Nielen Jimmy Fallon či Jimmy Kimmel majú veľký problém. V Hollywoode štrajkujú scenáristi

V USA sa v utorok začal štrajk hollywoodskych scenáristov, ktorí sa s producentmi nedohodli na zlepšení finančných podmienok a ďalších zárukách.

03.05.2023 00:00
Jimmy Kimmel Foto: ,
Moderátor Jimmy Kimmel.
debata

Od pondelňajšej polnoci tak nepracuje 11 500 tvorcov, ktorých zastupuje združenie filmových a televíznych scenáristov (WGA), čo môže podstatne spomaliť prípravy na natáčanie nových seriálov a filmov. Úplne sa zastaví nakrúcanie populárnych talk show, ako sú napríklad tie s moderátormi Jimmym Fallonom alebo Jimmym Kimmelom, napísala agentúra Reuters.

Moderátor Jimmy Kimmel a jeho manželka Molly McNearney. Čítajte viac Komik Jimmy Kimmel sa stal trojnásobným otcom

Scenáristi naposledy štrajkovali pred 15 rokmi, vtedy ich protest trval 100 dní a kalifornskú ekonomiku stál dve miliardy dolárov. Veľmi dlho trval aj štrajk v roku 1988, kedy scenáristi nepísali skoro pol roka.

USA Trump obvinenie čin trestný exprezident Čítajte viac Do cely? Rovno a doľava. V USA sa žartuje na Trumpov účet. Tarantino: Konečne vyhral v hlasovaní. Poroty

Tentoraz WGA k štrajku pristúpilo potom, čo ani po šiestich týždňoch nenašlo spoločnú reč so zástupcami filmových štúdií a streamovacích platforiem združených vo zväze producentov (AMPTP). Scenáristi okrem iného žiadajú vyššie odmeny, zvýšenie odvodov za zdravotné a sociálne poistenie, ale aj záruky ohľadom veľkosti tvorivých tímov alebo napríklad regulácie týkajúce sa umelej inteligencie. Podľa serveru Variety napríklad scenáristi odmietajú pracovať s textami vytvorenými umelou inteligenciou a chcú štúdiám zabrániť, aby používali ich scenáre ako zdroj pre ďalšie generické texty, ktoré by umelá inteligencia vytvárala.

„Všetci scenáristi to vedia: tieto spoločnosti zničili celé odvetvie. Obrali práve tých ľudí, scenáristov, ktorí im pomohli zbohatnúť,“ uviedlo združenie WGA.

Či a ako štrajk pocítia diváci, bude závisieť od toho, ako dlho bude trvať. Najskôr protest zasiahne talk show, ktoré sa vysielajú na dennej báze. Príprava na natáčanie seriálov alebo filmov sa spomalí, ale výrazný vplyv by štrajk mal len v prípade, že by trval niekoľko mesiacov. Mohlo by to zdržať natáčania nových sérií seriálov na jesennú sezónu a dotlačiť televízie napríklad k tomu, že do programu zaradí viac reality show alebo repríz, napísala agentúra Reuters. Menší vplyv bude mať štrajk na veľké streamovacie platformy, ktoré môžu výpadky nahradiť obsahom vytvoreným v zahraničí.

debata chyba
Viac na túto tému: #Jimmy Kimmel

+ Sledujte svoje zdravie, aby ste predišli problémom. Prevencia je dôležitá.
Vyberiete darček, ktorý zmení váš...

+ Nepreháňajte to s opaľovaním na slniečku, hrozí spálenie a úpal.
V zamestnaní sa prejaví kolega, ktorý plánuje...