Oscary 2015: Film roka je Birdman, najlepší herci sú Moore a Redmayne!

Najslávnejšie filmové ceny sú rozdané. V Los Angeles v noci z nedele na pondelok spoznali majiteľov sošky v rámci 87. ročníka cien Americkej filmovej akadémie.

23.02.2015 00:27 , aktualizované: 05:54
J.K. Simmons, Patricia Arquette, Julianne Moore... Foto: ,
Zľava: J.K. Simmons, Patricia Arquette, Julianne Moore a Eddie Redmayne - najlepší herci 87. ročníka Oscarov.
debata (3)

Skutočný triumf na slávnostnom galavečere zaznamenala snímka Birdman. Okrem najdôležitejšej ceny, pre najlepší film roka, si odniesla domov aj sošku pre najlepšieho režiséra (Alejandro Gonzáles Iňarritú), najlepší pôvodný scenár či najlepšiu kameru (Emmanuel Lubezki). Prekvapivou však bola porážka v hlavnej hereckej kategórii pre Michaela Keatona. Hoci práve jeho meno sa najčastejšie skloňovalo v súvislosti so ziskom Oscara pre najlepšieho herca, trofej mu vyfúkol Brit Eddie Redmayne.

Zľava: J.K. Simmons, Patricia Arquette,...
Herečka Felicity Jones odchádza z miestnosti...
+39Zľava: J.K. Simmons, Patricia Arquette,...

Pre snímku Teória všetkého tak mladý talent získal jedinú cenu večera. Jeho reakcia bola bezprostredne nadšená a dojatie nemohol skryť. Sprvu akoby ani neveril, že naozaj zvíťazil a pri ďakovnej reči mu viackrát preskočil hlas. Redmayne nezabudol poďakovať ani Stephenovi Hawkingovi a jeho rodine, ktorých osudy britský film stvárnil.

Patricia Arquette ďakuje za Oscara. Získala ho... Foto: Reuters, MIKE BLAKE
Oscar 2015, Patricia Arquette Patricia Arquette ďakuje za Oscara. Získala ho za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Boyhood - Chlapčenstvo.

O ďalší mimoriadne emotívny moment sa postaral v tento večer aj iný Brit – scenárista Graham Moore, ktorého ocenili za prácu na adaptovaní scenára k filmu Kód Enigmy. Ten zachytáva príbeh Alana Turinga, muža, ktorý rozlúštil kódovacie zariadenie nacistického Nemecka a pomohol vyhrať druhú svetovú vojnu Britom. Pár rokov po vojne ho však pre homosexuálnu orientáciu nechali chemicky kastrovať a Turing napokon spáchal samovraždu. „Keď som mal šestnásť rokov, chcel som sa zabiť,“ šokoval divákov britský scenárista, tiež homosexuálne orientovaný ako Turing. Potom vyzval všetkých mladých mužov a ženy, ktorí sa cítia byť iní, alebo majú pocit, že nezapadajú, aby sa nevzdávali, pretože ich moment určite raz príde.

Režisér Alejandro Gonzales Iňarritu ďakuje za... Foto: Reuters, MIKE BLAKE
Alejandro Gonzales Iňarritu Režisér Alejandro Gonzales Iňarritu ďakuje za Oscara v kategórii Najlepší film roka.

S Oscarmi má už bohaté skúsenosti herečka Julianne Moore. Nominovaná bola dovedna päťkrát. Až aktuálnu, piatu nomináciu, za výkon vo filme Still Alice však konečne premenila na víťazstvo. Rola ženy, vysokoškolskej profesorky, ktorá trpí Alzheimerovou chorobou, je podľa nej veľmi dôležitá aj preto, lebo pritiahla pozornosť k tejto chorobe, ktorou trpia vo svete tisíce ľudí.

S výnimkou Redmayna boli víťazní herci vo zvyšných kategóriach očakávaní a najviac na nich vsádzali aj bookmejkeri stávkových kancelárií. Hneď v úvode večera sa diváci dočkali jedného z očakávaných mien – herec J.K. Simmons nominovaný za snímku Whiplash si podľa predpovedí odniesol domov Oscara za výkon vo vedľajšej úlohe. Jeho tyranský profesor žal úspechy v uplynulých týždňoch a Oscar bol prirodzeným zavŕšením tejto cesty. Simmons dojímavo poďakoval svojej manželke a vyzval všetkých, aby zdvihli telefón a zavolali svojim blízkym a povedali im, že ich majú radi.

Herečka Emma Stone vyzerala nádherne. V kreácii...
Rok 2015: Na Oscara nominovaná herečka Keira...
+92Speváčka Lady Gaga v róbe od Azzedina Alaiu.

