Ako sa točí znásilnenie či vášnivý sex? Súkromie hercov stráži táto dáma - intímna koučka

"On dá ruku sem, ty dáš tú svoju sem a potom začneš s orálnym sexom." Britka Ita O'Brienová, ozajstná hviezda v pozadí filmového priemyslu, zoznámila širokú verejnosť s profesiou "intímnej koučky". Teda osoby, ktorá pri natáčaní dohliada na rešpektovanie súhlasu hercov s intímnymi scénami.

13.08.2021 10:30
624197590 Foto:
Ita O'Brien sa stará o koordináciu intímnych scén pri nakrúcaní.
debata (4)

Táto 56-ročná žena sama o sebe hovorí ako o koordinátorke intimity. Stojí za väčšinou najnovších seriálov oceňovaných za spôsob, akým pojednávajú o sexe, ako napríklad Môžem ťa zničiť, Sexuálna výchova alebo Normálni ľudia. Medzi každodenné starosti O'Brienovej patrí chrániť súkromie umelca, ktorý točí znásilnenie, pripraviť sexuálnu scénu s hercom, ktorý je panic, alebo nájsť hranice každého zo zúčastnených.

Jej úlohou je zabezpečiť otvorenú komunikáciu medzi režisérom a hercami pri všetkých intímnych scénach (bozkávanie, nahota, sex) a vniesť do nich profesionálnu štruktúru, aby mohli herci podať čo najlepší umelecký výkon a vyjadriť svoju kreativitu bez obáv o svoju bezpečnosť. „Dohodneme sa na tom, na čo (ten druhý) môže siahať a jasne stanovíme choreografiu priebehu intímneho kontaktu, tak presne ako pri tanci,“ opísala agentúre AFP O'Brienová, ktorá je pôvodom z juhu Británie. Každá scéna sa preberá zvlášť, ešte pred samotným natáčaním, a nacvičia sa vopred, ďaleko od desiatok ľudí, ktorí zvyčajne obklopujú scénu. „Keď sa rozbehne kamera, herci úplne presne vedia, ako bude kontakt prebiehať“.

Základom metódy, ktorú O'Brienová používa, je vyjadrenie súhlasu. Stojí na ňom aj heslo, ktoré často opakuje hercom: „Tvoje ‚nie‘ je dar. Jasne mi povedz svoje ‚nie‘, aby som mohol uveriť tvojmu ‚áno‘“.

zväčšiť Záber zo seriálu Môžem ťa zničiť. Režisérka,... Foto: HBO
Môžem ťa zničiť Záber zo seriálu Môžem ťa zničiť. Režisérka, scenáristka a hlavná hrdinka Michaela Coel (na snímke) si spoluprácu s O'Brienovou veľmi pochvaľovala.

Ita O'Brienová tancovala desať rokov na divadelných doskách, potom osem rokov hrala vo filme. Koordinátorkou intimity sa stala v roku 2014, v čase, keď sa o súhlase hercov ešte príliš nehovorilo. Pred vznikom hnutia #MeToo, „keď herec povedal na niečo ‚nie‘, bol považovaný za problémového alebo za zdanlivo zhýčkanú hviezdu“, vysvetľuje O'Brienová a pripomína, že herci sa obávali, že prídu o miesto, keď nebudú súhlasiť. „A to sa skutočne dialo“.

Jej začiatky v tomto odvetví boli podľa jej slov neuveriteľne ťažké. „Zamestnali ma v produkciách, kde so mnou režisér nehovoril, pretože to bol starý 74-ročný muž, ktorý odmietal pripustiť moju existenciu.“ Na iných natáčaniach mala zase zákaz vstupu na natáčaciu plochu, pretože herci o jej pomoc nestáli. Od tej doby sa však mentalita ľudí zmenila a toto povolanie je stále bežnejšie. Žiadosti o spolupráci sa O'Brienovej len hrnú, najmä po chvále, ktorú na ňu spievala režisérka seriálu Môžem ťa zničiť (I may destroy you) na odovzdávaní britských filmových cien BAFTA.

„Ďakujem vám, Ita, že ste z nášho odvetvia urobila bezpečný priestor, že ste vytvorila fyzické, emocionálne a profesionálne hranice, aby sme mohli točiť diela o vykorisťovaní a zneužívaní, bez toho aby sme pri tom sami boli zneužití,“ vyhlásila herečka a režisérka Michaela Coel.

zväčšiť Aj pri nakrúcaní seriálu Normal People, kde... Foto: HBO
normal people, Aj pri nakrúcaní seriálu Normal People, kde bolo množstvo intímnych a nahých scén, využili služby Ity O'Brienovej.

Pre Coelovú je natáčanie bez koordinátora intimity rizikom, že bude štáb vystavený „pocitu zmätku a rozpakov“ a herec „vnútornej devastácii“. Platí to pre všetky intímne scény, ale zo všetkého najviac pre natáčanie znásilnenia, pri ktorom je potrebné, aby mali „herci presnú choreografiu napadnutia“, vysvetľuje O'Brienová. „Musíte sa, samozrejme, starať o človeka, ktorý hrá obeť, ale najmä o osobu, ktorá predstavuje agresora, pretože tento herec si musí siahnuť naozaj hlboko, aby ten príbeh mohol rozprávať“.

Samotnému natáčaniu predchádza diskusia a skúšky, veľká časť práce ale prichádza až po natáčaní, kedy musí herec za pomoci špeciálnych techník získať odstup od svojej role násilníka. Práve preto musí mať dobrý koordinátor intimity skvelé komunikačné zručnosti, rozumieť herectvu, ale tiež poznať anatomické názvy pre jednotlivé časti ľudského tela, vysvetľuje O'Brienová.

S rastúcim dopytom po svojich službách sa tieto nevyhnutné znalosti snažia O'Brienová odovzdať ďalej. „Mala by som viac učiť, ale bohužiaľ na to nemám čas,“ hovorí. Čoskoro plánuje niekoľko kurzov aj vo Francúzsku a raduje sa, že jej „úloha bola konečne pochopená“, a to aj v krajine „vyhlásenej tým, že nemá problém s nahotou.“

4 debata chyba
Viac na túto tému: #práca #rola #Intimita #sexuálne scény #Môžem ťa zničiť #Michaela Coel #Ita O´Brien #Normálni ľudia

+ Na vitamíny nezabúdajte, v tomto období sú pre vaše telo dôležité.
Opatrná diverzifikácia investícií znižuje...

+ Praktikovanie jógy a meditácie zlepší vašu mentálnu pohodu.
Dosiahli ste toho už veľa, preto sa rozhodne...