Prečo muži klamú a ženy im veria?

19.05.2007 00:25

Dôvodov, prečo muži nehovoria vždy pravdu, je naozaj veľa. Niektorí klamú už zo zvyku, niektorí vraj kvôli ženám, aby boli šťastné, iní preto, že sú nespokojní so svojím životom a chcú byť týmto spôsobom atraktívnejší. Najčastejšou príčinou mužského klamstva však býva nevera. A prečo im ženy veria? Najčastejšie z lásky.

Mužom sa nedá veriť, tvrdia často ženy. Oni si, naopak, o nás myslia, že si stále niečo vymýšľame a svoje príhody pravidelne prikrášľujeme. Ako je to v skutočnosti? Psychologička Miroslava Baďová hovorí, že medzi klamstvom muža a ženy býva priepastný rozdiel.

„Muži sú presvedčení, že na rozdiel od žien je pravdovravnosť ich prirodzená vlastnosť. Ak už náhodou klamú, tak podľa ich slov iba nepovedia pravdu, nezamotávajú sa do zbytočných pavučín klamstiev, kde sa neskôr stratia,“ vysvetľuje psychologička.

Muži sami o sebe tvrdia, že neklamú tak často ako ženy. A navyše podľa psychologičky to, že občas oklamú, nepovažujú za nič zlé. Robia to vraj preto, že ženy pravdu v niektorých prípadoch nechcú počuť, lebo je pre ne neprijateľná. Z rôznych výskumov však vyplýva, že muži klamú častejšie ako ženy a na vrchole rebríčka prečo, sú dôvody: lebo nechcú žene ublížiť, pre neveru, lebo klamstvom posilnia svoje ego, a preto, že sa hanbia za svoj život (za postavenie, vzdelanie, výzor, súkromný život). Neuvedomujú si pritom, že klamstvo nezvyšuje ich cenu u žien, ale má na ne opačné účinky.

25 percent mužov klame, keď hovorí, milujem ťa
Psychológovia z univerzity vo Virgínii dokázali, že muži klamú oveľa častejšie ako ženy a majú na to rôzne spôsoby. Z výskumu vyplynulo, že radi napríklad prikrášľujú realitu, keď sa cítia v ohrození, napríklad, ak by mohli prísť o partnerku. Nepriznajú sa k vlastnej porážke, doma a medzi známymi jednoducho o neúspechu v práci a pri budovaní kariéry odmietajú hovoriť. „Muži oveľa radšej svoje úspechy zveličujú, prehry sa medzi nimi nenosia, a preto o nich mlčia, prípadne ich maskujú, či už väčšími alebo menšími lžami,“ komentuje pochody v mužskom mozgu na poli klamstva psychologička.

Podľa výskumu to súvisí s tým, že úspešný muž je pre ženy afrodiziakum a neúspešný nemá šancu nájsť si alebo udržať partnerku. Muži sa však nevyhýbajú ani klamstvám v nepodstatných veciach a veľmi často preháňajú v oblasti sexu a vo vzťahu. Podľa výskumov až25 percent mužov priznáva, že klamali, keď žene povedali, milujem ťa. Trikrát viac mužov ako žien klame, ak tvrdia, že majú úžasný sexuálny život. Muži nehovoria pravdu ani o svojich citoch k žene, ktorá nie je ich oficiálnou partnerkou, svojom postavení vo firme, výške platu a sexuálnych problémoch. Nepriznajú ani to, koľko pohárikov alkoholu zvládnu, koľko vyfajčia cigariet. Ku klamstvu sa uchyľujú, keď chcú utajiť neveru aj dostať nejakú ženu do postele. Drobné klamstvá využívajú aj v dobre zabehnutom vzťahu alebo manželstve. Veď koľké z vás neraz dostanú nepravdivú odpoveď na nevinné otázky: Kde si bol? Ako dlho tam budeš? Si ešte v práci? Páči sa ti môj nový účes?

