Hantuchová, Drobná či Kanisová - intímny dokument zlákal (nielen) elitu módy

Veľkolepá módna premiéra sa vo štvrtok večer udiala v priestoroch známeho nákupného centra. A nielen to. Dizajnérovi Alexanderovi McQueenovi, ktorému je venovaný veľmi emotívny a osobný dokument, venovali aj minivýstavu jeho diel.

, 28.09.2018 18:07
debata
Tenistka Daniela Hantuchová (vľavo) a... Foto: Aupark
Tenistka Daniela Hantuchová (vľavo) a topmodelka Linda Nývltová. Tenistka Daniela Hantuchová (vľavo) a topmodelka Linda Nývltová.

Na podujatie sa prišli pozrieť zástupcovia domáceho šoubiznisu aj módnej scény. Nechýbala napríklad štylistka Zuzana Kanisová, speváčka Emma Drobná či riaditeľka Miss Slovensko Karolína Chomisteková. „Nemyslím si, že existuje niekto, kto by ho mohol nahradiť. Vo svete je množstvo ohromne talentovaných dizajnérov, ale Alexander McQueen bol len jeden,“ uviedla pre Pravda.sk Zuzana Kanisová.

Speváčka Emma Drobná.
Štylistka Zuzana Kanisová.
+14Štylistka Zuzana Kanisová (vpravo) a speváčka...

Pre speváčku Emmu Drobnú bol večer príležitosťou, aby sa o McQueenovi dozvedela viac než doteraz. V čase jeho smrti, samovraždy, ktorú spáchal v roku 2010, mala Drobná 16 rokov a viac riešila hudbu ako módu. Ako však priznala, uvedomuje si, že móda je v rámci jej brandže potrebná. „Samozrejme, je dôležitá a ja ju vnímam. Už je to súčasť môjho života. Ale hudbu budem stále klásť na prvé miesto,“ prezradila pre Pravda.sk.

Exkluzívnu predpremiéru dokumentu, ktorý v distribúcii Asociácie filmových klubov Slovenska zamieri do širokej distribúcie až budúci rok v januári, pripravil kreatívny producent Miloš Harajda. „Veci by sa mali odohrávať v kontexte a keďže v týchto dňoch sa vo svete konajú prehliadky týždňov módy, zdalo sa nám ako najvhodnejšie predstaviť dokument o britskom dizajnérovi aj v slovenskom priestore,“ uviedol pre Pravda.sk.

Ešte viac je nadšený z toho, že sa mu podarilo podielať na tom, aby na Slovensko priniesli dva modely tohto legendárneho a kontroverzného tvorcu. Inštalovali ich vo výklade obchodného centra a slávnostné odhalenie sprevádzala aj mini-performance baletu SND.

Štylistka Zuzana Kanisová (vpravo) a speváčka... Foto: Aupark
Štylistka Zuzana Kanisová (vpravo) a speváčka Emma Drobná. Štylistka Zuzana Kanisová (vpravo) a speváčka Emma Drobná.

Štvrtkový večer v kine aj pred výkladom si užila napríklad aj Daniela Hantuchová, niekdajšia topmodelka Linda Nývltová či modelky a missky Barbora Bakošová a Luciana Čviriková. Ďalších hostí si môžete pozrieť v našej galérii. Pravda.sk na podujatí pripravila aj videoreportáž, na našej stránke ju prinesieme už v najbližších dňoch.

Kolegyne a kamarátky - modelka Luciana... Foto: Aupark
modelka Luciana Čviriková (vľavo) a riaditeľka Miss Slovensko Karolína Chomisteková. Kolegyne a kamarátky - modelka Luciana Čviriková (vľavo) a riaditeľka Miss Slovensko Karolína Chomisteková.

Film McQueen sleduje mimoriadny osud jedného z najtalentova­nejších návrhárov módneho sveta, ktorý sa zo skromných pomerov dostal až na samý vrchol. Jeho život bol ako z rozprávkovej knižky aj keď temnej. Ukazuje výnimočnú krásu a originalitu jeho modelov, ktoré šokovali verejnosť a nadchli zástupy celebrít od Lady Gaga po Sarah Jessicu Parker, a súčasne nahliada do súkromného sveta inšpiratívneho a radikálneho génia.

Od magazínu GQ v roku 2007 získal McQueen titul Menswear Designer of the Year. Priazeň módnej kritiky sa ukázala aj v podobe štvornásobného ocenenia British Designer of the Year, ktoré získal v rokoch 1996, 1997, 2001 a 2003. Pocty sa dočkal aj od samotnej britskej kráľovnej, tá mu udelila ocenenie A Most Excellent Commander of The British Empire (CBE).

Použitím domácich videí a starých rozhovorov získava film až intímnu atmosféru. Odhaľuje nepoznanú stránku britského návrhára, ktorý bol medzi svojimi najbližšími známy svojou veselou povahou. Prostredníctvom výpovedí McQueenových blízkych a spolupracovníkov sa snímka stáva istým spôsobom aj dokumentom o ľuďoch, ktorí nesú jeho posolstvo ďalej. Veľmi osobitý je aj výber hudobného sprievodu, za ktorým stojí McQueenov obľúbený skladateľ Michael Nyman, ktorého nahrávky si návrhár údajne pravidelne púšťal pri práci vo svojom ateliéri.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #premiéra #Daniela Hantuchová #Karolína Chomisteková #dokument #Alexander McQueen

+ Ak vás niečo trápi, zájdite si radšej k lekárovi, nepodceňujte to.
Musíte mať dobré vysvetlenie na to, ak ste...

+ Nezabúdajte na poriadnu dávku hydratácie, vaše telo to potrebuje.
Podeľte sa so svojimi kolegami o vaše...