Drahý, prosím ťa, kedy si ma konečne vezmeš?

Od malička dievčatká počúvajú - to sa ti zahojí, kým sa vydáš. Prípadne - kým sa vydáš, ešte veľa vody pretečie. Je to, akoby sa celý náš život krútil len okolo bielych šiat a tej jednej soboty, počas ktorej sa zo slečny stane odrazu žena, pani manželka.

01.04.2008 14:50
nevesta - svadba - zámok Foto:

Podvedome sa pri každom pánovi dokonalom pred spaním vždy prechádzame uličkou v nádherných „šatách na jedno použitie“, aby sme na jej konci povedali to ustráchané, no napriek tomu vytúžené ÁNO. Lenže, kým sa k tej uličke aj reálne dopracujeme, pretečie naozaj veľmi veľa nie vody, ale sĺz.

Muži sa do ženenia nehrnú. Úprimne, veď prečo aj, keď po svete behá toľko krásnych Katarín, úžasných Leniek a dokonalých Moník. To však neplatí pre nás. Pán „bez chýb“ sa nám javí vždy ten, ktorý stojí po našom boku. Moja kamarátka o svojom dnes už manželovi rada hovorila, že je ten posledný najlepší chlap na svete. Škoda však, že to tak nevnímajú aj páni, keď myslia na nás. Oni na toto rozhodnutie musia dozrieť, dospieť k nemu, alebo ich treba ručne stručne dokopať. Stojí ale tá vydobytá láska v stave manželskom za to?

Príbehy plné zimomriavok

Predstavte si stav, keď muž spiaci na vedľajšej časti postele neokupuje len vašu spálňu, ale aj obývačku, kuchyňu, vaše srdce a celú dušu. Viete, že len s ním môžete byť šťastná. On však stále nekľačí a nekladie tú otázku: Staneš sa mojou ženou?  V hlave už vymýšľate scenár hodný hollywoodskeho Oscara, v ktorom si vás jednoducho musí vziať. Príbehov, keď ženy prestali brať antikoncepciu a otehotneli, prípadne si tehotenstvo vymysleli, sú tisíce. Zúfalý chlap bez mihnutia oka buď zdupkal a na otcovstvo -  manželstvo sa vykašľal, alebo pritakal a do svadby sa donútil. Bol však šťastný? Zrejme nie. Nič, čo je vybojované a vynútené, neprinesie radosť. Dokonca ani žene, ktorá diabolský plán zosnovala. Ako ho však prinútiť, aby si vás vzal? Teda, lepšie povedané – ako dosiahnuť ten stav, aby vám dobrovoľne odovzdal svoje priezvisko a postavil dom a k nemu zasadil strom?

Tereza, jedine Tereza

Raz som počula krásny príbeh. Dvaja spolu chodili už dosť dlho, podľa celej rodiny už bola svadba len otázkou času, no magická veta stále nikde. Mladej dáme pomaly, ale isto utekali roky, no pán sa do ženby stále nemal. Jeden večer však prišiel zlom. Čo ho spôsobilo? Možno bolesť dotyčnej a pocit, že zrejme za to nestojí. Sadla si naproti svojmu partnerovi, zahľadela sa mu do očí a povedala: Možno nie som dokonalá, no ani ty nie. Uvedom si však, že ten pravý nikdy nie je iba jeden, sú ich tisíce. Ja mám teraz dve možnosti – môžem si myslieť, že ten jediný si ty a čakať, kým sa to v tebe prebudí, alebo ti zbaliť veci a nájsť toho ďalšieho. Čo myslíte, čo urobila? Keďže toto nebolo z romantického filmu, tak mu zbalila jeho sedem slivák a poslala ho k rodičom. Nevideli sa takmer rok, ona si našla pána dokonalého číslo dva a zasnúbili sa. Stretla dokonalého číslo jeden a on jej povedal, že bol hlúpy, sebecký a že ju chce späť. Ona sa mu však otočila chrbtom a dva mesiace nato sa vydala za pána dokonalého číslo dva. Táto žena zrejme dlho rozmýšľala.

Zazvonil zvonec a rozprávke je koniec

Muža do svadby nedonútite. Ak áno, nebudete šťastná. Prečo? Lebo nebudete vedieť, či si vás zobral preto, lebo vás naozaj miluje a chce vás a nijakú inú, alebo preto, že vám chcel urobiť radosť a aby nebol sám. Ženy sú dosť razantné a na rovinu dokážu vyklopiť, že sa chcú vydať a mať deti. Navyše ich do toho tlačí okolie či rodina. Otázka čepca je vždy tou prvou, na ktorú na rodinnej oslave budete od dvadsiatky odpovedať. Páni by sa preto na nás nemali hnevať. Nie je naša vina, že od mala počúvame a predstavujeme si život v chomúte, ako niečo famózne a bezchybné, keď je to pritom často len papierová záležitosť.

Ako ho teda donútiť?

Jednoducho nenútiť. Má predsa na výber a vie, čo naňho čaká. Ak ste spolu dlho, máte na výber vy. Možno ten po vašom boku je dokonalý, no nikdy neviete, či ešte čosi dokonalejšie nesedí v autobuse, v reštaurácii či v kine priamo za vami. Svet je plný možností. A žiť šťastne, kým nepomriete, nebudete so všetkými, s ktorými ste sa rozišli. Dnes by ste si ich nevzali, no kedysi ste chceli patriť iba im. Nie je to zvláštne?

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba

+ Potrebujete oddych, je to vidieť na vašej pokožke aj očiach.
Nestačí len chcieť, začnite aj konať a to...

+ Upokojte sa, nie všetko je také ako si myslíte.
Zapojte sa dnes do súťaže o peniaze, máte veľkú šancu vyhrať....