Buckinghamský palác sa k tomu bezprostredne nevyjadril, keď ho skontaktovala tlačová agentúra AFP, oboznámená s obsahom listu, ktorý danej skupine zaslala kráľovská kancelária.
„Môžem potvrdiť, že kráľovský dvor foie gras nenakupuje, ani sa predmetné jedlo v kráľovských rezidenciách nepodáva. Táto politika sa neplánuje zmeniť,“ uvádza sa v liste z 10. novembra, ktorý podpísal vedúci kráľovskej domácnosti Tony Johnstone-Burt.
Čítajte viac Požiar, rozvody, škandály v novinách: Písal sa rok 1992 a bol to najhorší rok v živote Alžbety II. - pozrite sa, prečoPETA dlhodobo vedie kampaň za zákaz foie gras (z francúžštiny tučná pečienka – kačacia alebo husacia)z etických príčin, konkrétne z dôvodu násilného kŕmenia kačíc a husí na výkrm ich pečene. Organizácia tvrdí, že Karol III., ešte keď bol princom z Walesu, dal z kráľovských rezidencií odstrániť tento „opovrhnutiahodný produkt“.
„PETA dostala potvrdenie, že súcitná politika Jeho Veličenstva sa vzťahuje aj na Buckinghamský palác a všetky ostatné kráľovské rezidencie,“ uviedla nezisková organizácia. Ako gesto vďaky skupina uviedla, že poslala panovníkovi kôš s imitáciou foie gras, ktorú pripravil vegánsky kuchár.
Paštéta z foie gras, ktorá sa považuje za delikatesu a často sa konzumuje na Vianoce, sa v súčasnosti môže do Spojeného kráľovstva dovážať a predávať sa tam, ale v krajine sa nevyrába. Britská vláda v minulosti plánovala zaviesť zákaz jej dovozu.
PETA tiež presadzuje, aby sa kráľ na svojej budúcoročnej korunovácii zriekol hermelínových rúch vyrobených z hranostajov a namiesto nich použil umelú kožušinu. PETA zároveň chce, aby imitácia kožušiny nahradila i charakteristické čapice z medvedej kože, ktoré nosia príslušníci kráľovskej stráže.
VIDEO: Kráľovskí EX! Viete, s kým randili princovia a princezné, kým našli tých pravých?!
Obsah vznikol v spolupráci s Mall.tv