Čo by robil kráľ komikov, Vlasta Burian, dnes? Geniálne stand-upy a ľudia by ho milovali

06.04.2021 00:00
Vlasta Burian
Český herec a komik Vlasta Burian. Autor:

Oceňovaná kniha Vlasta Burian - Život za smích z pera filmového historika, publicistu, scenáristu a pedagóga Pavla Taussiga sa dočkala audiopodoby.

K 130. výročiu narodenia kráľa komikov, ktoré si pripomenieme 9. apríla, audioknihu vydal Supraphon. Zároveň si ňou pripomína 90 rokov od vzniku pražskej scény v Jungmannovej ulici, kde ako prvé pôsobilo Divadlo Vlastu Buriana.

Taussig sa vo svojej publikácii venuje nielen obdobiu vrcholnej slávy Vlastu Buriana, ale tiež jeho krutému pádu z výšin po roku 1945, kedy zahanbený a zatracovaný bývalý kráľ komikov pôsobil ako pomocná sila v krkonošskej horskej chalupe. V texte sa pracuje s množstvom listov pamätníkov nielen tohto povojnového zavrhnutia. Citované listy a spomienky prinášajú tiež nové poznatky o správaní a činnosti Vlastu Buriana počas okupácie.

V novej nahrávke sprevádza rozporuplným životom prvorepublikovej hviezdy hlas herca Radúza Máchu a spomínané dobové listy načítali Václav Jílek a Vladana Brouková. „Keď som ešte ako dieťa občas sledoval filmy pre pamätníkov, vždy som na Vlastovi Burianovi najviac obdivoval ten jeho ‚zápal do hry‘ a prívaly energie, ktorá z neho priam sršala. Pôsobil na mňa ako také dospelé dieťa, ktoré to všetko úprimne veľmi baví, bez zábran a ostychu pred čímkoľvek,“ spomína Mácha a k slávnemu komikovi a jeho filmovým počinom dodáva: „V týchto filmoch pre mňa bol vždy úplným zjavením a v dobrom slova zmysle až niekým z iného vesmíru, vďaka komu sa ten čiernobielo uhladený filmový svet zrazu stával farebnejším. Myslím, že v súčasnej dobe by Vlasta Burian robil geniálne stand-upy a ľudia by ho opäť milovali.“

V bonusovej časti audioknihy si poslucháči môžu vypočuť 46 výstupov, piesní a skečov Vlastu Buriana tak, ako zostali zachované na gramoplatniach Ultraphonu a Supraphonu z rokov 1923 až 1957. Ponúka sa tak príležitosť vypočuť si vulkanickú činorodosť hviezdneho komika z 30. rokov a porovnať ju so zlomeným zrazeným umelcom z 50. rokov.

0 debata debata
Viac na túto tému: #Vlasta Burian

+ Je na čase aby ste začali chodiť viac pešo ako autom, prospeje vám to.
Buďte priebojný, nečakajte ticho,...

+ Po celom dni sedenia v kancelárii si doprajte prechádzku v prírode.
Financie si strážte ako oko v hlave,...