Umelci musia držať oheň slobody, odkázal vo Varoch Tim Robbins

01.07.2018 00:00
Herec Tim Robbins si prevzal Krištáľový glóbus...
Herec Tim Robbins si prevzal Krištáľový glóbus za výnimočný filmový prínos. Autor:

Desaťminútovým príhovorom prekvapil americký herec Tim Robbins, keď si v piatok prevzal od prezidenta Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch Jiřího Bartošku Krištáľový glóbus.

Po krátkom poďakovaní zmienila hviezda Top Gunu či Vykúpenia z väznice Shawshank, že je hrdá, že mala možnosť sedieť v jednej miestnosti s Milošom Formanom.

„Splnil sa mi vtedy sen,“ povedal Robbins. Forman bol podľa neho pravý umelec, ktorý nikdy neuprednostnil zisk pred umením. Ako druhé zásadné stretnutie zmienil večeru s Václavom Havlom po koncerte Neila Younga. Žartom vyjadril obdiv Čechom za to, že si za svojho lídra dokázali zvoliť dramatika.

Potom sa Robbins rozhovoril o snímke Roberta Zemeckisa Návrat do budúcnosti, kde sa kedysi neúspešne uchádzal o rolu. „Prečo o tom ale hovorím – Marty McFly sa vo filme vrátil do 50. rokov. A nenašiel dobu, ktorú poznáme z hollywoodskych veľkofilmov, našiel realitu plnú rasizmu a neznášanlivosti,“ pripomenul Robbins.

Herečka
		Klára Issová v šatách s
		florálnym...
Modelka
		Daniela Peštová a jej manžel -
		spevák...
+26Herečka Vanda
		Hybnerová (vľavo) a jej
		dcéry...

Podľa neho sa naša spoločnosť teraz podobne ako hrdinovia Návratu do budúcnosti do takých päťdesiatych rokov vrátila, do doby plnej xenofóbie, neznášanlivosti a populizmu. „Umelci musia držať oheň slobody. Ďakujem za taký festival, ako sú Karlove Vary, že sa o niečo také snaží,“ pokračoval herec a režisér. Dobré príbehy, umenie či hudba podľa neho majú veľkú silu meniť svet k lepšiemu. Za svoj dlhý prejav zožal Robbins potlesk.

Herec Tim Robbins a jeho pôvabná partnerka.
Herec Tim Robbins a jeho pôvabná partnerka.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Film Servis Festival Karlovy Vary

Hodinu pred začatím pozdravil Tim Robbins stovky filmových fanúšikov na červenom koberci. Už pred ním dorazili do Thermalu na slávnostné otvorenie i české filmové hviezdy. Medzi nimi napríklad Aňa Geislerová, Klára Issová, Jiří Macháček či Jitka Schneiderová. Nechýbal ani Pavol Habera s Danielou Peštovou či moderátor Marek Eben. Viac foto si môžete pozrieť v našej galérii.

#umenie #Tim Robbins #rasizmus #poslanie #MFF Karlovy Vary #herci
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Starajte sa o svoje zdravie, nie je hanba priznať bolesť.
Nedovoľte nikomu cudziemu aby vám narušil vaše...

+ Venujte sa len tomu, čo vám robí naozaj radosť.
Nekonečnému nakupovaniu sa radšej okamžite vyhnite.
...

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk