Smiech priniesol miliónom divákov ako Mr. Bean, oslavuje už 60-ku!

06.01.2015 00:00
Rowan Atkinson
Herec Rowan Atkinson na archívnej snímke. Autor:

Pred 60 rokmi, 6. januára 1955, sa narodil britský herec Rowan Atkinson. Tento vyštudovaný elektroinžinier sa po celom svete preslávil ako predstaviteľ komického popletu Mr. Beana.

Na bránice filmových divákov zaútočil Atkinson tiež v úlohe tajného agenta Johnnyho Englisha. „Osobne som celkom iný než Mr. Bean. Som až desivo normálny,“ nechal sa pred časom počuť Atkinson. Napriek tomu ho už od školy sprevádzala povesť príležitostného triedneho šaša.

V 80. rokoch potom so svojím spolužiakom z Oxfordu Richardom Curtisom vymyslel situačnú komédiu Čierna zmija, založenú na svojráznom výklade britských dejín. Hlavne však spolu stvorili postavu pána Beana.

Britský herec Rowan Atkinson ako Mr. Bean na...
Britský herec Rowan Atkinson ako Mr. Bean na snímke z roku 2007.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: SITA/AP

Beanomániu odštartoval už prvý diel zo série príbehov o trampotách slobodného mládenca z roku 1990. Nešika so smiešne vypúlenými očami, handrovým medvedíkom a množstvom bláznivých nápadov sa stal miláčikom publika v desiatkach krajín. Niet divu, že sa Mr. Bean dočkal aj dvoch celovečerných filmov, prvého v roku 1997 a druhého o desať rokov neskôr.

Atkinson sa ale objavil aj v niekoľkých nebeanovských snímkach. Zahral si napríklad duchovného v romantickej komédii Štyri svadby a jeden pohreb, tajného agenta Johnnyho Englisha v rovnomennej paródii na bondovky alebo reverenda v čiernej komédii Univerzálna upratovačka.

Do svojho súkromia nechá Atkinson nakuknúť verejnosť len výnimočne. Na plátne nemožný chlapík je v skutočnosti zámožným mužom so slabosťou pre silné autá. V lete 2011 sa mu táto záľuba nevyplatila; so svojím superšportovým vozidlo McLaren F1 absolvoval desivo vyzerajúcu nehodu, z ktorej ale vyviazol iba s ľahším zranením ramena.

#jubileum #Mr. Bean #Rowan Atkinson #šesťdesiatka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Stres zahoďte za hlavu a sústreďte sa sami na seba.
Nenechajte sa oklamať, kontrolujte si svoje...

+ Ak nebudete riskovať, nič nedosiahnete, premýšľajte o tom.
Prezistite si svoje možnosti a podľa nich sa...