Na Slovensku už o štatút dočasného útočiska požiadalo viac ako 60 000 Ukrajincov a Ukrajiniek. Pomoc ľuďom so začlenením sa do slovenskej spoločnosti sa poskytnutím ubytovania len začína. Komik Fero Joke sa o tom presvedčil ako dobrovoľník pre organizáciu Človek v ohrození.
„Oni sa chcú vrátiť domov, ale, žiaľ, nemajú kam. Takže našou úlohou, až povinnosťou, je pomôcť im začleniť sa do bežného života. Či už ste podnikateľ, učiteľ v škole, asistent, lekár, sestra, vždy sa dá nejako pomôcť,“ apeluje známy komik na všetkých Slovákov. Podľa jeho slov sa pomaly vytráca chuť pomáhať a začíname si zvykať na to, čo sa deje za našimi hranicami. "Dôležité je, aby sme zostali voči Ukrajincom a Ukrajinkám otvorení a empatickí, aby sa mohli začleniť do normálneho života,” dodáva. Ako dobrovoľník organizácie Človek v ohrození v Prešove v týchto dňoch pomáha matkám s deťmi s vybavením lekárov, pošty, cudzineckej polície ale aj súdov a školy.
Čítajte viac 44. deň: Rusi zasiahli stanicu s ľuďmi čakajúcimi na evakuáciu, zahynulo 50 osôbZačlenenie Ukrajincov a Ukrajiniek do spoločnosti je dlhodobý proces, ktorý si vyžaduje veľa práce. "Zaistiť ubytovanie a stravu je nízky štandard. Ak sa bavíme o tom, že sa ľudia majú uchytiť, vybaviť si aspoň nejaké dokumenty, integrovať sa hoci len dočasne, potrebujú asistenciu. Z našej skúsenosti vieme, že nestačí byť v takomto kontakte len prvých pár dní. Budú potrebovať sprevádzanie, kým si nájdu prácu a budú sa vedieť osamostatniť a fungovať v tomto štáte,” hovorí o komplexnosti pomoci Lenka Zápotocká, vedúca oddelenia Programov sociálnej integrácie v Človeku v ohrození.
Sociálni pracovníci sa tiež snažia o spríjemnenie času deťom zmysluplnými aktivitami. Tie sú pre ne v traumatických časoch mimoriadne dôležité. Vytváranie pocitu bezpečia v cudzom prostredí zohráva veľkú rolu. Človek v ohrození preto zriaďuje aj detské kútiky v priestory internátov a stredných odborných škôl, ktoré na takúto situáciu neboli pripravené. "Deti, ktoré ešte nie sú umiestnené v škole, nemajú celý deň kam ísť. Je veľmi dôležité, aby mohli vyjsť zo svojej izby a necítiť sa zle. Verejný priestor ubytovne pozostáva len z chodby a schodiska. Deti tiež nemôžu len tak bez doprovodu vychádzať do širšieho okolia a celé prostredie je pre ne cudzie a neznáme. Detské kútiky toto menia, prinášajú pocit bezpečia i čohosi známeho, sú preto mimoriadne dôležité,“ vysvetľuje Michal Sládek zo združenia Spolka, ktoré Človeku v ohrození pomáha s vybavovaním detských kútikov v centrách. Podporte aj vy prácu organizácie Človek v ohrození.