Hoci veľká časť večera sa konala vo virtuálnej forme, nedeľňajšie popoludňajšie dianie v Londýne sa predsa len nieslo v znamení prítomnosti hviezd. Na nakrúcanie odovzdávania cien prišli osobne mnohé hviezdy britského filmu či umelci, ktorí aktuálne týždne trávia práve vo Veľkej Británii, či už kvôli tomu, že ich tam pripútala pandémia alebo nový projekt.
To je aj prípad manželov Priyanky Chopry Jonasovej a Nicka Jonasa. Indická kráľovná krásy a dnes relatívne úspešná herečka a tiež producentka bola so svojím fešným partnerom jednou z hviezdnych hostí. A tiež magnetom pre fotografov. Obaja sa totiž celkom „americky“ nebáli predvádzať pred objektívmi svoje emócie a náklonnosť. Konieckoncov, mohli tak robiť ako menšina zo zastúpených. Ostatní herci prichádzali na červený koberec po jednom, napriek tomu, že v minulosti bolo štandardom, že aktéri programu odovzdávali sošky priamo oceneným a potom s nimi pózovali v zákulisí. Smola, ak nežijú v spoločnej domácnosti, inak ako sólo to nešlo.
Slávnostný galavečer, zdalo sa, mali pod palcom predovšetkým dve módne značky, Triumf zaznamenal francúzsky Louis Vuitton, ktorý obliekol hneď tri z prítomných dám – herečku Phoebe Dynevorovú, jej krajanku Gugu Mbatha-Rawovoú a ich americkú kolegňu Cynthiu Erivo. Prvá menovaná, hviezda seriálu Bridgerton stavila na minimalizmus v podobe hladkej večernej kreácie na jedno rameno v sošnom strihu. A vyzerala naozaj pôvabne, s nádychom old-schoolového Hollywood glamouru.
Afroamerické herečky Mbatha-Raw a Erivo sa obliekli do kryštálov a flitrov a dali akcii skutočne pompézny nádych. V tomto prípade bola neprehliadnuteľná najmä herečka a speváčka Erivo, ktorej módne voľby patria v súčasnom svete vždy medzi tie najodvážnejšie či originálne. Jej kombinácia zlatých a strieborných výšiviek na krátkych šatách pôsobila ohurujúco.
Medzi prítomnými dámami bola potom aj herečka Sophie Cookson, ktorú obliekal módny dom Giorgio Armani. Ten sa postaral aj o garderóbu herečiek Reneé Zellwegerovej či Marie Bakalovej, ktoré však do prenosu vstúpili online a na diaľku a zábery v róbach zverejnili na sociálnych sieťach. A, samozrejme, značka Armani sa postarala aj o veľkú časť pánskej módy večera.
Ten bol v prvom rade venovaný filmu a tohtoročné vyhlásenie bolo v porovnaní s tým minuloročným výrazne pestrejšie. Vlaňajší ročník britských filmových cien poznamenala kritika, že v hereckej kategórii boli nominovaní len belosi a v kategórii za najlepšiu réžiu bol nedostatok žien. BAFTA tak čelila tlaku, aby bol tohtoročný výber pestrejší.
Viac ako polovica z 24 tohtoročných kandidátov neboli belosi a v hlavných kategóriách tento rok naozaj bodovali aj ženské režisérky – konkrétne Chloe Zhaoová za film Krajina nomádov, ktorý sa stal vôbec najlepším filmom roka a tiež Britka Emerald Fennellová, ktorej Nádejná mladá žena zaujala ako najlepší britský film a tiež svojím pôvodným scenárom. Prehľad ocenených nižšie.
Prehľad držiteľov cien Britskej filmovej akadémie (BAFTA) za rok 2020:
Najlepší film: Krajina nomádov – producenti Frances McDormandová, Peter Spears, Mollye Asherová, Dan Janvey a Chloé Zhaoová
Najlepší britský film: Nádejná mladá žena – réžia Emerald Fennellová
Najlepšia réžia: Chloé Zhaová – Krajina nomádov
Herec v hlavnej úlohe: Anthony Hopkins – The Father (Otec)
Herečka v hlavnej úlohe: Frances McDormand – Oblasť nomádov
Herec vo vedľajšej úlohe: Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Judáš a čierny mesiáš)
Herečka vo vedľajšej úlohe: Jun Jo-čung – Minari
Dokumentárny film: Moja učiteľka chobotnica – réžia Pippa Ehrlichov, James Reed
Animovaný film: Duša – réžia Pete Docter
Neanglicky hovorený film: Chľast – réžia Thomas Vinterberg (Dánsko)
Kamera: Joshua James Richard – Oblasť nomádov
Pôvodný scenár: Emerald Fennellová – Nádejná mladá žena
Adaptovaný scenár: Florian Zeller a Christopher Hampton – The Father (Otec)