Coco Chanel sa preslávila zlatými gombíkmi

19.08.2008 10:54
Coco Chanel
Módna návrhátrka Coco Chanel. Autor:

Značka Chanel patrí k rue Cambon v Paríži už od roku 1912, keď si tu svoj prvý obchod otvorila neznáma Coco Chanel. Vtedy ešte nikto netušil, že táto návrhárka prevráti pravidlá dámskej módy naruby.

Oslobodila ženy od nepohodlných, prezdobených šiat a umožnila im aby boli elegantné a štýlové, bez ohľadu na spoločenské postavenie. Ako sama tvrdila – „žena sa má ráno obliecť tak, akoby v ten deň mala stretnúť svoju životnú lásku“.

Revolučné módne zmeny Coco Chanel priniesli do dámskych šatníkov nohavice, sukne po kolená, legendárne „malé čierne“, biele lakované lodičky s čiernou špičkou, krátke vlasy a prvý syntetický parfum s menom návrhára. Najslávnejšiu reklamu urobila parfumu Marilyn Monroe, ktorá vyhlasovala, že spať chodí zahalená iba do vône Chanel No.5. Na jej kolekciách vždy boli vidieť prvky tradičné pre krajinu, odkiaľ pochádzal jej aktuálny milenec.

Nikdy sa nevydala a na románik s nemeckým špiónom počas druhej svetovej vojny napokon doplatila vyhnanstvom vo Švajčiarsku. Do Francúzska sa vrátila až v roku 1953 a podarilo sa je opäť dostať na módny vrchol. Vtedy vládol Christian Dior a Coco vedela, že musí prísť s niečím revolučným. Vznikol známy tvídový kostým so zlatými gombíkmi a Coco Chanel v roku 1957 získala „Oscara“ za módu ako najvplyvnejší módny návrhár dvadsiateho storočia.

O jej živote sa teraz nakrúcajú dva filmy – Coco predtým ako sa stala slávnou – Coco Before Chanel v hlavnej úlohe s Audrey Tautou, a druhý o jej vzťahu so skladateľom Igorom Stravinským – Igor a Coco. Vznikol aj televízny film a Coco si v ňom zahrala slovenská herečka Barbora Bobuľová. Keď ju uvidel návrhár Karl Lagerfeld, ktorý vedie módny dom Chanel už od roku 1983, povedal jej, že na rolu Coco je príliš pekná. Nesmrteľná módna ikona sa narodila pred 123 rokmi.´

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Chýba vám dostatočné množstvo spánku, naučte sa zaspávať osamote.
Šetrite na nové bývanie, po ktorom...

+ Dávajte mimoriadny pozor na poľadovicu, mohli by ste prísť k úrazom.
Dostanete pokutu za neprimeranú...