Famózna a zároveň taká ľudská! Adele oslavuje 30, takto sa menila rokmi

04.05.2018 00:00
Rok 2008: Speváčka Adele na fotografii z New...
Rok 2008: Speváčka Adele na fotografii z New Yorku. Autor: ,

Je jedným z najlepších hlasov, ktorý sa v populárnej hudbe za posledné roky objavil. Britská speváčka Adele je pesničkárka, čo dokáže spievať s orchestrom rovnako ako s pianom.

Vo veku 23 rokov sa stala najvplyvnejšou postavou britského šoubiznisu a pokorila väčšinu dlhoročných rekordov. A v tridsiatich rokoch, ktoré oslávi v sobotu, má Oscara, cenu Brit Awards, Zlatý glóbus a 15 cien Grammy.

Sila Adele spočíva v jej hlase, a tiež v naliehavosti a pravdivosti, s ktorými dokáže popísať citové drámy mladých ľudí. Jej texty majú silu, hoci je ich autorkou žena, ktorá podľa vlastných slov už dlho neprečítala žiadnu knihu.

Rok
		2008: Speváčka Adele na fotografii z
		New...
Rok 2009:
		Speváčka Adele na koncerte VH1
		Divas.
+10Rok 2011: Speváčka
		Adele na MTV Video
		Music...

Jej skladby sú najsilnejšie, keď ich spieva bez akýchkoľvek efektov, len v sprievodu klavíra, ako je to napríklad pri nekompromisnej rozchodovej balady Someone Like You.

Umelkyňa s neideálnou postavou, ale takmer ideálnym hlasom sa sama nepovažuje za speváčku, ale len za „ženu, čo spieva“. Avšak hneď jej debutová platňa nazvaná 19 z januára 2008 vyletela na prvé miesto predajného rebríčka v Británii.

Druhý album s názvom 21 sa stal najpredávanejším albumom tohto storočia a prestížny hudobný magazín Billboard ho označil za najlepší album všetkých čias. Jej album sa na prvom mieste najpredávanejších nahrávok udržal najdlhšie v histórii, prekonala tak Rolling Stones aj Madonnu. A za pieseň Skyfall k rovnomennému filmu získala na jar 2013 Zlatý glóbus a Oscara.

Rok 2013: Speváčka Adele so soškou Oscara za...
Rok 2013: Speváčka Adele so soškou Oscara za skladbu "Skyfall" k rovnomennej bondovke. Autor: SITA/AP, John Shearer

Po odmlke sa v roku 2015 vrátila s novým albumom 25, ktorý ju ihneď dostal späť na vrchol. Pieseň Hello obsadila prvé miesta hudobných rebríčkov a na YouTube dosiahla za tri mesiace miliardu zhliadnutí. A vlani vo februári získala za tento album a pieseň ďalších päť cien Grammy.

Adele sa narodila 5. mája 1988 v chudobnej časti londýnskej štvrti Tottenham slobodnej matke, ktorá mala podľa Adele „osemnásť a pol“. A otec podľa jej slov „nebol nikdy v dohľade“. Ale s matkou bola už v troch rokoch na prvom hudobnom koncerte – kapely The Cure. Vyrástla na hudbe Spice Girls, ale aj černošského R & B, Destiny 's Child a trebárs aj Elly Fitzgerald. A väčšinu speváčok vedela presne prespievať.

Neskôr absolvovala umelecký inštitút BRIT School, ako napríklad Amy Winehouse – jej osudu sa však podľa vlastných slov snaží vyhnúť. Na základe demosnímkov, ktoré Adele vytvorila ako školskú prácu a jej kamarát ich zavesil na Myspace, ju hneď oslovila spoločnosť XL Recordings, s ktorou nahrala prvú platňu a vzápätí dostala prvú Grammy v kategórii najlepší nový umelec.

Speváčka Adele na zábere z roku 2015.
Speváčka Adele na zábere z roku 2015. Autor: SITA/AP, Joel Ryan

Album vyšiel súčasne v Británii aj v Amerike a Adele vycestovala na turné, jej ďalší album, ocenený ďalšími dvoma Grammy (plus k nim pribudli aj gramofóniky za single Rolling in the deep a Someone like you), produkoval americký superproducent Rick Rubin. Z Adele vytvoril takmer country speváčku, a ona nový zvuk prijala za svoj.

Inak si ale veľmi rozkazovať nedá: bude si písať svoje vlastné skladby, bude ďalej pokračovať vo tvorbe, ktorá zahŕňa skôr melancholické kúsky. A rozhodne nebude chudnúť.

„Svoje telo mám rada také, aké je,“ tvrdí žena s výraznou jamkou v brade, ktorá je tiež matkou päťročného syna Agela Jamesa. Jeho otcom je Simon Konecki, riaditeľ charitatívnej organizácie Drop4Drop, za ktorého sa Adele vlani vydala.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#kariéra #hudba #spev #jubileum #Adele #Oscar #Grammy #triumf #ako sa menila #jubileá hviezd
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku

+ Návštevu zubára neodkladajte, bolesti sa vám budú neustále opakovať.
Dozviete sa nepríjemnú...

+ Stres máte z toho, že sa musíte neustále podriaďovať, povedzte svoj názor.
Dôvodom vašich hádok...