Ešte väčší záujem však svojou ďakovnou rečou vzbudila (opäť očakávaná) herečka Patricia Arquette – ocenená za výkon v snímke Chlapčenstvo. Po rodinnej téme totiž vyzvala na rovnosť práv žien v Amerike, pričom narážala aj na to, že aj vo filmovej brandži sú ženy často menej platené ako ich mužskí kolegovia. „Bojovali sme za rovné práva pre každého. Teraz je načase, aby existovala aj rovnosť platov,“ vyhlásila herečka, ktorej aplaudovali jej pokorené súperky – medzi nimi aj Meryl Streep.

Herec Eddie Redmayne získal cenu ako najlepší... Foto: Reuters, MIKE BLAKE
Eddie Redmayne Herec Eddie Redmayne získal cenu ako najlepší herec za výkon vo filme Teória všetkého.

V rámci cien 87. ročníka sa zo všeobecného hľadiska veľmi darilo aj filmu Grandhotel Budapešť od Wesa Andersona. Bodoval v kategóriách ako najlepšie kostýmy, masky, výprava, ale tiež v pôvodnej hudbe (cenu získal Alexandre Desplat). Snímku Whiplash ocenili za najlepší strih aj zvuk. V kategórii animovaných filmov zvíťazila snímka Big Hero 6. Medzi cudzojazyčnými filmami sa prekvapenie nekonalo – sošku si odnášala do Poľska dráma Ida. Jej režisér Pawel Pawlikovski vyjadril nádej, že tento úspech opäť podnieti ľudí, aby sa vrátili k poľskému filmu.

zväčšiť Herečka Julianne Moore ďakuje za Oscara,... Foto: SITA/AP, John Shearer
Julianne Moore Herečka Julianne Moore ďakuje za Oscara, ktorého dostala za výkon vo filme Still Alice.

Už 87. ročníkom udeľovania Oscarov sprevádzal herec Neil Patrick Harris, známy najmä ako sukničkár Barney Stinson z televízneho sitkomu Ako som spoznal vašu matku. Večer sa niesol v znamení hudby, ale aj humoru. Veľkolepé hudobné číslo ponúkla speváčka Lady Gaga, či Jennifer Hudson, ale aj víťazi pesničkovej kategórie John Legend a Common, ktorých vystúpenie vohnalo mnohým hosťom slzy do očí.

Hostiteľ oscarového večera Neil Patrick Harris... Foto: SITA/AP, John Shearer
Oscar 2015, Neil Patrick Harris Hostiteľ oscarového večera Neil Patrick Harris tak trochu bez šiat.

Pred vchodom do divadla Dolby Theatre usporiadatelia rozvinuli preslávený červený koberec už niekoľko hodín pred ceremoniálom. Chrániť ho však napokon musel provizórny stan, keďže na Los Angeles počas celého dňa výdatne pršalo. Pravda.sk sledovala celú noc dianie na červenom koberci aj počas vyhlásenia cien. Veľké galérie a informácie z diania na červenom koberci nájdete práve u nás…

Zoznam ocenených 87. ročníka cien Americkej filmovej akadémie
Najlepší film: Birdman
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe – J.K. Simmons (Whiplash)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe – Patricia Arquette (Chlapčenstvo)
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe – Julianne Moore (Still Alice)
Najlepší herec v hlavnej úlohe – Eddie Redmayne (Teória všetkého)
Najlepšia réžia – Alejandro Gonzáles Iňaritú
Najlepší pôvodný scenár – Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo (Birdman)
Najlepší adaptovaný scenár – Graham Moore (Kód Enigmy)
Najlepšie kostýmy – Milena Canonero (Grandhotel Budapešť)
Najlepšie masky – Frances Hannon, Mark Coulier (Grandhotel Budapešť)
Najlepšia výprava – Adam Stockhausen a Anna Pinnock (Grandhotel Budapešť)
Najlepší strih – Tom Cross (Whiplash)
Najlepší strih zvuku – Alan Robert Murray, Bub Asman (Americký ostreľovač)
Najlepší mix zvuku – Craig Mann, Ben Wilkins, Thomas Curley (Whiplash)
Najlepšia pôvodná hudba – Alexandre Desplat (Grandhotel Budapešť)
Najlepšia pôvodná pieseň – John Legend a Common – Glory (film Selma)
Najlepšia kamera – Emmanuel Lubezki (Birdman)
Najlepšie vizuálne efekty – Paul J. Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, Scott R. Fisher (Interstellar)
Najlepší zahraničný film – Ida (Poľsko)
Najlepší animovaný film – Big Hero 6
Najlepší dokumentárny film – CitizenFour
Najlepší krátky hraný film – Mat Kirkby a James Lucas (Telefonát)

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #film #Oscary #ceremoniál #červený koberec #Oscar #87. ročník