Autori označili tridsaťšesťminútový film so scénami s homosexuálnym stykom za politický akt a Akropolu za symbol gréckeho nacionalizmu. Natáčalo sa zrejme počas bežnej otváracej doby antickej pamiatky.
„Archeologický okrsok Akropola sa neprepožičiava aktivizmu ani žiadnej inej aktivite, ktorá nectí a uráža pamiatky,“ vyhlásilo grécke ministerstvo kultúry. Jeho vedenie nariadilo prešetriť okolnosti natáčania snímky.
Tvorcovia filmu uviedli, že ich dielo je politickým aktom. Podľa nich je Akropola symbolom gréckeho nacionalizmu, patriarchátu a kultu antiky. Poukázali, že niektorí ľudia stále čelia na verejnosti kvôli svojej sexualite útokom.
Čítajte viac Ani Parthenón, ani Akropola. Najzaujímavejšia pamiatka Grécka je na Spinalonge„Ako Grék sa za to hanbím,“ uviedol na adresu krátkeho filmu predseda združenia gréckych hercov Spyros Bibilas. Počínanie tvorcov kritizoval aj odborový zväz múzejných kustódov. Podľa agentúry AFP tak urobil v snahe predísť kritike zo strany verejnosti, že zamestnanci nedostatočne strážia archeologické pamiatky. „Stále existuje problém so stavom personálu v múzeách a v archeologických parkoch, čo je spôsobené tým, že ministerstvo financií takmer nikdy neschváli nábor ďalšieho personálu,“ uviedli odborári.
Krátka snímka sa prvýkrát premietala v polovici decembra na univerzite v Solúne. Pozornosť médií a verejnosti ale vzbudila až po tom, čo bola na začiatku januára zverejnená na internete. Na zábere je vidieť súlož dvoch mužov, okolo ktorých stojí skupina ľudí, ktorá ich kryje. V pozadí sú vidieť aj bežní návštevníci Akropoly, informovali grécke médiá.