Marcinková láka do divadla: Príďte, zabudnete na problémy vášho života

, 02.12.2019 00:00

Hoci slovenskú herečku Gabrielu Marcinkovú budú môcť už čoskoro vidieť diváci v kinách v novej vianočnej romantickej komédii, jej profesionálna kariéra sa roky spája aj s hraním v divadle.

Herečka Gabriela Mihalčínová Marcinková.
Herečka Gabriela Mihalčínová Marcinková. Autor: Robo Homola / Česká editoriální fotografie / Profimedia

Aj preto sa pôvabná východniarka stala jednou z ambasádoriek projektu Rok slovenského divadla 2020 a doplnila tak umelcov ako Emília Vášáryová, Stanislav Štepka či Jolana Fogašová alebo Nina Poláková a Roman Lazík.

Byť v tejto spoločnosti osobností je pre Marcinkovú veľká česť. „Aj keby tam neboli oni a mala by som byť ja spojená s tým, že sa oslavuje storočnica SND, som veľmi vďačná a nadšená,“ vyhlásila herečka a do pozornosti dala napríklad výstavu Divadelné storočie: stopy a postoje, ktorá bude inštalovaná od konca februára do začiatku októbra na Bratislavskom hra­de.

Gabriela Marcinková (v strede) s kolegyňou...
Gabriela Marcinková (v strede) s kolegyňou Zuzanou Dancákovou a Tomášom Mišurom v divadelnom predstavení Single radicals. Autor: Peter Zakuťanský

„Všetky aktivity sú úžasné, ale čo je myslím ešte dôležitejšie v rámci tohto projektu jedného roka, aby divák išiel do najbližšieho divadla, ktoré má za rohom,“ hovorí Marcinková. „Nemusí to byť SND, môže to byť Žilinské bábkové divadlo, ochotnícke divadlo, divadlo v Spišskej Novej Vsi. Čokoľvek, čo máte najbližšie, milí diváci, choďte, lebo divadlo je naozaj veľká psychohygiena a odpočinutie od problémov, ktoré možno máte vo svojich prácach a životoch,“ komentovala známa televízna, filmová aj divadelná herečka.

Program pri príležitosti Roku slovenského divadla 2020 pripravujú divadlá a kultúrne inštitúcie naprieč Slovenskom. Jeho aktuálnu ponuku si návštevníci môžu pozrieť na www.rokdivadla.sk. Súčasťou projektu bude aj dokumentačná výstava theatre.sk, ktorá sa pozrie na fenomén profesionálneho divadelníctva. Počas festivalu Nová dráma/New Drama 2020 sa bude v Bratislave konať Svetový kongres a konferencia Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov a v rámci neho Showcase slovenského divadla. Vyjde tiež publikácia Dejiny slovenského divadla II. (1949 – 2000) a pripravuje sa knižný titul 100 rokov SND.

Herečka
		Gabriela Marcinková stavila na
		červenú...
Herečka
		Emília Vášáryová vyzerala na
		premiére...
+21Herečka Zuzana
		Norisová stvárnila jednu
		zo...

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#psychohygiena #Gabriela Marcinková #divadlo #ambasádor
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku