Kate sa vydala v šatách Sarah Burtonovej, svet uchvátila

Sarah Burton je šéfdizajnérka značky zosnulého legendárneho britského módneho návrhára Alexandra McQueena.

29.04.2011 12:31 , aktualizované: 15:48
Kate Middleton Foto:
Kate Middleton v šatách Sarah Burtonovej.
debata

Vo chvíli, keď nevesta princa Williama kráčala svadobnou uličkou vo Westminsterskom opátstve, meno návrhárky Sarah Burtonovej  zverejnilo tlačové oddelenie kráľovskej rodiny. Meno návrhárky tajili nielen pred verejnosťou, ale aj pred samotným ženíchom, ktorý nevestu v šatách uvidel medzi poslednými.

Neveste, ktorú k oltáru priviedol otec, tvár zakrýval dlhý závoj. Šaty s vlečkou dlhou 270 centimentrov mali náznak výstrihu, ramená aj ruky boli zakryté čipkou. Šaty boli ušité z bielej a slonovinovej hodvábnej látky. Živôtik, v páse sa zužujúci a následne sa rozširujúci, má pripomínať éru viktoriánskych korzetov. Aj dizajnérka Sarah Burton priznala, že chcela v dizajne skĺbiť modernosť s históriou.

Čipka, ktorá zdobila živôtik aj sukňu vznikla podľa dizajnu z 19. storočia v kráľovskej škole vyšívania v Hampton Court. Závoj je zo slonovinového hodvábneho tylu lemovaného ručne vyšívanými kvetinami. Držala ho celý čas tiara značky Cartier z roku 1936, ktorú Middletonovej požičala kráľovná Alžbeta v duchu hesla „mať na svadbe niečo požičané“.  

Zadnú časť šiat ukončovalo 56 gombíkov, ktoré prekrýval hodváb a organza a boli upevnený drobnými sľučkami. Spodnička nevesty bola z hodvábneho tylu. Topánky nevesty zhovotili tiež v salóne Alexander McQueen. Sú zo saténu s ručne vyšívanou krajkou. Uši princeznej zdobili náušnice, ktoré jej darovali rodičia a zhotovil ich klenotník Tobinson Pelham. Mali tvar dubových listov a boli osadené diamantami. Centrum tvorili diamanty v tvare hrušky a žaluďa. Náušnice boli navrhnuté v súlade s diadémom.

Svadobná kytica bola vytvorená z bielych kvetov, najmä z konvaliniek, hyacintov, myrty a karafiátov. Všetky kvetiny v „reči kvetín“ evokovali lásku a manželské šťastie. Karafiáty značia statočnosť.

Niekoľko minút po obrade sa k svadobným šatám vyjadrilo aj niekoľko slávnych návrhárov. „Je to róba s veľmi rafinovanými detailmi, oveľa rafinovanejšími, než tie, ktorá mala oblečené Diana,“ povedal  v komentári pre francúzsku televíziu Karl Lagerfeld a pokračoval: „Krásna je aj čipka, vyšívaný závoj a tiara nie príliš vysoko a bez ťažkého drdola. Je to skutočne okúzľujúce a dĺžka vlečky je dokonalá. Nemusíte sa narodiť ako princezná, aby ste takto vyzerali. Kate je mladá, moderná žena. Je ako Lindsay Lohan, ktorá nechce prepásť svoju chvíľu,“ prirovnal princeznú k problémovej hollywoodskej hviezde," dodal. 

Šaty očarili aj šéfredaktorku módneho magazínu Grazia, Angelu Buttolphovú. Na webových stránkach magazínu uverejnila komentár: " Šaty sú magické. Pripomínajú šaty princeznej z Disneyho rozprávky."

Návrhár Antonio Marras z módneho domu Kenzo povedal, že voľba Kate bola dobrá. „Výber značky a štýl šiat bol skvelým mixom aktuálnej módy a tradície. Pripomínajú svadobné šaty Grace Kellyovej alebo kráľovnej Alžbety, ale sú ušité v jednoduchšom a modernejšom duchu.“ 

Nevesta Kate Middleton prichádza do...
Kate Middletonová vystupuje z auta pred...
+4Princ William a princezná Catherine vychádzajú...
debata chyba

+ V práci zaraďte spiatočku, zvýšili ste tempo, čo nemusí dopadnúť najlepšie.
Zamestnanie vám zoberie všetok...

+ Nesprávne zvolená obuv vám spôsobí bolestivé opuchy na nohách.
Pracovný čas si efektívne rozdeľte a myslite na...