Prečo im klamstvo u žien prejde
Silnejšie pohlavie stavia na tom, že občas klamať sa im vyplatilo už v detstve. Tajili pokazené hračky, vinu v bitkách s kamarátmi, horšie známky pred otcom. „Skúsenosti z raného veku mužov naučili, že obísť pravdu nemusí byť nevýhodné,“ vysvetľuje Baďová. Ak si však muži vypomáhajú menšími lžami pri uvedených nevinných otázkach, v podstate tým pomáhajú udržiavať vzťah a zabraňujú konfl iktom. Aj keď samozrejme sa vynára otázka, či to má cenu. Je to však vec pohľadu a názoru partnerov. Horšie však je, keď muž klame z absolútne sebeckých dôvodov a účelovo. Mnoho vzťahov už stroskotalo na nevere a snahe muža utajiť ju. Na tom už stroskotalo veľa vzťahov. Téma nevera a klamstvá mužov si však zaslúži samostatný článok, ktorý prinesieme v niektorom z budúcich čísel prílohy PRAVDA ŽENY. Ženy nie sú hlúpe. Často o mužovom klamstve vedia. Ak ide o drobnosti a nie sú hašterivé, pre pokoj v dome mlčia. Ak však odhalia veľké klamstvo, dokážu v sebe rozpútať démona, ktorý to drahému manželovi pekne vytmaví a bojuje o svoje právo vedieť pravdu. Väčšina žien však klamstvo, ak nie je naozaj veľmi závažné, odpustí. Urobí tak z lásky, a preto, že si chce vzťah udržať.

Chorobné klamstvo
Pravá lož je definovaná ako zámerná nepravda. Pomocou nej si muži, ale aj ženy chcú pomôcť vyhnúť sa trestu, odsúdeniu alebo získať nejakú výhodu. Obe pohlavia však môžu klamať aj preto, že trpia takzvanou mytomaniou. Ide o nutkavý sklon vymýšľať si neskutočné udalosti a vydávať ich za pravdivé. Väčšinou to človek nemá vopred pripravené, ale môže si klamstvo aj vymyslieť s dostatočným časovým predstihom. Ľuďom trpiacim touto fóbiou sa hovorí aj bájiví klamári a sú to veľmi často introvertní a precitlivení ľudia a radi sa uzatvárajú do sveta fantázie. Vedia však rozoznať, že ich slová nie sú pravdivé a sú teda za ne zodpovední.

//====== Ako sú na tom ženy? ======

Drobné klamstvá patria k životu aj k vzťahu. Stopercentná úprimnosť nie je vždy vzťahu na prospech a neraz, aj keď nerady, zaklamú aj ony. Ženy najčastejšie zataja pravdu v oblasti vzťahov – tiež nerady, ako muži, priznávajú počet milencov, skrývajú horšie vlastnosti, uberajú si počet kilogramov, nepriznajú, koľko stáli nové topánky, taja flirt s novým kolegom. Samozrejme, ani ženy dobrovoľne nepriznajú neveru. Podľa výskumov klamú chladnokrvnejšie ako muži, častejšie sa však zamotajú do rôznych klamstiev, až sa do nich samy chytia, a tak sa klamstvo odhalí. Vyznávajú zásadu, že malá lož nikomu neublíži a klamať je predsa ľudské.
Výsledok nedávneho prieskumu medzi britskými ženami ukázal, že až 94 percent z nich klame a sedemnásť percent žien, ktoré sú zadané, máva príležitostne aj milencov. Päťdesiat percent svoje správanie neľutuje. Klamú v maličkostiach aj v zásadných veciach. O cene kabelky, ale aj o tom, že prestali brať antikoncepciu, lebo už chcú dieťa a neváhajú preháňať ani v oblasti sexuálneho života.//

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Nerobte si srandu z toho, že niekomu na vás záleží.
Pomáhajte svojej rodine, aj to je vaša práca na plný...

+ Ak si potrebujete oddýchnuť urobte to okamžite, neodkladajte.
Najskôr premýšľajte, až potom konajte, aby...