Neobávajte sa vypýtať si zľavu ak na ňu máte...

+ Váš strach zo zubára je celkom zbytočný, iba čo vás unavuje.
Nedoriešený rodinný majetok získa iný, treba začať...