Na tučné modelky sa nik nechce pozerať. Za túto vetu žaloba

31.10.2013 00:00
Karl Lagerfeld a monacka princezná Caroline
Nemecký dizajnér Karl Lagerfeld - na snímke s monackou princeznou Caroline. Autor: ,

Francúzska skupina, ktorá bojuje za práva zaoblených žien, podala oficiálnu sťažnosť na módneho návrhára Karla Lagerfelda.

Vyslúžil si ju svojimi poznámkami o tom, že na bacuľaté modelky na predvádzacích mólach sa nechce nikto pozerať, informovala agentúra AFP.

Asociácia, ktorá si hovorí „Pekné, oblé, sexy a spokojné“, podala sťažnosť úradu žalobcu západofrancouzského mesta Saintes. Slávneho návrhára v nej obviňuje z „ohováračských a diskriminačných poznámok“, povedala predsedníčka skupiny Betty Aubrier.

Návrhár značky Chanel, ktorý pred viac ako desiatimi rokmi schudol 42 kilogramov a napísal o tom knihu, opakovane kritizuje ľudí s nadváhou a ospevuje chudosť až vychudnutosť. "Na módnych mólach nechce nikto vidieť bacuľky, "napísal v nedávno vydanej knihe Svet podľa Karla.

Rovnaké vyhlásenie zopakoval tento mesiac v televízii a dodal, že francúzsky zdravotný systém má problémy čiastočne aj kvôli „všetkým tým chorobám, čo majú príliš tuční ľudia“. „Sú to práve tlsté ženy sediace pred televíziou s vrecúškom smažených zemiačikov, čo vyhlasujú, že štíhle modelky sú ohyzdné,“ píše okrem iného v knihe.

Lagerfeldova poznámky vyvolávajú kontroverziu a obavy v módnom odvetví, ktoré je často kritizované za zamestnávanie nezdravo chudých modeliek.

Podľa Aubrierovej musia slávni ľudia s podobnými „urážkami "prestať. "Máme toho dosť. Veľa mladých dievčat sa cíti neistých, a je pre nich hrozné niečo také počuť,“ uviedla predsedníčka asociácie založenej v januári 2012 v Saintes.

„Dnes nás uráža on a kto to bude zajtra?“ dodala a vyzvala na prijatie zákona proti diskriminácii ľudí s plnšími krivkami. Mala by podľa nej tiež vzniknúť kampaň, ktorá by vysvetlila, že bacuľatosť môže byť aj následkom choroby alebo genetickej dispozície, nie nezdravej stravy.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

9 debata
Viac na túto tému: #žaloba #diskriminácia #Karl Lagerfeld #bacuľaté ženy

+ Doprajte svojim vlasom regeneračnú starostlivosť, potrebujú to.
Pozor na kolegov, dnes vám nebudú chcieť...

+ Nie je hanba sa s niekým poradiť o ťažkostiach, nemusíte všetko zvládať.
Nezaháľajte, čaká vás veľa...