Slávna Kate Moss oslávila 45 rokov! Na párty ako diva... takto ju zmenil čas

Svojím ikonickým štýlom a osobitým vystupovaním sa britská modelka a návrhárka Kate Moss stala od 90. rokov 20. storočia jednou z najvyhľadávanejších tvárí módnych značiek. V stredu 16. januára oslávila Kate Moss 45 rokov.

17.01.2019 13:10
debata
Britská modelka Kate Moss oslávila 45.... Foto: Profimedia
Britská modelka Kate Moss oslávila 45. narodeniny v centre Londýna v spoločnosti priateľov. Jej narodeninový "look" vyzerá takto. Britská modelka Kate Moss oslávila 45. narodeniny v centre Londýna v spoločnosti priateľov. Jej narodeninový "look" vyzerá takto.

Narodila sa 16. januára 1974 v Londýne. Sarah Doukas, zakladateľka spoločnosti Storm Model Management, si všimla budúcu modelku na letisku v New York City, keď sa vracala vtedy ešte len ako 14-ročná z dovolenky s otcom.

Ku kariére topmodelky jej dopomohli módne snímky fotografa Owena Scarbienu. "V tom čase som pracoval na novom projekte v štýle bielych designových košieľ a tenisiek, ktoré vtedy nosili dievčatá do školy. Sarah Doukas zo Stormu mi zavolala a povedala, že sa jej moje práce páčia išlo o čistý minimalistický štýl a že mi zohnala túto modelku, Kate, ktorú si veľmi obľúbila. Kate sa hodila k môjmu štýlu, bola taká svieža, zaspomínal si fotograf Scarbiena.

Britská modelka Kate Moss oslávila 45....
Modelka Kate Moss pózuje spoločne pred...
+20Modelka Kate Moss (vľavo) a herečka Charlotte...

Svetovú slávu priniesli Mossovej aj fotografie pre časopis The Face, kde sa objavila nahá. V tom čase mala ako tínedžerka ťažké obdobie a nastupujúcu slávu nezvládala. Neskôr sa k práci na svetových mólach vrátila. Hoci bola v porovnaní s inými modelkami vzrastom malá a veľmi štíhla, zaujala svojím pôvabom a priam detsky nevinnou tvárou. V danom období predstavovala nový typ antimodelky tzv. waif look (zanedbanec, vagabund).

Pred fotoaparátom a kamerou vystupovala nenútene, sebavedome a svojsky. Predstavovala nový typ dovtedy obsadzovaných modeliek aké zobrazoval umelecký fotograf Helmut Newton v období nacistického Nemecka. Tie patrili medzi typické dokonalé amazonky a súmerné bohyne. Kate bola iná. Svojím výrazom a tvárnosťou si získavala obdiv umeleckých kruhov a záujem módnych značiek.

Rok 1998: Kate Moss (vpravo) a jej kolegyňa... Foto: SHUTTERSTOCK
Kate Moss Rok 1998: Kate Moss (vpravo) a jej kolegyňa Claudia Schiffer na filmovom festivale v Cannes.

V 90. rokoch sa mladučká Kate Moss vynímala na titulných stránkach 300 popredných módnych časopisov. Medzi najvýraznejšie body v živote Kate Moss patrí masívna kampaň pre firmu Calvin Klein (1993), ako aj spolupráca s Gucci, Chanel, Dolce & Gabbana, Bulgari, Rimmel (s britskou kozmetickou značkou spolupracuje stále). Zo svojej generácie si ako jediná dovolila za prácu modelky účtovať 200.000 libier denne. Svoj štýl tak premenila na niekoľkomiliónové zisky. Podarilo sa jej získať prestížne ocenenia, medzi nimi aj od Rady amerických módnych návrhárov (Council of Fashion Designers of America, CFDA) za módnu inšpiráciu.

Od svojej bývalej veľkej lásky, herca Johnnyho Deppa, sa naučila strážiť si svoje súkromie. V roku 2005 tvorila v súkromí pár s kontroverzným muzikantom Petom Dohertym. Ľahšie podliehala slabosti brať omamné látky. Pristihli ju v skúšobni kapely pri šnupaní kokaínu, čo vyústilo do škandálu. Módne značky začali odstupovať od uzatvorených zmlúv a modelke hrozil koniec kariéry. Po urovnaní sporov sa situácia vrátila do normálneho stavu a značky opäť na spoluprácu s top modelkou pristúpili.

Rok 1993: Kate Moss ako tvár v reklame na... Foto: Courtesy of Calvin Klein
Kate Moss Rok 1993: Kate Moss ako tvár v reklame na parfum Obssession od Calvin Klein.

V roku 2007 podpísala Kate Moss zmluvu s britskou odevnou firmou Topshop a navrhla svoju prvú kolekciu oblečenia a doplnkov. V tom istom roku predstavila tiež vlastný parfum s názvom Kate Moss. V nasledujúcom roku získala korunku ako najlepšie oblečená žena, ktorú každoročne vyhlasuje módny časopis Glamour.

Známa anglická topmodelka Kate Moss sa venovala aj hudbe. V roku 2009 sa stala členkou novej päťčlennej hudobnej skupiny, ktorú založil gitarista Jamie Hince britsko-americkej rockovej skupiny The Kills. Lídra kapely si v roku 2011 vzala za manžela. Manželstvo trvalo krátko, do roku 2016.

Módny návrhár Calvin Klein v roku 2015 ponúkol Lottie, nevlastnej sestre Kate Moss spoluprácu, lebo chcel zopakovať svoju úspešnú kampaň. z 90. rokov 20. storočia. V rámci nej sa vtedy 17-ročná Kate dostala na prvé miesto medzi modelkami. Kate prisľúbila, že nad sestrou bude držať ochrannú ruku.

debata chyba
Viac na túto tému: #vek #sláva #móda #narodeniny #Kate Moss #jubileum #jubileá hviezd

+ Pite viac tekutín ako je predpísané, prospeje to vášmu telu.
Nerobte z ničoho zbytočne vedu, bude to na vás zle...

+ Zdravotné veci riešte ešte za horúca, nenechávajte to na neskôr.
Nezosmiešňujte ľudí okolo seba, mohlo by sa vám...