V Madride rozdali španielske Oscary! Sálu zaplnili červené vejáre

04.02.2018 16:50
Časť hostí na vyhlásení cien Goya Awards
Časť hostí na vyhlásení cien Goya Awards s červenými vejármi, ktoré mali byť symbolom a gestom na presadzovanie sa viac žien v kinematografii. Autor: ,

Problematika rovnoprávnosti žien dominovala v sobotu večer na galavečere udeľovania španielskych filmových cien Goya v Madride.

Mnohé z hviezd strieborného plátna sa na červenom koberci objavili s vejármi s nápisom „Viac žien!“, ktoré pred slávnostnou akciou distribuovala zväzová organizácia filmárok usilujúcich sa o viac príležitostí vo filmovom priemysle pre príslušníčky nežného pohlavia. Medzi nominovanými na ceny Goya mali ženy v tomto roku 27-percentné zastúpenie.

Španielska filmárka Isabel Coixet (57) si odniesla vďaka snímke La librería (Kníhkupectvo) ceny za najlepší film, najlepšiu réžiu a najlepší adaptovaný scenár. Film, ktorý vznikol v španielsko-britsko-nemeckej koprodukcii, je príbehom vdovy, ktorá v 60. rokoch minulého storočia otvorí v mestečku na pobreží východného Anglicka predajňu kníh.

Herečka Belen
		Cueta.
Herečka Maria Botto
		pózuje fotografom.
+13Herečka Pepa
		Charro.

Coixet, ktorá nakrútila filmovú adaptáciu románu britskej autorky Penelope Fitzgeraldovej The Bookshop z roku 1978, venovala všetky ceny „tým, ktorí napriek všetkému ešte kupujú knižky“, ako aj „ženám, ktoré chodia do kín a umožňujú nám tu byť“.

Ceny dokonca v desiatich kategóriách získala dráma Handia, ktorú filmári Aitor Arregi a Jon Garańo nakrútili v baskickom jazyku podľa skutočných udalostí. Jej hrdinom je Mikel Jokin Eleizegi Arteaga známy ako Obor z Alza, ktorý bol v 19. storočí považovaný s 242 cm za najvyššieho človeka planéty, respektíve Európy.

Nathalie Poza s cenou pre najlepšiu herečku v...
Nathalie Poza s cenou pre najlepšiu herečku v hlavnej úlohe. Autor: Reuters, JAVIER BARBANCHO

O priebehu a laureátoch 32. ročníka udeľovania cien Goya informovali početné španielske, ako aj ďalšie európske médiá.

Kategóriu najlepší európsky film ovládla švédska satira Rubena Östlunda s názvom The Square, ktorá je stále aj v hre o cenu Americkej filmovej akadémie – Oscara.

Cenu Goya za celoživotné dielo udelili rodáčke z Madridu, herečke Marise Paredesovej (71), známej z viacerých diel španielskeho oscarového režiséra Pedra Almodóvara.

Španielska herečka Goya Toledo (vľavo) a...
Španielska herečka Goya Toledo (vľavo) a Penelope Cruz pózovali spoločne fotografom. Autor: SITA/AP, Francisco Seco
#ceny #Španielsko #hviezdy #herečky #Goya
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku